לוגו

מהי התמכרות, אילו סוגים יש ואיך אפשר להיגמל?

האם אי פעם תהיתם מדוע אנשים מסוימים לא מצליחים לעצור התנהגויות מסוימות, אפילו כשהם יודעים שהן גורמות נזקים? אולי ראיתם חברים או בני משפחה נאבקים ברצון לעשן, לשתות או להמר, והרגשתם שאין לכם את היכולת להתערב. זיהוי ההתמכרות הוא הצעד הראשון לטיפול יעיל בה. על ידי למידה על סוגים שונים של התמכרויות ואפשרויות הטיפול הזמינות, אתם יכולים להחלים ביעילות או לתמוך ביקיריכם בדרך להחלמה. בואו נבחן את הנושא הקריטי הזה ונעצים את עצמנו בעזרת ידע.

מהי התמכרות?

כאשר דנים בהתמכרות, חשוב להבין את ההגדרה שלה. אז מהי התמכרות? זהו חוסר היכולת להפסיק לצרוך חומר או לעסוק בהתנהגות למרות ידיעת התוצאות המזיקות. התמכרות משבשת פעילויות רגילות, דבר שמוביל לבעיות במערכות יחסים, בעבודה ובבריאות. זוהי מחלה המשפיעה על מעגלים מוחיים הקשורים לתגמול, למוטיבציה ולזיכרון, מה שהופך אותה למאתגרת ביותר להתגבר עליה ללא טיפול מתאים.

סוגי התמכרויות

ניתן לסווג התמכרויות באופן נרחב לשני סוגים עיקריים: התמכרויות לחומרים והתמכרויות התנהגותיות.

התמכרויות לחומרים

התמכרות לחומרים מתייחסת לתלות בחומרים כגון אלכוהול, סמים וטבק. הינה כמה סוגי התמכרויות נפוצים:

 • התמכרות לאלכוהול: צריכה כרונית של אלכוהול למרות ההשפעות השליליות על הבריאות, העבודה ומערכות יחסים. התסמינים כוללים חשק עז לשתות, אובדן שליטה ותסמיני גמילה.
 • התמכרות לסמים: זה כולל גם סמים לא חוקיים כמו הרואין, קוקאין ומתאמפטמינים, כמו גם תרופות מרשם כמו אופיואידים ובנזודיאזפינים ואפילו משככי כאבים. התמכרות לסמים מובילה לבעיות בריאותיות חמורות ומגדילה את הסיכון למחלות זיהומיות באמצעות שיטות צריכה לא בטוחות.
 • התמכרות לניקוטין: תלות במוצרי טבק, בעיקר סיגריות, מובילה למחלות נשימה וכלי דם שונות.

 

התמכרויות התנהגותיות

התמכרויות התנהגותיות כרוכות במעורבות כפייתית בפעילויות שאינן קשורות לחומרים. כמה התמכרויות התנהגותיות נפוצות כוללות:

 • התמכרות להימורים: הדחף להמר למרות ההשלכות השליליות שיש לו על החיים הכלכליים והאישיים.
 • התמכרות לאינטרנט ולגיימינג: שימוש מופרז באינטרנט או במשחקי וידאו מוביל להזנחת האחריות האישית והמקצועית.
 • התמכרות למין ופורנוגרפיה: עיסוק כפייתי בפעילויות מיניות או בצריכת פורנוגרפיה, שעלולה להפריע לחיי היום-יום ולמערכות יחסים. שיטות כמו טיפול רגשי או קבוצות תמיכה יכולות לסייע בניהול התנהגויות כפייתיות.

גישות טיפול

הטיפול בהתמכרויות כולל בדרך כלל שילוב של טיפולים, תרופות ומערכות תמיכה. הינה כמה גישות יעילות לטיפול בהתמכרות:

טיפולים התנהגותיים

טיפולים התנהגותיים הם חיוניים לטיפול הן בהתמכרויות לחומרים והן בהתמכרויות התנהגותיות. טיפולים אלו מסייעים לשנות עמדות והתנהגויות הקשורות להתמכרות ולהגביר את כישורי החיים הבריאים. סוגים נפוצים של טיפולים התנהגותיים כוללים:

 • טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT): CBT מסייע לאנשים לזהות ולשנות דפוסי חשיבה והתנהגויות מזיקות. הוא יעיל למגוון רחב של התמכרויות, כולל התמכרויות לסמים, לאלכוהול ולהתנהגויות מזיקות.
 • ראיון מוטיבציוני (MI): MI היא גישה ייעוצית המסייעת לאנשים למצוא את המוטיבציה לבצע שינויים חיוביים בהתנהגותם. היא משמשת לעיתים קרובות כדי לטפל באמביוולנטיות כלפי טיפול והחלמה.

תרופות

תרופות יכולות להיות חלק חיוני מהטיפול בהתמכרות לחומרים, לעזור לנהל תסמיני גמילה, להפחית את החשקים ולטפל בהפרעות נפשיות המתרחשות במקביל. לדוגמה:

 • מתדון ובופרנורפין: תרופות אלו משמשות לטיפול בהתמכרות לאופיואידים על ידי הפחתת תסמיני הגמילה והחשקים.
 • נלטרקסון: משמש הן להתמכרות לאלכוהול והן להתמכרות לאופיואידים, הוא חוסם את ההשפעות האופוריות והמרגיעות של חומרים אלה.
 • דיסולפירם: משמש להתמכרות באלכוהול, הוא יוצר רגישות חריפה לאלכוהול, ומרתיע צריכה.

קבוצות תמיכה

קבוצות תמיכה מספקות קהילה של אנשים שמבינים את אתגרי ההתמכרות. קבוצות כמו אלכוהוליסטים אנונימיים (AA), מכורים אנונימיים (NA) ותוכניות גמילה מפורנו בעזרת GYE מציעות תמיכה, אחריות וחוויות משותפות קריטיות במהלך ההחלמה.

תוכניות אשפוז

תוכניות הטיפול באשפוז יכולות להשתנות בעוצמתן ובמשך, כולל:

 • שיקום אשפוז: מדובר בתוכניות מגורים שבהן אנשים מקבלים טיפול אינטנסיבי ותמיכה בסביבה מובנית.
 • תוכניות אשפוז: תוכניות אלה מאפשרות לאנשים לחיות בבית תוך השתתפות בפגישות טיפוליות באופן קבוע. הן מתאימות לאנשים עם התמכרות קלה עד בינונית או כאלה שכבר סיימו תוכנית אשפוז.

לסיכום

התמכרות היא מצב מורכב אך ניתן לטיפול המתבטא בצורות שונות. הבנה מהי התמכרות, הכרת סוגיה וחיפוש טיפול מתאים הם צעדים מכריעים לקראת החלמה. בין אם מדובר בהתמכרויות לחומרים או התמכרויות התנהגותיות, שילוב של טיפולים התנהגותיים, תרופות ומערכות תמיכה יכול לשפר משמעותית את סיכויי השיקום וההחלמה לטווח ארוך.

 

 

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות