פסח בבנימין

5 מסלולי טיול למשפחות

צאו בחוץ: 5 מסלולי טיול חינמיים לפסח

“כל המשפחות הפדלאות דומות זו לזו, אך המשפחות המטיילות, מטיילת כל אחת בדרכה היא”. כך, מן הסתם היה לב טולסטוי מתאר את המשפחות הישראליות בחופשת הפסח. במילים אחרות: אם אתם רוצים להישאר תקועים בבית עם הילדים כשכל הטבע פורח ומוריק סביב, זה עניין שלכם. אנחנו מתכננים עבורכם מסלולי טיול מיוחדים בפסטיבל נופי התנ”ך בחבל בנימין, ואפילו יודעים להתאים כל מסלול לסוג המשפחה שלכם. לא מאמינים? בבקשה.

 1. למשפחה המפונקת: גבעת היקבים

רמת קושי:

קלילה. המסלול בתוך גבעת היקבים הוא קצר ומעגלי: מאות מטרים וטיפה הגזמנו. הרכב נמצא במרחק נגיעה כל הזמן למתקשים להיפרד ממזגן.

המסלול:

שעה של סיור נוח וקליל באתר וסביבתו. אם תרצו ממש להשקיע – תוכלו ללכת כעשרים דקות למעיין טלמון. איך מגיעים? יש waze, אך חניון גבעת היקבים שנמצא בסמוך לחרשה מתהדר גם בשילוט בולט.

 תיאור:

גבעת היקבים הוא אתר ארכאולוגי שנקרא כך על שם מכלול היקבים התת קרקעיים המרשים שנמצא בו. לאורך השביל באתר פרושות תחנות הסבר קוליות שיוליכו אתכם בקלילות ובידענות ברחובות הכפר הקדום, בין בית הבד הקדום שפעל בטכנולוגיה ייחודית, הקולומבריום, מחילות המסתור מימי בית שני ונקודת התצפית המרהיבה “מגדל לים התיכון”.

הליכה של כעשרים דקות יכולה להוליך אתכם גם למעיין טלמון הזורם לבריכה באורך של כארבעה מטרים, ובגובה מים של יותר ממטר. סביב המעיין נטועים עצי זית מרשימים ולידם שולחנות פיקניק, נדנדה ודק שממנו נשקף נוף יפהפה, כדי שתוכלו לנוח מהמאמץ האדיר.

 

קרדיט צילום: שחר כהן

קרדיט צילום: שחר כהן

 2. למשפחה הבורגנית: שביל המעיינות בפארק גיבורות התנ”ך

 רמת קושי:

קלה. המסלול המעגלי כולו עובר בשביל מסודר שאמנם לא מתאים לעגלות הילדים, אבל בשביל זה יש לכם ידיים, או מנשא.

המסלול:

מעגלי. זמן הבילוי הממוצע: כשלוש שעות, כולל עצירות ובילוי במעיינות. קיים חניון מסודר במקום. איך מתחילים? מכניסים ל-waze “פארק גיבורות התנ”ך”.

תיאור:

שביל המעיינות כשמו כן הוא: שביל מסודר ונעים שמתפתל בין עצי החורש ופוגש חמישה מעיינות שנקראו על שם גיבורות תנ”כיות. לאחרונה נוספו למסלול עוד 2 מעיינות – “הנביעות העליונות”, המתאימות למי שירצה להאריך מעט את המסלול.

פינת החמד הזו כוללת את כל מה שהמשפחה הסטנדרטית והבורגנית צריכה: מסלול מסודר, חורש ופריחה, מים לטבילה ולשכשוך, ספסלי פיקניק ומרחק סביר לרכב בכל שלב במסלול. המעיינות השונים מתאימים לגילאים שונים של הילדים. זהו מתכון בטוח לטיול בטבע שלא יגרור תלונות מבני המשפחה שפחות אוהבים לכתת רגליהם בשטח. עם זאת: ט.ל.ח.

בפסטיבל נופי התנ”ך יתקיימו לאורך המסלול פעילויות טבע וסדנאות אמנות ומדע, הכוללות מיקרוסקופים בשטח, משחקי האבקה ויצירות של סלסילות וסימניות מהטבע.

בנוסף, בשעות 10:00 ו-14:00 יתקיימו סיורים מודרכים במסלול חינם אין כסף, שאליהם יש להירשם מראש כאן.

שביל המעיינות

שביל המעיינות בפארק גיבורות התנ”ך

3. למשפחה המטיילת: טיול רטוב בנחל שילה

רמת קושי: 

קלה-בינונית. טיול רגלי – אך לא כזה המצריך חלוקת כומתות בסיומו.

המסלול:

מתחיל בבוסתן הכרמים (צומת שילה) ומסתיים בעין עוז (צומת עלי), כלומר דרושה הקפצת נהגים בסוף המסלול.

ניתן להשאיר רכב אחד בחניון מעיין עוז. איך מגיעים? דרך כביש 60 לצומת שילה. הסיפור כולו ייקח לכם בערך שלוש שעות, כולל בילוי בבריכות.

זמן משוער:

אם אתם מהמשפחות שאוהבות ללכת, אך לא במסלול אתגרי מדי – זה המסלול בשבילכם. המסלול הזה ייקח אתכם אל טבע פראי, שרידים ארכאולוגיים עתיקים, מעיין ובריכות. תחילת המסלול בחניון בוסתן הכרמים. משם נצא בשביל עפר נוח בין כרמי הגפנים והזית, נגיע אל גב מים גדול, נמשיך בשביל שיוביל אותנו בנחל שבין ההרים התלולים עד לעין עוז. כאן תמצאו מעיין עם בריכה לגדולים או בריכה נוספת, רדודה, לקטנים. הרכב יוכל לאסוף אותנו כאן או לחלופין אפשר להמשיך בשביל העפר ולחצות במעבר שמתחת לכביש 60 ולסיים במעיין הגבורה.

בפסטיבל נופי התנ”ך בפסח תוכלו להירשם בחינם לסיור מודרך במקום.

נחל שילה-שחר כהן

קדריט צילום: שחר כהן

4. למשפחה הטיפוסית: טיפוס אל הר הכוכב

 רמת קושי:

בינונית. בכל זאת, צריכים לטפס אל התצפית היפה.

המסלול:

מעגלי. אם תלכו על טיול מודרך (בחינם) ובילוי במעיין – שריינו ארבע שעות. כדי להגיע לנקודת ההתחלה עליכם להיכנס דרך כביש אלון אל כוכב השחר, לפנות ימינה בפנייה הראשונה עד לשילוט ולסימון שבילים.

תיאור:

מסלול טיול מעגלי מהר הכוכב עד מעיין הכרמים ייקח אתכם דרך פריחה צבעונית ומגוונת, שמשלבת חורש ים תיכוני וצמחי מדבר עם שרידים ארכאולוגיים שונים. נקודת השיא של המסלול היא תצפית פנורמית על ירושלים, הרי בנימין, ים המלח, הבקעה והרי הגלעד בעבר הירדן המזרחי. העלייה אל ההר היא בשביל המסומן ירוק-לבן ובסוף המסלול נגיע אל מעיין הכרמים.

בפסטיבל נופי התנ”ך יחכו לכם במעיין הכרמים גם נגנים שינעימו את זמנכם ותוכלו אף להצטרף לסיור מודרך חינם, שאליו יש להירשם מראש כאן.

הר כוכב

תצפית מהר הכוכב

5. למשפחות מיטיבות לכת: מנופי פרת לעין מבוע

רמת קושי:

קשה. מסלול ארוך ומעט אתגרי למשפחות מיטיבות לכת.

המסלול:

ארוך (כשש שעות כולל זמן במים), או קצר אם מסיימים בעין מבוע –נדרשת הקפצה לנקודת ההתחלה. נקודה זו נמצאת בכניסה לנופי פרת – שם יש מתחם חניה.

תיאור:

מסלול יפהפה בשמורת הטבע נחל פרת.באפיקו של נחל פרת (ואדי קלט) הזורם מהרי בנימין לכיוון ים המלח, נובעים שלושה מעיינות גדולים: עין פרת, עין מבוע ועין קלט .במקום נמצא נחל זורם עם בריכות ומפלי מים, חורשה גדולה של עצים.משני צדי הנחל מתנשאים מצוקים רמים, שעליהם מוסדרים מסלולי טיפוס וגלישה. מעל המצוק הדרומי שוכן מנזר פארן, שהוקם על ידי הנזיר חריטון שהיה אבי הנזירים המתבודדים בארץ. ויש גם אמות מים הרודיאניות שהובילו מים ליריחו.

נחל פרת מוקטן

נוף פראי בנחל פרת. צילום: שחר כהן

בפסטיבל נופי התנ”ך יתקיים סיור מודרך בשעה 10:00, ללא תשלום, אך הוא מותנה בהרשמה מראש כאן.

אז, איזו משפחה אתם?

לא בטוחים עד כמה המשפחה שלכם אוהבת לטייל ואיזה מסלול הכי יתאים לה? מחולל הטיולים הזה יאפיין, בעזרת כמה שאלות פשוטות, איזה מסלול הכי מתאים למשפחה שלכם. בנוסף, הוא יאפשר לכם להוסיף לטיול גם מסעדות, מעיינות ואטרקציות לדרך חזרה.

קדימה: מחכים לכם בשטח, בפסטיבל נופי התנ”ך בחבל בנימין.


אינסטגרם

Something is wrong.
Instagram token error.

פייסבוק

© תיירות חבל בנימין, כל הזכויות שמורות | פיתוח תוכן: המתכנה | תנאי שימוש