לוגו

נוסעים כחוק: הכול על תמרורי מהירות

אחד מסוגי התמרורים החשובים ביותר בדרך הוא תמרורי מהירות. אלו הם תמרורים המורים לנו מהי המהירות המותרת הגבוהה ביותר, ובמקרים מיוחדים הם מציינים את המהירות המינימלית המותרת. במאמר שלפניכם תוכלו לקרוא את כל המידע שאתם צריכים לדעת על תמרורי מהירות.

לכל כביש חוקים משלו

בארץ שלנו יש מגוון כבישים מכל מיני סוגים, ולכל אחד מהם יש חוקים משלו. פרט לחוקי הבסיס לנהיגה בטוחה, לצד הדרך תמצאו מגוון תמרורי מודיעין, אזהרות והגבלות שמטרתם לעזור לכם להתמצא בדרכים, להזהיר אתכם באשר לסכנות בהמשך הדרך ולוודא שהנסיעה בכביש תהיה בטוחה לכולם. גם רמזורים וסימונים לבנים, כתומים או צהובים על הכביש נחשבים תמרורים. חובתכם כנהגים לציית לכל תמרורי הדרך בכל עת כדי שתוכלו להגיע בבטחה ליעד, בין אם אתם נוסעים למסיבת יום ההולדת של הילד, לטיפול זוגי או לעוד יום שגרתי בעבודה.

המהירות המותרת בדרכים עירוניות ובין עירוניות

לכל סוג כביש יש מהירות מקסימלית מותרת, והיא אינה מצוינת בתמרורים בדרך כלל:

  • דרך עירונית – המהירות המקסימלית המותרת בכל כביש בתוך העיר, או בכביש שנכלל בגבולותיה התיאורטיים של ישוב כלשהו, היא 50 קמ"ש. יש תמרורים בתוך העיר המעידים על מהירות נמוכה יותר, כמו 30 קמ"ש או פחות, אך המהירות הגבוהה ביותר המותרת לנסיעה היא תמיד 50 קמ"ש בהיעדר הוראה אחרת.
  • דרך בין עירונית – אם הכביש הבין עירונית אינו כולל הפרדה בנויה בין כיווני התנועה, המהירות המקסימלית המותרת היא 80 קמ"ש. בכבישים שיש בהם הפרדה בנויה המהירות המקסימלית היא 90 קמ"ש.
  • דרך מהירה – כבישים מהירים כמו כביש 6 הם בעלי מהירות מקסימלית מותרת של 110 קמ"ש.

 

 

כמובן, המהירות המקסימלית אינה אינדיקציה למהירות שבה אתם אמורים לנסוע לאורך כל הדרך, ועליכם להפעיל שיקול דעת בהתאם לתנאי מזג האוויר, למצב הכביש או להגבלות נוספות העלולות להשפיע על הבטיחות שלכם ושל הסובבים אתכם.

תמרורי המהירות העיקריים

אלו הם תמרורי המהירות הכי חשובים שאתם צריכים להכיר:

  • תמרור 218 – תמרור עגול בצבע כחול ובו מספר כתוב בצבע לבן. זהו תמרור המורה מהי המהירות המינימלית המותרת בכביש. התמרורים האלו נמצאים בדרך כלל בכבישים מהירים. אסור לרכבים שאינם יכולים להגיע למהירות המינימלית המצוינת בשלט לנסוע בכביש זה.
  • תמרור 302 – תמרור עצור בצבעים אדום ולבן. כשאתם מגיעים לתמרור הזה אתם חייבים בחוק לעצור בקו העצירה הלבן המסומן על הכביש. התמרור הזה הוא היחיד בצורת מתומן כדי שכל נהג בכביש ידע לזהות אותו מכל כיוון. אי ציות לתמרור זה באופן ספציפי הוא עבירה שהעונש שלה הוא הזמנה למשפט וקבלת 10 נקודות, או דוח כספי על סך 250 ש"ח וקבלת 4 נקודות.
  • תמרור 426 – תמרור הגבלת מהירות. התמרור הזה מורה על תחילתה של דרך במהירות מוגבלת, בהתאם למספר המצוין על התמרור. התמרור עגול, המספר כתוב בצבע שחור, הרקע של התמרור לבן וסביבו יש עיגול אדום.
  • תמרור 427 – תמרור המבטל את ההוראה של תמרור 426, שהופיע לפניו לצד הכביש. התמרור הזה בצבע לבן, והמספר שהיה כתוב בתמרור 426 מופיע בשחור כשקו שחור אלכסוני חוצה אותו. התמרור מסמל שהחל מרגע המעבר ליד השלט, מותר לנסוע במהירות הגבוהה מהמהירות שצוינה בתמרור 426, אך לא גבוהה יותר מהמהירות המותרת בכביש בדרך כלל.

רשימת התמרורים רבה ומגוונת, וכדאי שתכירו כמה שיותר מהם. אסק רלב"ד הוא אחד האתרים שבו תוכלו למצוא מידע מפורט על סוגי תמרורים ולקבל תשובות לשאלות נפוצות בנושא נהיגה בטוחה.

סיכום

זוהי חובתם של כל הנהגים בכביש להכיר את כל התמרורים שהם רואים, ובייחוד תמרורי המהירות המעידים על המהירות המקסימלית או המינימלית המותרת בכביש שהם נמצאים בו. יש לפעול לפי כל התמרורים בכביש כדי לשמור על החיים שלכם ושל הסובבים אתכם.

נגישות