פתיל תכלת

כל מה שחסר זה קצת שמש

חווייה מחדר המעבדות: מרכז המבקרים פתיל תכלת

אחד החומרים הפשוטים ביותר להפקה כיום הוא צבע, כמשתקף מאינסוף הגוונים שאפשר לרכוש בכל חנות יצירה. אך מה יקרה אם המשימה שתוטל עליכם היא להפיק גוון מדויק של צבע עתיק שבו נהגו להתהדר מלכים ובני אצולה, ולהפיק אותו מאותם חומרים ובאותם תהליכים שנעשו לפני למעלה מאלפיים שנה? ולא, אין לכם דף הוראות מסודר אלא שובל של רמזים אפופי מסתורין. זו בדיוק המשימה שנטלו על עצמם “פתיל תכלת”.

דיונון או חילזון: מיהו יצרן צבע התכלת?

פתיל תכלת

הצמר הצבוע לפני טווייתו לפתילים

פתיל תכלת הוא מפעל לצביעת פתילי התכלת של הטלית, מצבע המופק לפי המסורת מחלזונות ימיים. המטרה שהציב לעצמו יואל גוברמן, ממייסדי “פתיל תכלת”, היא להפיק את הצבע המדויק, ולהחזיר את הצבע לטלית.

העניין הוא שהשיטה להפקת צבע התכלת העתיק נשתכחה עם השנים. אז מאיפה מתחילים? לשם כך נסעתי במיוחד לפתיל תכלת, הממוקמת בכפר אדומים על כביש 1. יואל גוברמן מספר שדורות רבים עסקו במסע שחזור צבע התכלת אך ללא הצלחה. “לפי המסורת את צבע התכלת המקורי הפיקו מחילזון. השאלה היא באיזה חילזון מדובר. היו, למשל, כאלה שטענו שדיונון מסוים הוא בעצם החילזון עליו מדובר, והפיקו ממנו את הצבע אינדיגו. אלא שלפי המסורת צבע התכלת המקורי לא דוהה לעולם, והצבע שהפיקו מהדיונון – דהה”.

צבע התכלת: מדע מדויק או יד המקרה?

פתיל תכלת

צביעת הצמר ב”פתיל תכלת”

המועמד הבא במסדר הזיהוי של החילזון המקורי היה חילזון שנקרא “ארגמון קהה קוצים”. חילזון זה אכן משמש במשך שנים להפקת צבע – אך לא צבע תכלת אלא ארגמן. הדבר נותר בגדר תעלומה שחוקרים לא הצליחו לפענח במשך שנים ארוכות, אך כיום אנו יודעים שכל מה שהיה חסר לאותם חוקרים זה שלב אחד בתהליך הכנת הצבע, שהופך אותו לתכלת.

התגלית המהפכנית התגלתה, כמו עוד גילויים מדעיים רבים, במקרה. אחד הסטודנטים שעסק בחקר צבע התכלת התחיל את תהליך ההפקה, ופתאום נעשה צמא. הוא הלך לקנות לעצמו קפה ושכח את התמיסה בשמש. כשחזר, הכניס את הצמר לתוך הנוזל ולמרבה הפלא התקבל גוון התכלת.

מה הקשר בין צבע התכלת לפסל החירות?

האם צבע יכול להשתנות רק בעזרת השמש? מתברר שכן. צבע הארגמן מורכב משני גווני צבע: די ברומו ואינדיגו. קרני השמש הפחיתו את רמות ה-די ברומו והשאירו רמה דומיננטית של אינדיגו. “הדוגמה הכי טובה שאני יכול לתת לך” מסביר יואל, “זה פסל החירות. הצבע שלו כיום הוא ירקרק (פטינה) אך כשהיה חדש, הוא היה בצבע נחושת. גם כאן קרני השמש גרמו לחילוף הצבע”.

איך כל המדע הזה מתחבר למרכז מבקרים? יואל מחייך ומשיב: “כיום לא רק שיודעים איך הפיקו את הצבע לפני אלפי שנים, אנחנו גם מייצרים את הצבע באותן שיטות ומאותם חומרים. מרכז המבקרים משקף את החוויה הזו של לצבוע צמר מחילזון גם למבוגרים וגם לילדים”.

מסע מקרואטיה לכפר אדומים: בעקבות פתיל תכלת

את גיבורי תהליך ההפקה, הלא הם חלזונות הארגמון קהה הקוצים, תזכו לראות בכניסה למפעל באקווריום גדול. החלזונות נאספים על ידי דייגים בקרואטיה. “הם כבר יודעים להפריד במקצועיות את בלוטת הנוזל הצהוב שממנו אנו מייצרים את צבע התכלת”, אומר יואל.

אני אומנם חלש בצבעים, אך השמיעה שלי חדה: אני תוהה כיצד בלוטת נוזל צהוב הופכת בסוף לארגמן ואז לתכלת. “זה מה שמרתק”, אומר יואל, ה”שינוי של הצבעים נעשה באופן אוטומטי. לאחר הפרדת הבלוטה מייבשים אותה הדייגים הקרואטים בשמש והיא הופכת מנוזל צהוב לגוש דמוי אבן בצבע סגול כהה. את גושי האבן הם שולחים אלינו למפעל וכאן מתחיל התהליך עד צביעת הצמר וטווייתו לפתילים”.

“כל מה שהיה חסר – זה קצת שמש”

פתיל תכלת

פעולת השמש: לפני ואחרי

בשלב זה עצרנו עם הדיבורים, הפשלנו שרוולים וניגשנו למעבדה, כמו כל קבוצה אחרת שמגיעה לביקור. בשלב ראשון יואל כיבד אותי בכתישת גושי האבן הסגולים בעלי ובמכתש. את האבקה שנוצרה מכניסים לכלי מדידה, ושופכים עליה מים חמים הנצבעים בסגול עז הדומה ליין.

עתה מוסיפים תמיסה כימיקלית שתפקידה להמיס את הצבע ולהחזיר אותו למצב הבסיס, או בשפה המקצועית פעולת חיזור (שהיא ההפך מחמצון). התוצאה: הצבע יורד לתחתית הכלי והמים הופכים לצהובים.

כדי להמחיש את פעולת השמש, מפריד יואל את הנוזל לשני כלים, אחד הוא מוציא לשמש ואחד הוא משאיר בארון חשוך. לאחר כשעה טובל יואל שתי פיסות צמר וטובל כל אחת מהן בכלי אחר. ואכן, זו שנטבלה בנוזל ששהה בשמש נצבעת בתכלת, בעוד אחותה שנותרה לבדה בארון – בצבע סגול.

“מדהים לחשוב שבכל השנים שבהן ניסו לשחזר את הצבע המיוחד, כל מה שהיה חסר לחוקרים הוא בסך הכול שמש”, מסיים יואל את ההדגמה בגאווה.

מה אפשר לעשות במרכז המבקרים של פתיל תכלת

פתיל תכלת

תליית הצמר לייבוש לאחר צביעתו

למרכז המבקרים של פתיל תכלת מגיעים משפחות עם ילדים, זוגות, קבוצות ממקומות עבודה שמגיעות ליום גיבוש באזור ותיירים מחו”ל. התוכנית במרכז המבקרים בנויה כך שתתאים עבור כל הגילאים וכל המגזרים.

הסיור במרכז המבקרים מותנה בהרשמה מראש ואפשרי בשעות הפעילות הסדירות של המפעל: ראשון עד חמישי בין השעות 09:00 ל-15:00. משך הסיור כשעה וחצי וכולל הקרנת סרטון, הדרכה והמחשות.

ביקור במקום פופולרי במיוחד בקרב אלה שמטיילים בשאר האטרקציות באזור כמו מסלולי נחל פרת, עין מבוע, או המסעדות המצוינות שנפתחו שם בשנים האחרונות.

איך מגיעים? חפשו בווייז “פתיל תכלת”. לעוד מידע הקליקו כאן.


אינסטגרם

Something is wrong.
Instagram token error.

פייסבוק

© תיירות חבל בנימין, כל הזכויות שמורות | פיתוח תוכן: המתכנה | תנאי שימוש