לוגו

מהו עורך דין לתביעות קטנות ובאילו מצבים נפנה אליו?

אם אי פעם מצאתם את עצמכם במצב שבו מישהו חייב לכם כסף או שהיו לכם חילוקי דעות עם ספק שירות בגלל מחלוקת חוזית קטנה, אתם לא לבד. אינספור אנשים נאלצים להתמודד מדי יום עם חילוקי דעות כספיים שלא נראים גדולים וחשובים מספיק בשביל לפתוח פרוצדורה מלאה של תביעה והגעה לבית משפט, וחשוב שתדעו שבדיוק לשם כך הוקם בית הדין לתביעות קטנות. אבל מהי בכלל תביעה קטנה? ומתי בדיוק מומלץ לפנות לעורך דין לתביעות קטנות? הצטרפו אלינו ותגלו את כל התשובות.

מהי תביעה קטנה?

תביעה קטנה היא תביעה המוגשת בבית משפט מיוחד, שנועד לפתור סכסוכים במהירות רבה יותר ובעלות נמוכה יותר. הכללים בו פחות פורמליים ביחס לבתי דין גדולים והתהליך מתייעל, מה שמאפשר לאנשים לייצג את עצמם ללא צורך בעורך דין. עם זאת עדיין כדאי לשקול ייצוג משפטי גם בתביעות קטנות, משום שאין משהו שיכול להחליף את המומחיות של אנשי המקצוע שעובדים בתחום ובקיאים בכל הפרטים. ייצוג משפטי מבטיח שלא ניתן יהיה להפתיע אתכם ושלא תצאו מופסדים. בתי משפט לתביעות קטנות דנים בדרך כלל במקרים שבהם הערך הכספי נמוך יותר והסכסוכים מורכבים פחות, וכוללים עניינים כמו נזקי רכוש, סכסוכים בין משכיר לשוכר וסכסוכים חוזיים קטנים.

מתי להגיש תביעה קטנה?

 • סכסוכים כספיים: בית משפט לתביעות קטנות מתאים אם אתם רוצים לבקש פיצוי על סכום כסף מסוים עקב נזקים או הפרת הסכם.
 • נזקי רכוש: בית משפט לתביעות קטנות רלוונטי גם בנושאים הקשורים לנזקי רכוש, שבהם צד אחד מבקש פיצוי מהצד השני.
 • תלונות צרכנים: צרכנים שמרגישים שנעשה להם עוול על ידי שירות או מוצר יכולים גם להגיש את תלונותיהם לבית משפט לתביעות קטנות. זה יכול לעזור במקרים שבהם רכשתם מתנה, גיליתם שהמוצר פגום, פניתם לשירות לקוחות ולא קיבלתם פיצוי הוגן.
 • סכסוכי שכירות: בית משפט לתביעות קטנות יכול לדון בסכסוכים מסוימים בין משכירים לשוכרים, במיוחד בסכסוכים שנוגעים להחזרת פיקדונות או דמי שכירות שלא שולמו.

בתי המשפט לתביעות קטנות

בארץ קיימים בסך הכול 20 בתי משפט לתביעות קטנות, וכאן תוכלו לראות את הרשימה הארצית המלאה. מאפיינים שונים מבדילים בין בתי משפט לתביעות קטנות לבין בתי הדין הגדולים, והינה כמה מהם:

 • הליכים פשוטים: ההליכים בבתי המשפט לתביעות קטנות הם פשוטים יותר ומחמירים פחות מאשר בערכאות גבוהות יותר.
 • סמכות שיפוט כספית מוגבלת: קיימת תקרה לסכום הכסף שניתן לתבוע, שמשתנה ומתעדכנת אחת לכמה זמן.
 • פתרון מהיר: תיקים בבית משפט לתביעות קטנות נפתרים במסגרת זמן קצרה יותר בהשוואה לתיקים בבתי משפט אחרים.

 

 

מתי לפנות לעורך דין תביעות קטנות?

למרות שתהליך התביעות הקטנות אמור להיות ידידותי למשתמש, עדיין כדאי לפנות לעורך דין מוסמך לסיוע, במיוחד במקרים הבאים:

 • תיקים מורכבים: אם התיק כרוך בסוגיות משפטיות מורכבות, עורך דין יכול להציג את הראיות בצורה רהוטה ומשכנעת יותר בגלל הבקיאות שיש לו בעולם המשפטי.
 • תביעות בעלות ערך גבוה: כשמדובר בתביעות הקרובות לגבול הכספי העליון של סמכות שיפוט התביעות הקטנות, ייעוץ משפטי יכול לעזור למקסם את הסיכויים לתוצאה חיובית.
 • אכיפת פסקי דין: לאחר הצלחת התביעה, עורך דין יכול לייעץ על הצעדים המתאימים לאכיפת פסק הדין ולהבטיח שהסכום שנפסק יתקבל.
 • ייעוץ משפטי: גם במקרים פשוטים, קבלת ייעוץ משפטי יכולה להבהיר זכויות, חובות וסיכויי הצלחה, ולסייע לאנשים לקבל החלטות מושכלות.

לסיכום

כמו כל מושג השייך לעולם המשפטים הנרחב, גם ניסיון לפתור סכסוכים משפטיים קטנים יכול לפעמים להרתיע. בתי משפט לתביעות קטנות מגשרים על פער זה ומציעים לכם דרך נגישה לבקש צדק לתלונות קטנות יותר, שיכולות לפגוש כל אחד ואחת. זהו מסלול משפטי נוח וידידותי יותר גם אם אתם לא בקיאים במונחים משפטיים, וכל עוד אתם דואגים לעצמכם לעורך דין לתביעות קטנות שיעזור לטפל בכל הפרטים הקטנים, אתם לגמרי מסודרים. המומחיות של עורך דין כזה יכולה להטות את הכף לטובתכם ולהבטיח שלא רק ישמעו אתכם, אלא גם יקשיבו לכם ויבינו אתכם.

נגישות