בעקבות המכבים: המקומות שבהם התרחשו סיפורי חנוכה

בעקבות המכבים: כאן התרחשו סיפורי חנוכה

סיפור מרד המכבים והמדינה שהקימו לאחר מכן הוא לא סתם סיפור הרואי שנמתח על פני כ-200 שנים. מדובר באחת מפיסות ההיסטוריה הרלוונטיות ביותר עד ימינו אנו: תכסיסיו של יהודה המכבי נלמדים עד היום בבתי ספר צבאיים, שיטות לחימת הגרילה החשמונאית ממשיכות להיות מיושמות והמתחים שאפיינו את המדינה החשמונאית מזכירים לא אחת את מה שמתרחש כיום במדינת ישראל.

מדהים לגלות שסיפורי החנוכה התרחשו באזור מצומצם למדי, במרחב שבין מודיעין וירושלים, במרחק נגיעה מגוש דן.

הנה, למשל, חמש נקודות מרכזיות בסיפורי מרד המכבים, שתוכלו לבקר בהן במהלך החג ולגעת, פשוטו כמשמעו, בהיסטוריה.

1. בית הכנסת “אום-אל עומדאן” – פרוץ המרד

 

בית הכנסת העתיק אום אל עומדאן – מבט לכיוון דרום מערב

בית הכנסת העתיק אום אל עומדאן – מבט לכיוון דרום מערב. צילם: גיל סלוביק

לפי המסופר בספר מקבים א’,מרד החשמונאים פרץ כאשר הגיעו פקידי המלך אנטיוכוס הרביעי אל העיר מודיעין כדי לממש את גזירותיו ולזבוח על הבמה עבודה זרה. מתתיהו החשמונאי, כהן תושב המקום, הורג את אחד מפקידי המלך יחד עם יהודי שניגש לזבוח על הבמה, ואף מנתץ את הבמה. בכך מורם נס המרד.

העיר מודיעין מזוהה כיום עם אותו אזור שבו ממוקמת העיר המודרנית בעלת אותו שם ומעט צפונה ממנה – באזור “קברות המכבים”. אולם שרידים אותנטיים מהתקופה ההלניסטית ניתן למצוא בכל האזור, לרבות בתוך תחומי העיר מודיעין.

אחד השרידים המרשימים ביותר של התקופה החשמונאית נמצא כיום בתוך תחומי שכונת “מוריה” במודיעין. מדובר בשריד של כפר יהודי מימי ינאי המלך, אחד ממלכי בית חשמונאי, ובצדו בית כנסת שנחשב לקדום ביותר וכולל אף מקווה טהרה.

 

2. גבעת היקבים – הבריחה אל ההרים

פסטיבל המכבים

פסטיבל המכבים בגבעת היקבים

לאחר שנס המרד הורם, לא יכלו המורדים להישאר במודיעין ואלה נאלצו לברוח “אל ההרים”. על אילו הרים מדובר? ההרים הממוקמים צפונית מזרחית למודיעין – בחבל בנימין. מדוע ברחו המורדים דווקא לאזור זה? מסיבות שונות: ראשית, סמיכותו למודיעין; שנית, זה היה אזור המשופע באוכלוסייה יהודית נאמנה ליהדות, זאת בניגוד למודיעין שסמוכה למישור החוף ובה הייתה חזקה יותר ההשפעה ההלניסטית; שלישית, זהו אזור שמבחינת תוואי הקרקע שלו מאפשר לוחמת גרילה יעילה נגד הצבאות היווניים.

יש לזכור שהמרד התנהל במשך שלוש שנים, ועל המורדים ובני משפחותיהם היה גם לחיות את החיים עצמם. איך נראו חיים אלה? ב”גבעת היקבים” שבסמוך ליישובים טלמון ונריה נמצאו שרידי כפר קדום שהתקיים במשך מאות שנים ברציפות, לרבות בתקופת החשמונאים, והממצאים במקום משקפים היטב את חיי היומיום שלהם.

בימים 6-7/12 בחנוכה יתקיים בגבעת היקבים “פסטיבל המכבים” שיכלול סדנאות, סיורים, מסלול אתגרי לנוער ואטרקציות נוספות, לרבות דגם פיל יווני בגודל אותנטי ושחקני רחוב שישלימו את אווירת החג. הפעילות בחינם, ואת כל הפרטים על אודותיה ניתן למצוא באתר הפסטיבל.

3. מצפור מתת – קרב בית חורון

 מצפור מתת בבית חורון

מצפור מתת בבית חורון. צילם ד”ר אבישי טייכר

הקרב הראשון בין יהודה המכבי לבין כוחות צבאיים של הממלכה הסלווקית התרחש בחלק הצפוני של אזור המרד, ככל הנראה במעלה לבונה. בקרב זה נקלע מפקד הכוח, אפולוניוס מושל שומרון, למארב, שבו איבד לא רק את המערכה אלא גם את חייו. המשמעות הגדולה של הניצחון הייתה הנשק שנפל לידי צבאו של יהודה ואפשר לו להגדיל את צבאו ולחמש אותו לקראת הקרב הבא: קרב בית חורון, בשנת 166 לפני הספירה. מעניין לציין שחרבו של אפולוניוס נלקחה כשלל על ידי יהודה ושימשה אותו עד סוף חייו.

עכשיו, כשהבינו היוונים שהמרד רציני, הם לא הסתפקו במושל מקומי אלא שלחו לכאן את סירון מושל סוריה. אולם גם סירון נפל למארב של יהודה המכבי כשנקלע אל שטח הררי קשה למעבר. במעבר צר, שלפי התלמוד גם שני גמלים לא יכולים לעבור בו יחד, נאלץ הצבא הסלווקי לנטוש את לוחמת השורות שאפיינה אותו (פלנקאס) ולהתנהל בטורים ארוכים שיכולים לעבור בנקיקים צרים. יהודה המכבי מנצל זאת היטב ופוגע בכוח פגיעה קשה. אחת מתוצאות הקרב הייתה ששוב נפל נשק רב בידי יהודה, מה שתרם להגדלת ולחיזוק צבאו.

במצפור מתת שבבית חורון תצפית מצוינת ונוחה לאזור קרב בית חורון. באופק תוכלו לזהות בקלות את העיר מודיעין, שם כזכור החל המרד, וממש מתחתיכם תוכלו לצפות בבית חורון עליון (כיום כפר בית עור א פוקא) – זירת הקרב. הדבר הכי בולט בנוף הוא תוואי השטח המאוד הררי, מה שמסביר את נקודת הנחיתות של הצבא הסלווקי שהובילה להפסד בקרב.

לאחר התצפית תוכלו לבקר ב”כוורת” – ולהשתתף בפעילויות מיוחדות לחנוכה.

4. הכפר הקדום בפסגות – קרב אמאוס: ההכנות

קרב אמאוס, המפורסם מבין קרבות יהודה המכבי, התרחש בשנת 165 לפני הספירה. לאחר שני ניצחונות מפתיעים של יהודה המכבי על כוחות סדירים בהיקפים לא גדולים במיוחד, התארגנו הסלווקים לקרב מסודר שבו ציפו לניצחון חד משמעי שיסיים סופית לא רק את המרד, אלא גם כל חשק למרד נוסף.

המצביאים ניקנור וגורגיאס ארגנו צבא גדול, שכלל כ-40,000 לוחמים, ביניהם פרשים, כוחות מיוחדים וכוח עזר רב, שהתמקמו באמאוס שליד לטרון של ימינו. הביטחון העצמי של היוונים היה כה רב עד כי הם הביאו עמם סוחרי עבדים פיניקים במטרה לסחור בשבויים היהודים שייפלו בידיהם.

כוחותיו של יהודה המכבי התרכזו ב”מצפה”, שאותה מקובל לזהות עם תל א-נצבא. ב”מצפה” התרחשה דרמה גדולה עם היוודע היקפי הכוחות הסלווקיים והמורא שאחז בכוחות המורדים. יהודה מבין את חשיבות הרגע, נואם בפניהם נאום מרגש ומקיים סדרת טקסים המתכתבת עם ספר דברים, ספרי הנביאים ובראשם ספר שמואל: עצרת תפילה, צום, צעקה, תקיעה בחצוצרות, ומעמד “כהן משוח מלחמה”.

כדי לצפות על תל א-נצבא, יש להגיע לכפר הקדום בפסגות – נקודה מעניינת בפני עצמה, שבה שרידי כפר עברי קדום הכולל מקווה טהרה אדיר ממדים לשימושם של עולי הרגל לירושלים, בית בד תת קרקעי גדול ומפעל תת קרקעי לייצור יין ומערכות מסתור. מהסככה שבקצה הדרומי במקום ניתן לראות בבירור את תל א-נצבא ולדמיין את כוחות המורדים מתכוננים לקרב החשוב בחייהם.

בסוף הביקור מומלץ לבקר במרכז המבקרים “נחלת בנימין” הסמוך, וביקב פסגות הממוקם באותו מתחם.

5. פארק קנדה – קרב אמאוס: מהלך הקרב

הביצורים ההלניסטיים בחורבת עקד

הביצורים ההלניסטיים בחורבת עקד. צילם: יואב אבניאון

השארנו את כוחות המורדים בפיקוד יהודה המכבי ב”מצפה” ואת הכוחות הסלווקיים בפיקוד גורגיאס באמאוס. קרב המוחות החל.

לידי הצבא הסלווקי מגיעות ידיעות מודיעיניות על ריכוז כוחות המורדים באזור מצפה וגורגיאס מחליט להפתיע את כוחות המורדים ולעלות על מצפה עם שחר עם כוח משמעותי של מיטב לוחמיו שיערוך מסע לילי מסובך. הדבר נודע ליהודה המכבי, שמזהה הזדמנות ליצור הפתעה בקרב.

יהודה מחליט לנוע מהמצפה אל אזור אמאוס, מתוך כוונה לתקוף את המחנה באמאוס בהפתעה, ועם שחר המפתיעים מוצאים את עצמם מופתעים: גורגיאס מגלה שמרבית המורדים אינם נמצאים במצפה; הכוח השאנן שנותר באמאוס מוצא את עצמו מותקף עם שחר, כאשר השמש בעיניו, ועד מהרה נס על נפשו. כוחותיו של גורגיאס מוצאים את עצמם בין הפטיש לסדן, ומחליטים להימלט אף הם. התוצאה: ניצחון אדיר ליהודה, כל כוח עדיף עשרת מונים, ושלל רב שנפל בידיו ומאפשר לו להתחזק ולהגדיל כוחות.

קרב זה עדיין נלמד בבתי ספר צבאיים בעולם, ולא בכדי.

מפת קרב אמאוס

מפת קרב אמאוס. קרדיט: EffieB

אמאוס מזוהה כיום בתחומי פארק איילון (פארק קנדה). כדי להתחקות אחר מהלכי הקרב מומלץ לטפס אל חורבת עקד, משם יש תצפית יפה לכיוון צפון מערב וניתן לזהות את שטח הכינוס של הכוחות הסלווקיים. בחורבה עצמה שרידי ביצורים הלניסטיים נדירים מהתקופה (ביצורי בכחידס, המאוחרים במספר שנים לקרב אמאוס) ומערכת מסתור.

בסוף הביקור בפארק קנדה ניתן לקפוץ אל חוות עמק איילון לפעילויות מיוחדות שיתקיימו במקום בחג החנוכה.
נשאר לכם עוד זמן? תוכלו להמשיך ליהנות ממגוון אטרקציות.


אינסטגרם

Something is wrong.
Instagram token error.

פייסבוק

© תיירות חבל בנימין, כל הזכויות שמורות | פיתוח תוכן: המתכנה | תנאי שימוש