לוגו

רק בריאות: סגולות לרפואה ברוח היהדות

לאורך החיים כולנו עלולים לחוות שיבושים כאלו ואחרים בבריאות הגוף. במקרים כאלו, ובייחוד במקרים חמורים ומסכני חיים, אנשים מחפשים באופן טבעי פתרונות, והמאמינים נותנים תשומת לב מיוחדת לפתרונות וסגולות לרפואה שהם ברוח היהדות. אז מה אפשר לעשות מבחינה זו? מהן הסגולות הבולטות לרפואה ברוח היהדות? לפניכם כמה דוגמאות בולטות.

קריאת פרקי תהילים ועוד

הסגולות האפשריות לרפואה ברוח היהדות הן רבות ומגוונות, וכל אחד יכול למצוא בהן את מה שמתאים מבחינתו. דוגמה אחת בולטת במיוחד היא קריאת פרקי תהילים – זוהי אחת הסגולות הידועות ביותר לרפואה (ולא רק). את הפרקים אפשר לקרוא לבד או בקבוצה בכל זמן ומקום לפי בחירתם. אופן קריאה נפוץ במיוחד הוא לקרוא לפי אותיות שם החולה, ובדרך כלל עושים זאת מפרק קי"ט בתהילים.

מתן צדקה

יש אמרה שלפיה צדקה תציל ממוות. תמיד יש למי לתת צדקה, השאלה היא אם ומה יש לכם לתת כצדקה. חשוב לציין שצדקה איננה עניין טכני של תמורה נגד תמורה, וזהו אינו מצב שככל שנותנים יותר "מקבלים" יותר. כשנותנים צדקה לכל אחת ובכל סוג, הגישה היא החשובה. כשאתם באים לתת צדקה, בין שמדובר בכמה שקלים, בבגדים יד שנייה או בכל דבר אחר, חשוב לשמור על רוח טובה ולהיטמע בתחושת הנתינה.

פדיון נפש

קריאת פרקי תהילים ומתן צדקה באופן ישיר הם צעדים פשוטים למדי שכל אדם יכול לעשות. לעומת זאת, פדיון נפש הוא צעד הדורש ידע מיוחד וניסון. הוא כרוך בשימוש במטבעות כסף ובפעולות כגון תרגום הערך בגימטריה של שם האדם לסכום כספי, וזוהי הסיבה שזהו תהליך הנעשה לרוב אצל צדיקים ומקובלים למיניהם. הכסף מיועד ללכת לצדקה בסוף הפדיון, כך שאפשר לראות במעשה סוג מיוחד של מתן צדקה, שיש מסביבו תועלות מיוחדות. פדיון נפש הוא מנהג עתיק למדי ביהדות, ויש דרכים רבות לבצע אותו בפועל. במקביל לתהליך הטכני פיזי שרואים מבחוץ, מתקיימות תפילות ומכוונים כוונות שונות. למעשה, כל החשיבות והעיקר של פדיון הנפש נעשים ומתבטאים ברמה הרוחנית.

 

הדלקת נרות

גם הפעולה הפשוטה יחסית של הדלקת נרות עשויה להתקשר לסגולות לרפואה. למשל הקפדה על הדלקת נרות שבת בדיוק בזמן המיועד ולא מוקדם או מאוחר מדי. עוד אפשרות מיוחדת הקשורה להדלקת נרות היא הדלקת 18 נרות בליל ל"ג בעומר, וזהו רק חלק מהמנהג. בל"ג בעומר אפשר לשפר את המצב הבריאותי גם באמצעות אמירת מזמורי תהילים ו', ל' ומ"א, ולאחר מכן להתפלל "ריבונו של עולם, בזכות רשב"י תזכני לרפואה שלמה".

בדיקת מזוזות

עוד מנהג ידוע ועתיק יומין ביהדות הוא לבדוק את המזוזות בכל פתחי הבית. מזוזות אמורות לספק הגנה ליושבי הבית ותהליך בדיקתן הוא פשוט: אם ההגנה פגומה, האנשים פגיעים יותר בפני צרות שונות. בדיקת כל המזוזות בבית עשויה לזהות פגמים באחת מהן, והתיקון יכול להשפיע את המצב הבריאותי. גם אם יתברר שהכול תקין, לפחות אתם יכולים לוודא שנקטתם עוד צעד אחד לקראת סגולות לרפואה שלמה.

שינוי שם האדם

הפעולה המיוחדת של שינוי שם מוזכרת במסכת ראש השנה בתלמוד הבבלי וגם במסגרת ספר הזוהר כסגולה להחלמה. שינוי שם הוא איננו עניין של מה בכך וגם לא משנים את השם כדי להבריא, עבור כל מיחוש או מחלה קלה. במקרים מיוחדים של מצבי מחלה קיצוניים, עשויים להידרש צעדים מיוחדים וקיצוניים כאלו. את שינוי השם עושים רק לאחר התייעצות עם רב או מקובל אחר.

לסיכום

יש כמה סגולות ביהדות שאנשים נוקטים למען שיפור הבריאות. בין שאתם בודקים את מזוזות הבית, קוראים ספר תהילים או אפילו נוקטים צעד דרסטי כמו שינוי שם – תמיד מומלץ לפנות לבעלי ידע וניסיון בתחום כדי לקבל את ההכוונה הטובה ביותר.

נגישות