לוגו

כדאי להכיר: סימפטומים ודרכי טיפול של אלופציה אראטה

אלופציה אראטה היא מחלה שגורמת לנשירת שיער. המחלה אינה מסוכנת, אך עלולה לגרום לירידה באיכות החיים. מהם הגורמים למחלה? ואיך ניתן לטפל בסימפטומים? במאמר הזה תקבלו את כל המידע שרציתם.

מהם הגורמים לאלופציה אראטה?

אלופציה אראטה מתרחשת כשמערכת החיסון תוקפת בטעות את זקיקי השיער, ומובילה לנשירת השיער. הסיבה המדויקת לתגובה אוטואימונית זו אינה ידועה, אך זוהו כמה טריגרים פוטנציאליים. הגנטיקה היא אחת הסיבות להתקרחות, כך שאלופציה אראטה נוטה אף היא לעבור בתורשה. גורמים סביבתיים, כגון זיהומים ויראליים, מתח וחשיפה לרעלים או למזהמים, עשויים גם הם לעורר תגובה אוטואימונית ולגרום להתקרחות.

מהם הסימפטומים של המחלה?

הסימפטום העיקרי הוא נשירת שיער שגורמת להתקרחות בקרקפת או בחלקים אחרים בגוף. נשירת השיער עלולה להתרחש בפתאומיות או בהדרגה, ובמקרים מסוימים, היא עלולה לגרום להתקרחות מוחלטת. האזורים הפגועים עלולים לגרד או לכאוב מעט, ובמקרים נדירים, ייתכנו שינויים במרקם או בצבע העור. בנוסף לתסמינים פיזיים, אלופציה אראטה יכולה להשפיע רגשית על החולה. נשירת שיער היא תסמין שנראה לעין, והחולים עשויים להרגיש מבוכה שעלולה להוביל לתחושות של דיכאון, ביטחון עצמי נמוך או חרדה.

הדרכים לאבחן ולטפל באלופציה אראטה

אלופציה אראטה היא מחלה הגורמת לאיבוד שיער, ולכן האבחון מתבצע אצל רופא מומחה שיכול לאשר או לשלול את קיום המחלה. הרופא בודק את האזורים שבהם מופיעים הסימפטומים, והוא עשוי לשלוח את המטופל לבדיקות דם או ביופסיה של הקרקפת כדי לשלול סיבות אחרות לנשירת שיער.

 

 

כיום לא קיימת תרופה להתקרחות שנגרמת מהמחלה, אך ישנן מספר אפשרויות טיפול כדי לעזור להתמודד עם הסימפטומים ולעודד את צמיחת השיער. אחד הטיפולים הנפוצים ביותר עבור אלופציה אראטה הוא זריקות סטרואידים שמוזרקות ישירות לקרקפת או לאזורים שנפגעו מהמחלה כדי להוריד את הדלקת ולעודד צמיחה של השיער. ישנם גם טיפולים מקומיים, כגון מינוקסידיל או אנתרלין, שיכולים לסייע לצמיחת השיער ולהורדת הדלקת. בנוסף לאלה, חולים מסוימים עשויים לקבל מרשמים לתרופות דרך הפה, כגון סטרואידים, מדכאי חיסון או תרופות ביולוגיות, שיכולות לעזור למערכת החיסונית. למרות הסוגים השונים של הטיפול ייתכנו תופעות לוואי או סיכונים אחרים הכרוכים בטיפול, ולכן הטיפולים עלולים לא להועיל לכל החולים או במקרה הטוב לקחת זמן. השיטות לטיפול בתסמינים הרגשיים שיכולים להתפתח בעקבות המחלה, הן פעילות גופנית, שמיעת מוזיקה מרגיעה או יציאה למקומות יפים ומיוחדים שעשויה להרים את מצב הרוח.

לסיכום

אלופציה אראטה היא מחלה אוטואימונית שתוקפת את זקיקי השיער, בגלל גנטיקה או גורמים סביבתיים אחרים, והיא עלולה לגרום להתקרחות ולאי נוחות באזורים הנגועים. החולים אף עלולים לפתח תסמינים רגשיים ונפשיים בעקבות המחלה. המחלה מאובחנת אצל רופא מומחה, והוא גם יכול להמליץ על טיפולים רפואיים שונים, כגון זריקות, משחות שונות או כדורים לבליעה שיכולים להפחית את הסימפטומים.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות