לוגו

כמה עולה לגדל כלב? מדריך לתכנון ולחיסכון בהוצאות

בניגוד לתפיסה הרווחת, ההוצאות הכרוכות בגידול כלב אינן מסתכמות רק ברכישת מזון וציוד בסיסי. לאורך חייו של הכלב, בעליו נדרשים לכסות מגוון רחב של הוצאות חוזרות. מדובר בעלויות שונות כמו ביקורים שגרתיים אצל הווטרינר, חיסונים, תרופות ועוד – שעשויות להצטבר לסכומים גבוהים במיוחד אם הכלב סובל ממחלה כרונית או זקוק לטיפול וטרינרי ממושך. כמו כן, יש גם הוצאות נלוות כמו דוגיסיטר ואילוף. אז כמה עולה לגדל כלב והאם אפשר לצמצם את העלויות? בואו נעשה סדר.

אימוץ מול רכישה

אחת ההחלטות הראשונות שעומדות בפני מי שמעוניין להוסיף חבר חדש למשפחה היא אם לאמץ כלב (ממכלאה או מעמותה) או לרכוש גור (מחנות לחיות מחמד, ממישהו פרטי שמוכר או מבית גידול), ולשתי האופציות יש יתרונות וחסרונות. אימוץ כלב הוא בדרך כלל זול יותר, וזוהי פעולה המעניקה בית לכלב נטוש, כאשר ברוב המקרים מדובר בכלב מעורב. מנגד, רכישת גור מאפשרת לבחור את הגזע הרצוי, למשל פומרניין ננסי לבן או גולדן רטריבר, ולהתחיל מגיל צעיר את האילוף של הכלב.

כמה עולה לגדל כלב?

רוצים לדעת כמה עולה לגדל כלב? חילקנו לכם את העלויות לקטגוריות:

עלויות ראשוניות

ציוד ואביזרים בסיסיים לכלב

לאחר שבחרתם את גזע הכלב, עליכם להצטייד בכל הציוד הבסיסי שיאפשר לכם לספק לו את צרכיו ולגדל אותו באהבה. בין הפריטים ההכרחיים: מיטה, קערות מים ואוכל, רצועה, קולר, משחקים, מברשת ועוד. העלות הכוללת של רכישת הדברים הבסיסיים יכולה להגיע למאות שקלים.

עלויות סירוס/עיקור והשתלת שבב

בנוסף לעלות הראשונית של רכישת הכלב (אם בחרתם באפשרות זו) והציוד הנחוץ, חשוב להביא בחשבון גם עלויות של טיפולים וטרינריים חד פעמיים כמו סירוס או עיקור, השתלת שבב זיהוי ועוד. הליכים אלו, שהיום נחשבים כמעט לחובה ברוב המקרים, עשויים להגיע לעלות של מאות עד אלפי שקלים. עם זאת, חשוב לציין שאלה עלויות משתלמות, שכן הן יחסכו בעיות והוצאות עתידיות.

הוצאות שוטפות

עלויות מזון ותוספי תזונה

אחד הפריטים החשובים ביותר בתקציב השוטף של גידול כלב הוא מזון, ותזונה נכונה היא תנאי הכרחי לבריאותו ולאיכות חייו של הכלב לאורך זמן. יש לבחור מזון מתאים לגיל, למצב הבריאותי ולצרכים הספציפיים של הכלב. מחירי המזון לכלבים נעים בין 100-500 ש"ח לשק, ומומלץ לרכוש מראש שקים גדולים במחיר מוזל. בנוסף למזון הבסיסי, קיים מגוון רחב של תוספי תזונה וחטיפים, שהעלות שלהם יכולה להצטבר לאורך זמן.

הוצאות על בריאות ווטרינרים

הבריאות של הכלב היא שיקול מרכזי נוסף בהוצאות הקבועות על אחזקתו. שני תתי הסעיפים המרכזיים בהקשר זה הם טיפולים מונעים, כמו חיסונים וכדורים נגד קרציות, והוצאות בלתי צפויות – כמו בדיקות וניתוחים.

עלויות טיפוח והיגיינה

בהתאם לסוג הפרווה ולצרכים של הגזע, לכל כלב יש צורכי טיפוח קבועים שעליכם לספק לו. זה יכול להיות רחצה ותספורת שגרתיים לצד טיפולים ייעודיים כמו ניקוי שיניים, גזירת ציפורניים ועוד. יש לכם אפשרות לבצע את מרבית הטיפולים בעצמכם אם תרכשו את הציוד המתאים, אך חלק מהטיפולים מצריכים סיוע של גורם חיצוני. עלות טיפול אצל ספר כלבים נעה בממוצע בין 70 ל-300 ש"ח לביקור, אחת לשלושה חודשים, בעיקר כשמדובר בכלבים עם הרבה פרווה, כמו פומרניין ננסי לבן.

הוצאות על פנסיון ודוגיסיטר

בעלי כלבים רבים נאלצים מדי פעם להשאיר את הכלב בהשגחה כשהם יוצאים לחופשה או לא יכולים להיות בבית לתקופה מסוימת. במצבים כאלו צריך להביא בחשבון עלויות של שירותי פנסיון או דוגיסיטר. המחיר הממוצע לאירוח יומי של כלב בפנסיון עומד על כ-100 ש"ח, בהתאם לסוג המתקן ולרמת השירות שהוא מציע.

 

כמה עולה לגדל כלב

 

הוצאות על פינוקים ועל העשרה

צעצועים ומשחקים לגירוי מנטלי

בנוסף לצרכים הבסיסיים, חשוב מאוד לדאוג גם להעשרה ולגירוי המנטלי של הכלב. צעצועים אינטראקטיביים מסוגים שונים, כמו כדורים, חבלים ועוד, יכולים להעסיק את הכלב שעות ארוכות ולמנוע שעמום והתנהגויות בעייתיות. כדאי גם להחליף ולגוון במשחקים מדי פעם כדי לשמור על עניין אצל הכלב. הקצאת תקציב קבוע לרכישת צעצועים חדשים יכולה לתרום לא מעט לרווחה הנפשית של הכלב.

אילוף מקצועי

גם גורים וגם כלבים מבוגרים יכולים להפיק תועלת רבה מקורסי אילוף מקצועיים, אם לצורך חינוך וציות בסיסיים ואם לפעילויות מתקדמות כמו אג'יליטי ואפילו ריקודים עם כלבים. שיעורים פרטיים עם מאלף עשויים לעלות בממוצע כ-150 עד 250 ש"ח לשעה, והמחירים של קורסים קבוצתיים במועדון כלבים בדרך כלל יהיו 600-800 ש"ח ל-8 עד 10 מפגשים. כמו כן, יש גם אפשרות להצטרף לחוגי ספורט ולפעילויות נוספות לשעות פנאי איכותיות ומהנות עם הכלב.

ביטוח בריאות ותאונות לכלב

הוצאה נוספת שכדאי לשקול היא רכישת ביטוח בריאות לכלב. פוליסות ביטוח וטרינריות מכסות בדרך כלל את עלויות הטיפול במחלות, בתאונות ובפציעות בהתאם לתנאי הכיסוי הספציפיים. הפרמיה החודשית עבור ביטוח לכלב יכולה לנוע בין 50 ל-200 ש"ח, בהתאם לגיל הכלב ולהיקף הכיסוי. ביטוח יכול לחסוך אלפי שקלים במקרה של בעיה רפואית, והוא מספק ביטחון גם לכלב וגם לבעלים.

טיפים לחיסכון בעלויות

השוואת מחירים ורכישה מרוכזת של מזון וציוד

מזון וציוד לכלבים הם אחד מסעיפי ההוצאה המשמעותיים ביותר עבור בעלי כלבים, ולכן חשוב לנהוג בחוכמה בזמן הרכישה. השוו מחירים בין מותגים וחנויות שונות, וכך תוכלו נצלו מבצעים וקנו בכמויות גדולות יחסית, גם כדי להוזיל את העלות וגם כדי למנוע מצבים של חוסר או צורך לצאת ולקנות.

הכנת תקציב לגידול כלב לפני הרכישה

הטיפ החשוב ביותר לחיסכון בהוצאות גידול כלב הוא דווקא זה שכדאי ליישם עוד לפני שמביאים את הכלב הביתה – תכנון ובניית תקציב מפורט המותאם ליכולות הכלכליות שלכם. חשוב לאמוד את סך ההוצאות הצפויות ולוודא שתוכלו לעמוד בהן לאורך זמן. בעזרת תכנון נכון תוכלו למצוא דרכים לקצץ בהוצאות מבלי להתפשר על צורכיו ועל רווחתו של הכלב. קביעת התקציב מראש תמנע מכם להיגרר להוצאות מיותרות ותאפשר לכם להתמקד במה שחשוב באמת.

לסיכום

גידול של כלב דורש אחריות ומחויבות כלכלית ארוכת טווח, אך בעזרת תכנון נכון ניתן להקטין את ההוצאות בלי להתפשר על איכות חיים וטיפול מיטביים. בחרו בכלב שיתאים לכם בגודל ובצרכים, וקבלו את ההחלטות בנוגע לתזונה, לטיפוח ולאילוף באופן מושכל, וזכרו שכל צעד קטן מצטבר בסופו של דבר לחיסכון של כסף.

נגישות