שביל המעיינות

נחנך שביל מעיינות חדש, בין גיבורות התנ”ך

 

מחנה ועד רחל אמנו, מאחינועם ועד לדבורה הנביאה. שביל חדש מתפתל בין חמישה מעיינות וכולם על שמן של גיבורות התנ“ך. הכניסה – חינם

אנחנו לא מתווכחים עם זה שהגבר במשפחה עובד קשה לקראת הפסח. אבל אין ספק שלקראת חג החירות, לנשות ישראל מגיע התואר “גיבורות”. מה מתאים יותר, אם כך, מלהעמיס את המכונית המשפחתית בחול המועד פסח בפינוקי פיקניק, עם או בלי קטניות, ולפצוח בשירה בדרכנו אל “פארק גיבורות התנ”ך” החדש?

 

שביל המעיינות: שביל קסום בטבעשביל המעיינות שלט כניסה

ממש כפי שמביתנו הוסרו כל פיסות חמץ בערב פסח, כך נגזמו, נוכשו והוסרו ענפים, עשבים ומכשולים שונים מארץ גידולי הפרא. המטרה הייתה ברורה: לקחת חמישה מעיינות ובריכות שנזנחו, להכשיר אותם לביקור מטיילים ולחבר אותם באמצעות שביל מעגלי מסודר ומשולט המתחיל ומסתיים בחניון מסודר ומתאים לכל סוגי המטיילים, כולל משפחות עם ילדים. למה פארק גיבורות תנ”ך? כי בנימין היא “ארץ גיבורי התנ”ך”, ובין הגיבורים האלה יש לתת מקום של כבוד גם לגיבורות התנ”ך.

השביל עובר במערב בנימין, בסביבה שבה נוצרות באופן טבעי נביעות רבות של מים. בחלק מהמקרים נקווים המים לכדי בריכות מים עתירות בצמחייה עבותה שיוצרות קסם טבעי מיוחד. הטיפול היסודי בסביבה הטבעית הזו מאפשר לכולנו להכיר עוד הרבה יותר מארבע אמות חדשות בארץ ישראל. כדי שלא להסתפק במראה עיניים בלבד ולאפשר גם לבטן ליהנות, הוכשרו פינות חמד והועמדו שולחנות פיקניק תחת כל עץ רענן. התוצאה: שביל קסום במיוחד, העובר בתוך חורש טבעי משופע בפרחים, שיחים ועצים, ובמרכזו מתחם מעיינות המתאים לכל המשפחה: פעוטות, ילדים וגדולים.

 

פארק גיבורות התנ”ך: מתחם לכל המשפחהשביל המעיינות מגדיר צמחים

שביל המעיינות הוא מסלול מעגלי שההליכה בו  אורכת כשעה נטו. לאחר כחצי שעת הליכה משפחתית נינוחה לפי השילוט, תגיעו אל מתחם המעיינות הנמצאים בסמוך זה לזה. סביר להניח שהילדים לא ייתנו לכם לזוז מכאן די הרבה זמן. לכן הזמן ברוטו נתון לשיקולכם כמשפחה.

המעיינות נקראים על שמות גיבורות התנ”ך שפעלו באזור בנימין ומסודרים לפי סדר כרונולוגי של הגיבורות.

  1. מעיין רחל: המעיין הראשון שתפגשו הוא מעיין רחל, הכולל את הבריכה הגדולה מבין מעיינות אלה. סביבו פזורים ספסלי פיקניק בצל עצי החורש.

למה רחל? רחל היא האם היחידה שילדה ילד בארץ ישראל, הלא הוא בנימין שעל שמו נתכנסנו. רחל האהובה ילדה את בנה בנימין בטלטלות הדרך מגלות ארם, ונפטרה בלידתו. יעקב בעלה קובר אותה “בעוד כברת ארץ לבוא אפרתה”. שתי הערכות מפורסמות על מקומו האמיתי של קבר רחל: האחד, בקרבת בית לחם, בדומה למסורת הקבר המפורסם. האחר – בקרבת העיר רמה שבבנימין, סמוך לאדם-גבע בנימין.

  1. מעיין שארה: בריכת שכשוך קטנה וחביבה הבוקעת מתוך מערונת קטנה – חגיגה לפעוטות. סמוך למעיין נמצאים שרידי חווה חקלאית קדומה ובתוך בית החווה ספסלי עץ. טיפ: מתחת לעץ הזית תמצאו שולחן פיקניק הצופה אל בריכת הפעוטות.

    למה שארה?
    שארה היא אחת החלוצות הראשונות בהיסטוריה הישראלית. למרות שהייתה נכדתו של יוסף, בתו של אפרים, כלומר – שישה דורות לפני יהושע, מוזכרת שארה בספר דברי הימים (א’ ז’) כמי שבנתה לא פחות משלושה יישובים בנחלת שבט אפרים. היישובים הם בית חורון עליון, בית חורון תחתון ואוזן שארה.
  2. מעיין דבורה: בריכת שכשוך בגובה של כ 40 ס”מ המיועדת לילדים קטנים. בסמוך לה ספסלי פיקניק.למה דבורה? אלפי שנים לפני שגולדה מאיר הנהיגה את ישראל, דבורה הנביאה שפטה את ישראל כשופטת מן המניין וכך הייתה נביאה, שופטת וגם ראשת ממשלה. דבורה הצליחה להכריע את סיסרא ויבין וכך היא זכורה לא פחות מכל התארים הקודמים – גם כמצביאה דגולה.
  3. מעיין חנה: בריכה כפולה המחולקת לאזור מים רדודים ומופרדת במחיצת סלעים נמוכים לבריכה עמוקה יותר ומשופעת שגובהה מגיע עד למטר אחד. גם כאן תוכלו מלמצוא ספסלי פיקניק מוצלים וסמוכים.למה חנה? לא בכדי זכתה חנה להיות אמו של אחד הנביאים הגדולים שלנו, שמואל הנביא. תפילותיה, התחינה לפני היפקדה בשמואל וההודיה שבעקבותיו, מלמדים את עם ישראל רבות על הדאגה לכלל ישראל ולא רק לפרט ועל עצם מהותה של התפילה. ביתם של חנה ושל אלקנה בעלה ברמתיים צופים, היה ככל הנראה בקרבת מקום.
  4. מעיין אחינועם: מעיין יפהפה בגובה של כמטר אחד ובו דגי זהב. צמוד למעיין ספסלי ישיבה ופיקניק ופרגולה לצל. המקום לפיקניק מושלם.למה אחינועם? לא הרבה אנחנו יודעים על אחינועם התנ”כית, מלבד עובדה ברורה אחת: היא הייתה האישה הראשונה של עם ישראל, בהיותה אשתו של שאול, מלך ישראל הראשון. על פי המדרש אפשר להעריך שהיא הייתה גם אחת הפמיניסטיות הראשונות של עם ישראל: שאול המלך מאשים את בנו שירש את עזות הפנים מאמו. ומהי עזות הפנים המדוברת של אחינועם, לפי המדרש? שבחגיגות ט”ו באב לא חיכתה ששאול הביישן ירדוף אחריה בכרמים, אלא יזמה ורדפה אחריו. וכל זה קרה ממש כאן בסביבה.

לאחר שתסיימו לשכשך במים, יוליך אתכם השביל בתוואי הנחל אל דרך רומית עתיקה שתוביל אתכם חזרה לרכב.

 

איך מגיעים: מקלידים במערכת הניווט “חניון שביל המעיינות”.שביל המעיינות שלט הכוונה לכניסה

ואיך מגיעים עם מפת נייר: נוסעים לכיוון היישוב נריה, נכנסים ליישוב ונוסעים לפי השילוט (שמאלה, שמאלה, ימינה, ימינה עד שלט הכניסה.

למי זה מתאים: לכל המשפחה, מסלול קל להליכה

סוג המסלול: מעגלי

כמה זה עולה: חינם. לא עולה. בואו.

 

.

שביל המעיינות מעיין הכרמיםשביל המעיינות ספסל בצלשביל המעיינות


אינסטגרם

Something is wrong.
Instagram token error.

פייסבוק

© תיירות חבל בנימין, כל הזכויות שמורות | פיתוח תוכן: המתכנה | תנאי שימוש