לוגו

אחד מאבות הציונות הדתית: הכול על הרב אברהם יצחק הכהן קוק

הרב יצחק הכהן קוק היה אחד מאבות הציונות הדתית. הוא פעל רבות בנושאים שונים בארץ ישראל ובאירופה, ואפילו הגיע לארצות הברית. הרב קוק וספריו נזכרים ביראת כבוד עד היום. במאמר תוכלו לקרוא על חייו ופועלו.

ילדותו וגלותו של הרב קוק

הרב אברהם יצחק הכהן קוק נולד בלטביה של ימינו באמצע המאה ה-19. אביו שהתנגד לחסידות חינך אותו והשפיע על לימודיו, אך הרב הושפע גם ממשפחתה של אימו שהייתה קשורה לחסידות חב"ד. בנעוריו, הוא למד אצל רבנים אחרים בליטא, ולקח גם מהם השראה לתורתו ויהדותו. בסוף העשור השני לחייו הוא הוסמך להוראה לאחר לימודים בישיבת וולוז'ין, ומונה לרב הקהילה היהודית בעיירה בליטא מספר שנים אחרי הלימודים, ובעיירה פעל רבות למען הקהילה. הראשונים מספרי הרב קוק יצאו לאור שם, ובמהלך הפצת הספרים התחבר לרב קהילה אחרת באימפריה הרוסית שאיתו הוא התייעץ בעניינים שקשורים לעם ישראל וארץ ישראל. לקראת סוף המאה ה-19 הוא עבר לעיירה גדולה שאנשי הקהילה היהודית שבה היו מודרניים יותר, ושם המשיך להנהיג את העם ולכתוב דברי קודש.

העלייה לארץ הקודש

הרב קוק עלה לארץ ישראל בזמן העלייה השנייה בעקבות פנייתם של יהודים שישבו בארץ. הוא כיהן כרב העיר יפו והמושבות הסמוכות לה, וכתב עוד ספרים, כמו הספר שעל שמו כינו אותו – "הראי"ה", ו"אורות ישראל" שמצטטים ולומדים ממנו עד היום. הרב תמך בשילוב בין העבודה שאותה אלה שהקימו את היישוב החדש בארץ היו צריכים לעשות, ובין לימודי התורה שהם חייבים ללמוד בגלל יהדותם. הוא הקים את ישיבת הרב קוק ביפו וגר באגף השני שלה. עם כל אלה, הרב קוק פעל לשלב את חיי החלוצים עם התורה והמצוות ולפייס בין המושבות שהקימו. בזמן מלחמת העולם הראשונה הוא הסכים לשמש כרב בלונדון שם הקים ישיבות, אך התנה את הסכמתו בהבטחה שיוכל לשוב ליפו.

 

 

הרב קוק ופעילותו בירושלים

פעילותו בירושלים הייתה ענפה והתפרסה על פני תחומים רבים. הפעילות הפוליטית שלו בתקופה הזו הייתה ניסיון לאחד את היהודים הציוניים שומרי המצוות מהתנועות השונות, אך האיגוד שהקים לא הצליח להמשיך להתקיים בלי דמותו הנערצת. ב-1919 הוא הפך לרב של העיר ירושלים, ופעל להקמת הרבנות הראשית שבה כיהן כרב הראשי האשכנזי הראשון. התורה והמצוות היו התחום העיקרי של פעילותו במשך כל חייו, והוא בחר להקים את ישיבת מרכז הרב בעיר שממנה יצאו רבנים ואנשי דת אחרים. באותה התקופה לא היה סיוע לתלמידים, כמו סיוע רפואי או כלכלי, ולכן הרב פעל רבות לתלמידי הישיבות, ודאג לתורמים מרחבי העולם לתרום לישיבות בארץ כדי שהתלמידים לא יצטרכו לדאוג מהבחינה הזאת. בנוסף לפעילותו הענפה בתחומים האלה, הרב קוק ייסד שיטת לימוד הלכות שהתבססו על התלמוד שנקראת "הלכה ברורה", וכן מוסד מדעי לחקר היהדות בירושלים. הוא קיבל אזרחות כבוד בארצות הברית בגלל פעילויותיו. הרב הכהן קוק נפטר ונקבר בירושלים לאחר שנאבק במחלת הסרטן.

לסיכום

הרב אברהם יצחק הכהן קוק נולד בליטא שהייתה תחת שליטת האימפריה הרוסית. הוריו היו יהודים מאמינים שהשפיעו על דרכו בהמשך, וכן רבנים אחרים מהאזור ומישיבת וולוז'ין שבה למד. הוא כיהן כרב בקהילות יהודיות באזור עד שעלה לארץ ישראל שבה כיהן כרב של העיר יפו. במהלך חייו הוא כתב ספרים רבים שעוסקים ביהדות, והיה מעורב ביישוב היהודי החדש בארץ. ביפו, ולאחר מכן גם בירושלים, הוא הקים ישיבה ללימוד תורה, וגם דאג למימון הצרכים של הלומדים. הרב קוק התמנה לרב של ירושלים, הקים את הרבנות הראשית וכיהן גם שם כרב. הוא התעסק בפוליטיקה, ציונות, ותורה ומצוות.

נגישות