לוגו

בעלי עסקים – כיצד תוכלו לבדוק זכאות להחזרי מס?

בעלי עסקים, האם אתם רוצים לדעת מי זכאי להחזרי מס ומי לא? במאמר זה נסביר מהו החזר מס, מי זכאי לו וכיצד לבדוק את הזכאות ולהגיש את הטפסים הדרושים. בין אם מדובר בשינוי סטטוס נישואין, החלפת עבודה, פציעת עבודה, מחלה קשה, שירות מילואים ועוד, המשיכו לקרוא ובדקו מי זכאי להחזרי מס ומה התנאים לכך.

מהם החזרי מס?

גובה מס ההכנסה שעל עובד לשלם מחושב על בסיס שנתי. הסכומים המנוכים מהמשכורת של העובד בתלוש השכר מבוססים על חישוב משוער של השכר. מכיוון שרק בסוף השנה ניתן לדעת מה היה השכר, ייתכנו פערים בין השכר המשוער והשכר בפועל, וכמובן, גם בגובה המס. אם בסוף שנת המס מתברר שסכום המס ששילם העובד גבוה ממה שהיה צריך לשלם, מגיע לו החזר מס.

מי זכאי להחזרי מס?

כפי שציינו בפסקה הקודמת, עובדים אשר שילמו מס גבוה מדי במהלך השנה בהתאם להכנסות משוערות שבפועל היו אמורים לשלם מס נמוך יותר, יהיו זכאים להחזר מס. הסיבות להפרשים בין גובה המס המשוער למס בפועל יכולות לכלול שינויים באורח החיים, שינוי סטטוס, חופשת לידה, שחרור מצה"ל, משיכת כספי פנסיה או קופת גמל לפני הזמן, משרתי מילואים, עולים חדשים, חולים במחלות קשות, נכי צה"ל, שינוי במקום העבודה ועוד.

מתי אפשר להגיש בקשה להחזר מס?

ניתן להגיש בקשה להחזר רק בסוף שנת המס, ועד שש נים מסיום שנת המס שעבורה מבוקש ההחזר.

 

 

 

איך בודקים זכאות להחזרי מס?

אפשר לבדוק את זכאותכם להחזר מס ולהגיש בקשה באופן מקוון באתרים כמו המרכז להחזרי מס. לבקשה צריך לצרף טופס 106, שהוא ריכוז המשכורת השנתית של העובד. רצוי לצרף גם אישורים שקיבלתם מהמוסד לביטוח לאומי על לידה, פציעה, מילואים ואבטלה, אם רלוונטי, וגם אסמכתא כלשהי, כמו צילום שיק, לאימות חשבון הבנק. נוסף על כך, צירוף פירוט של הפקדות לביטוח חיים או קופת גמל עשוי גם הוא לזכות אתכם בהחזר מס בתנאים מסוימים. אם אתם מבקשים החזר על יותר משנה אחת, תצטרכו להגיש בקשה נפרדת להחזר עבור כל אחת מהשנים, ולצרף אליה את האישורים הרלוונטיים לאותה שנת מס. אם יתגלה שאתם אכן זכאים להחזר מס, הסכום שייקבע יועבר ישירות לחשבון הבנק שלכם, זאת לאחר תקופה של כחצי שנה בשל העומס על המערכת.

חשוב לציין שהבדיקה עשויה לקחת זמן ממושך וכרוכה בפתיחת תיק בעלות של כ- 200 ש"ח. לכן, כדאי להיעזר בחברה העוסקת בביצוע החזרי מס לשכירים, שכן היא יכולה לחסוך לכם זמן, לזרז את התהליך ולספק לכם תשובות בזמן קצר, שבמסגרתו גם תקבלו החזר כספי, אם בסופו של דבר אכן תימצאו זכאים.

סוגים של החזרי מס

  • החזרי מס לעובדים שכירים: שינויים בשכר, יציאה לחל"ת, עבודה לא רציפה במהלך שנת המס וכד' יגרמו לחישוב מחדש של המס השנתי.
  • החזרי מס שלילי: הלוא הוא מענק עבודה, אשר עובד שלא מימש את זכאותו עשוי לקבל החזר.
  • החזרי מס שבח: התנאים לקבלת החזרי מס שבח הם רבים, לכן מומלץ להיעזר בגורם מקצועי ומיומן שיסייע לכם בהגשה.
  • החזרי מס על תרומות: כל תרומה בסכום הגבוה מ-190 ש"ח תזכה אתכם בהחזר בגובה של 35 אחוזים.
  • החזרי מס מילואים: בהתאם לכל ימי המילואים השנתיים שלכם, תהיו זכאים לנקודות זכות.
  • החזרי מס לחולים במחלה קשה: חולים במחלה קשה או כאלה שאינם כשירים לעבודה יותר זכאים לפטור מלא ממס.
  • החזר מס לאדם שנפטר: זכאות במס לאדם שנפטר מועברות למשפחתו ישירות.

לסיכום

כפי שראינו, החזרי מס הם אמיתיים ואנשים רבים בארץ אכן זכאים לקבל החזרי מס בסכומים שונים. בין אם החלפתם עבודה במהלך השנה, יצאתם לחופשת לידה, שירתם במילואים, נפצעתם פציעת עבודה, או כל שינוי אחר שחל בשנת המס החולפת, ייתכן שאתם זכאים להחזר מס. לכן, בצעו את הבדיקה הדרושה ומלאו את הבקשה עוד היום.

 

 

נגישות