לוגו

בשביל ילדים בעלי צרכים מיוחדים: על עשייתה של עמותת לב ונפש

"צרכים מיוחדים" זו הגדרה כללית המתייחסת לאוכלוסייה רחבה של ילדים הסובלים מבעיות בריאותיות, פיזיות ונפשיות המקשות עליהם להשתלב בסביבה ובמערכת החינוך. ילדים בעלי צרכים מיוחדים מתמודדים עם קושי רב – הם חשים ניכור מהסביבה שלהם, ונאלצים להתמודד עם חוסר קבלה וסובלנות חברתית, ובדיוק בגלל זה עמותת לב ונפש הוקמה, כדי לסייע הם להתמודד עם הקשיים, ולהעניק להם כלים להיטמעות נכונה בחברה. אז מהו ארגון "לב ונפש"? ומהם הפעולות שהוא נוקט כדי לסייע לילדים בעלי צרכים מיוחדים? הפרטים במאמר הבא.

סיוע לילדים עם צרכים מיוחדים

מחלות נפש וקשיים רגשיים של ילדים עלולים לצוץ ללא הודעה מוקדמת וללא אבחון ותמיכה מקצועית תמצאו שזה קשה מאוד לעזור לילד שלכם. לכן, הארגון הקים סוג של חדר מיון ראשוני לתמיכה במשפחות של ילדים המתמודדים עם צרכים מיוחדים – במסגרתו עמותת לב ונפש מקבלת בדיסקרטיות את האבחון של הילד ובכך מעניקה כלים למשפחה להתמודד, ומדריכה אותם כיצד לסייע לילדם. החטיבה המיוחדת הזו נקראת "בראשית", מפני שמדובר בשלב הראשון של המשפחה להכיר ולהתמודד עם מחלת הנפש של היקר להם מכל.

יצירה והפעלה

במסגרת הארגון מתקיימים חוגים, סדנאות והפעלות יצירה ואמנות הנועדו לטפל בילדים בעלי צרכים מיוחדים – הסובלים מבעיות רגשיות ונפשיות. הפעילויות הללו מאפשרות לילד המתמודד עם בעיות נפשיות, להוציא באמצעות יצירה טיפולית את תחושותיו ומחשבותיו… בפעילויות אלו, עצם הפריקה היא הטיפול. בין היתר, הפעילויות הלו נוסדו כדי לעורר במתמודדי הנפש סקרנות בתחומים שונים ומגוונים, כמו: אמנות, ספורט, מוסיקה ועוד, אותם תחומים יהפכו אותם פעילים, ויסייעו להם להתמודד עם השגרה היומיומית שלהם.

 

 

קווי חירום למצוקה ומוקד ייעוץ

קווי החירום של עמותת לב ונפש נועדו עבור המשפחות של ילדים מתמודדי הנפש, ועבור הילדים המתמודדים עם בעיות נפשיות ורגשיות – במטרה לסייע במצבים בהם הילדים נמצאים במצוקה נפשית וזקוקים לעזרה דחופה. בנוסף, אנו מעניקים ייעוץ למשפחות כיצד להתמודד עם מצבי קיצון של ילדיהם, מענקים "עזרה ראשונה", ומדריכים אותם כיצד הם צריכים לפעול בהמשך.

פעילויות "יציאה מהשגרה"

העמותה מציעה מגוון רחב של פעילויות המציעות "יציאה מן השגרה", כדי להכניס אור ואופטימיות עבור הילדים שמתמודדים עם קשיים אינסופיים בשגרה היומיומית שלהם. להלן חלק מהפעילויות שהעמותה נוהגת לקיים:

  • "מחנה חנוכה" – במסגרת המחנה מעל ל-150 בעלי צרכים מיוחדים באור יהודה יצאו לפעילות חווייתית במיוחד.
  • פעילויות חגי תשרי – במהלך החגים העמותה מציעה מגוון פעילויות משפחתיות של ילדים מתמודדי נפש, הפעילויות כוללות טיולים ברחבי הארץ, סדנאות יצירה להורים וילדים, ובנוסף אנו מגיעים לבקר ילדים המאושפזים במחלקות פסיכיאטריות כדי לעשות להם קצת שמחה בלב.
  • פסח בלב ונפש – בכל שנה, העמותה מציעה פעילות מגוונת לחג הפסח, במסגרתה נעשות פעילויות רבות שמטרתן לחזק ולהעמיק את הקשר בין הילדים לבין ההורים שלהם ומשפחותיהם. בנוסף, העמותה מפעילה מערך סיוע שמבצע חלוקת מזון למשפחות של ילדים ונוער המתמודדים עם בעיות נפשיות.
  • ימי כיף – אנו מעניקים ימי כיף והבראה לקהילות של ילדים מתמודדי נפש. למשל, לאחרונה עשרות ילדים ממחלקות סגורות בבתי חולים לבריאות הנפש בדרום הארץ בילו ביום כיף בבריכה. במסגרת היום כיף בנינו
  • מספר רב של פעילויות הכוללות יצירה, מתקני מים, ארוחה עשירה ועוד.
  • מחנות קיץ – במסגרת מחנה הקיץ של העמותה, ילדים המאושפזים במחלקות פסיכיאטריות יוצאים לטיול שהוא כיף אמיתי. במסגרתו הילדים נהנים מפעילויות המעניקות להם שמחה, ותחושה שגם הם, ככל הילדים יכולים לצאת למחנה קיץ וממש להנות ממנו.

בשורה התחתונה,

ילדים מתמודדי נפש נאלצים להתמודד עם שגרת חיים לא פשוטה, במסגרתה הם חשים מנודים – לכן, העמותה שלנו עושה הכול כדי לשמח אותם, ולגרום להם להרגיש שהם חלק בלתי נפרד מהחברה.

נגישות