לוגו

האור של הבית: למה מדליקים נרות שבת?

הדלקת נרות שבת הוא אחד המנהגים היפים והמבורכים ביהדות. הנרות מכניסים את השבת בקדושה אין סופית ומעבירים אותנו מן החול לשבת הקודש. במאמר זה נסביר על המנהג, נפרט על מקורו – ונסביר כיצד מדליקים נרות שבת באופן מעשי. המשיכו לקרוא!

מתי מדליקים את הנרות?

זמן הדלקת הנרות משתנה מאזור לאזור ומעיר לעיר. הזמן המוקדם ביותר בו ניתן להדליק נרות הוא 75 דקות לפני השקיעה. לאחר השקיעה, בין אם הדלקתן נרות ובין אם לא, חלה השבת ואין להדליק במהלכה אש. העיתוי של חלון זה משתנה כמובן ממקום למקום ולאורך השנה. תוכלו לחפש ברחבי האינטרנט במהלך השבוע את זמן הדלקת הנרות באזורכם.

באיזה סוג נרות צריך להשתמש?

ישנם נרות הנקראים 'נרות שבת' המתאימים באופן מדויק למעמד. נרות השבת ייכבו כנראה אחרי לילה אחד, לעומת נרות נשמה למשל המחזיקים 24 שעות. כמו כן, תוכלו גם להדליק את הנרות בפמוטים, וכך תהפכו את מעמד הדלקת הנרות לחגיגי יותר. אופציה נוספת היא הדלקת נרות בכוסות זכוכית, המשווים מראה יפה ומיוחד לנרות.

 

 

כמה נרות צריך להדליק?

לפי המסורת יש להדליק לפחות שתי נרות בכל בית.  סיבות רבות ניתנות למספר שתיים. יש אומרים שזה מצביע על סימבוליות מסוימת, כי נר אחד לא יכול לעמוד לבדו ויש האומרים ששני נרות מייצגים את שתי המצוות של שמירת השבת המוזכרות בתורה: האחת מצויה בשמות כ', ח' האומרת "זכור את השבת", והשנייה מצויה בספר דברים ה, יב האומרת "שמור ( לשמור) את השבת." אחרים סבורים כי המספר שתיים עומד בבסיס שני הנושאים המרכזיים של השבת: בריאה והתגלות.

עם זאת, בהרבה משקי בית יש מסורת של הדלקת נרות רבים יותר, לרוב אחד לכל אחד מבני הבית.

מי אחראי על הדלקת הנרות?

באופן מסורתי את מצוות הדלקת נרות שבת מקיימת האישה בבית. במשקי בית ללא אישה בוגרת, הגבר היה לוקח על עצמו את האחריות. כיום, במשפחות שוויוניות רבות, המצווה יכולה להתמלא על ידי כל מבוגר בבית, ולעתים קרובות היא מתמלאת על כל אחד מבני המשפחה.

מהו מקור הדלקת הנרות?

התורה לא אומרת דבר על הדלקת נרות בקבלת שבת. למעשה, המנהג מופיע לראשונה בספרות הרבנית. נראה שמקורו טמון במנהג להדליק אש לפני שבת דווקא משום שאסור להדליק להבות בשבת. עם זאת, נרות השבת התפתחו לחלק חשוב בטקס כניסת בשבת ונאסר להשתמש בהם לכל מטרה מעשית, לרבות כאור לקריאה. זו הסיבה שיש אנשים שלא מזיזים את הנרות לאחר הדלקתם, כדי למנוע את פיתוי להשתמש בהם למטרה מעשית כלשהי.

לפי התלמוד הדלקת נרות שבת היא מצווה ואת הברכה המצורפת אליה כתבו הגאונים – בשולחן ערוך נפסק שיש לברך על הדלקת הנרות את הבאה: בָּרוּך אַתָּה ה׳ אֱלֹהֵינוּ מֶלָךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוָתָיו וְצִוָנוּ לְהַדְלִיק נֵר שֶׁל שַׁבָּת.

איך מדליקים נרות שבת?

בדרך כלל, במסורת היהודית, אומרים ברכות לפני מילוי המצווה – למשל, מקריאים את ברכת הקידוש לפני שתיית יין, וגם בפסח מקריאים את ברכות ההגדה לפני שאוכלים. אולם משום שאמירת הברכה על הנרות מכניסה איתה את השבת, ואסור להדליק אש בשבת, הסדר במקרה זה הפוך: קודם מדליקים נרות, ואחר כך מברכים את הברכה. בנוסף, את הנרות נהוג להניח על פמוטים בטרם ההדלקה. תוכלו לרכוש פמוטים באתר מזוזה בהתאם לסוג נרות השבת שאתם אוהבים להדליק.

איך מדליקים את הנרות?

ראשית, הדליקו את הנרות. לאחר מכן, הניפו את ידכם שלוש פעמים סביב הלהבה ואז כסו את עיניכם עם ידכם. תוך כדי כיסוי העיניים אמרו את הברכה. בברכה אתם יכולים לברך אתכם ואת היקרים שלכם לחיים טובים יותר.

לסיכום,

יהודים רבים נוהגים להדליק נרות שבת בטרם כניסת השבת. אנחנו מקווים שהמאמר שזה עתה קראתם שפך מעט אור על המנהג הזה. שבת שלום!

נגישות