לוגו

שמים סוף לשיעולים: איך מתמודדים עם ברונכיטיס?

ברונכיטיס היא דלקת בסמפונות שנגרמת מסיבות שונות. התסמינים השונים המופיעים בעקבות הדלקת יכולים להישאר למשך תקופה המשתנה מחולה לחולה ולגרום לאי נוחות לסובלים ממנה. הדרכים להתמודדות עם הסימפטומים הן תרופות שונות ומגוון שיטות ביתיות שיכולות להקל על התסמינים ועל הסובלים מהם. מהו ברונכיטיס? לאילו תסמינים הוא גורם? מהן הדרכים להקלה בסימפטומים? התשובות לשאלות מפורטות במאמר הזה.

מהי דלקת הסמפונות?

ברונכיטיס היא דלקת בצינוריות הריאות הנקראות סמפונות. הדלקת נגרמת מווירוס או מחיידק, וגורמת לתסמינים שונים. הרופא המטפל יכול לקבוע לפי תיאור התסמינים אם מדובר בדלקת הסמפונות. החולים סובלים מהמחלה בגלל מגוון סיבות, כגון עשן או שאיפה של גופים זרים אל תוך הריאות. האנשים המעשנים באופן קבוע חשופים יותר לדלקת בגלל העשן שנכנס לריאות. היא עלולה להופיע אחרי שפעת או מחלות אחרות המשפיעות על הריאות, וכן אצל אנשים עם בעיות רפואיות כרוניות, אסתמה לדוגמה. אוויר נקי עשוי למנוע ברונכיטיס, ולכן כדאי לצאת לטיול בטבע כמו בנחלים או שמורות טבע – האוויר הנקי של הטבע נטול עשן עירוני, לרוב, שהוא אחד מהסיבות להופעת הדלקת.

מהם הסימפטומים לדלקת הסמפונות?

התסמינים של מחלת הברונכיטיס הם שונים, ועלולים לגרום לאי נוחות, בעיקר בדרכי הנשימה, שכן ברונכיטיס היא מחלת נשימה. הסימפטומים האפשריים לדלקת הזאת הם שיעול וליחות, ולעיתים אף עייפות או חום נמוך מהרגיל. הם יכולים להופיע אחרי כמה ימים מהתפתחות הדלקת ולגרום לחולים לסבל למשך זמן. החולים עלולים לסבול מהתסמינים השונים במשך שבועיים או עד יותר משלושה חודשים, במקרה של ברונכיטיס כרונית. חשוב לבקר במרפאה אם יש חשד לדלקת.

 

 

איך להקל על התסמינים?

הדרכים המגוונות להקלה על הסימפטומים המלווים את דלקת הסמפונות עשויים להיות תרופתיים או ביתיים. תרופות שונות להקלה של השיעול והגרון יכולות להקל את הסבל של החולים, אם הרופא המטפל ממליץ. הרופא עשוי להנפיק מרשמים לתרופות שונות, כמו משככי כאבים או אנטיביוטיקה במקרים של דלקת שנגרמת מחיידק. נוסף לאלה, קיימות תרופות ושיטות ביתיות שיכולות למנוע את הדלקת, פלפל חריף למשל, ולסייע להקל על הסובלים מהתסמינים השונים של דלקת הסמפונות. תרופות מצמחים שונים, כמו חליטה של עלי אפרסק או שורש כורכום שידוע בתכונות הסיוע שלו לדלקות שונות, יכולות לעזור עם הדלקת ועם התסמינים שמלווים אותה. עוד שיטה היא להרוות את הגוף במים, המים חשובים להקלה ולמניעת התייבשות. דרך נוספת להקלת הסימפטומים היא מנוחה שעשויה לעזור לגוף להתאושש.

לסיכום

ברונכיטיס היא דלקת בסמפונות הריאות, והיא מופיעה בגלל חדירה של גופים זרים אל תוך הריאות. עישון הוא אחד מהגורמים העיקריים לדלקת זו, הנגיפית או החיידקית. החולים עלולים לסבול מהסימפטומים למשך זמן של עד שלושה חודשים או יותר, אך בדרך כלל בין שבועיים לשלושה שבועות. התסמינים לדלקת עלולים לגרום לאי נוחות, והם יכולים להיות שיעול, ליחות ועייפות. קיימות תרופות להקלה בסימפטומים שאפשר לקחת אם הרופא המטפל ממליץ, כמו תרופות להקלה על השיעול ואנטיביוטיקה. ונוסף לאלה, אפשר להשתמש בשיטות ביתיות, כגון חליטות שונות, מים, מנוחה או שאיפת אוויר צח.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות