סיורים לט"ו בשבט

תיירות בנימין

מיוחד לט”ו בשבט: סיורים פרחוניים וטעימים ברחבי בנימין

במרחק נסיעה קצר מירושלים או מתל אביב, ממש מתחת לאף, נמצא גן עדן עשיר בחוויות. אין כמו בנימין כדי לחוות את ט”ו בשבט, עם כל החושים, קרוב לטבע

“יש לי יום יום חג” שוררה נעמי שמר, ואכן לוח השנה שלנו מלא בחגים. מבט מעמיק על החגים האלה יגלה שהתרבות והמסורת שלנו שלובים בטבע ובעיקר בצמחייה של ארץ ישראל. החגים שלנו, חג האסיף, חג האביב וחג הקציר, מלווים את עונות השנה החקלאיות, והאילנות מקבלים אצלנו חג מיוחד משלהם, חג האילנות, הרי הוא ט”ו בשבט.

ומיהו העץ המזוהה ביותר עם החג הזה? למרות שאין מדובר באחד משבעת המינים, עץ השקד (המכונה בחיבה “שקדייה”) בפריחתו המלכותית, הלבנה והוורודה-סגלגלה, מלווה את ימי הפריחה הראשונים שלאחר ימי השלכת הקודרים. עץ השקד מעטר מימי קדם את גבעות ארצנו היפה. כבר בימי ספר בראשית שלח יעקב שקדים מזמרת הארץ עם בניו, כמתנה לראשי המצרים, ועל מטה אהרון הצץ ציץ וגמלו שקדים.

סיורים לט”ו בשבט: יום מיוחד בארץ האבות

אין כארץ האבות, חבל בנימין, כדי לצאת לטיול ט”ו בשבט, לחגוג את חגו של האילן בכלל, השקד בפרט וגם ליהנות מסדנאות שחוגגות את הטבע, לאכול מטוב הארץ ולהתחבר לתרבות ולמסורת שלנו. בקיצור: קבלו שתי הצעות לטיולים–סיורים שאפשר לערוך לבד לרגל ט”ו בשבט.

 

טיול ראשון: בעקבות השקדיות בשילה

נטייל בין עצי השקד במבואות שילה הקדומה, נפגוש בה מקרוב בסיור חווייתי ונקנח בסעודה משובחת ישראלית-ישראלית אבל גם איטלקית

סיור בין עצי השקד במעלה לבונה ובשילה

סיורים לט"ו בשבטהדרך שאנו מכירים כיום כ”כביש 60″, מסמנת את התוואי של הדרך העתיקה שבה נעו אבותינו ובני קדם משכם לירושלים. לא סתם היא מכונה “דרך האבות”. מעלה לבונה הוא שמם של שני דברים שונים: היישוב התוסס והנישא שהחל את דרכו כהיאחזות נח”ל וכן המעלה העתיק הסמוך ליישוב, שהוא חלק מהציר העתיק ההוא, ומשמש כביש הגישה מכיוון צפון והיישוב עלי.

עוד לפני המעלה העתיק נוכל ליהנות מנופי עמק נחל שילה המקיף אותנו, העשיר בין היתר בפריחת עצי השקד, חלקם במטעים מתורבתים וחלקם פזורים על העמק וההרים המקיפים אותו. נעלה ברכב במעלה העתיק ונהנה מהנוף ההולך ונגלה לעינינו. במהלך העלייה נוכל לעצור ולבקר בחאן א-לובאן העתיק, ששימש תחנת דרכים. למעלה, על ההר, במקום לפנות ימינה אל עבר היישוב, נוכל להמשיך עוד מעט על ההר ולעצור בנקודת תצפית מרהיבה על כל האזור.

משם ניסע למסלול פריחה קליל בנחל שילה, אחד מיובליו של הירקון. על כביש 60, ממש מול הפנייה לעבר היישוב שילה, נפנה לעבר גבעת הראל ונחל שילה, ומייד נפנה שמאלה לעבר החניון המסודר, שם נעמיד את הרכב. משם נוכל לצעוד לאורך הנחל בעזרת השילוט, עד לעין עוז. בדרך נהנה הן מנופי החקלאות הפורה באזור והן ממי נחל האכזב, שבחורף הוא נהנה מזרימה חזקה. הנוף המקיף אותנו עתיר בכל סוגי הפריחה, כולל בעצי שקד הפורחים במלוא הודם בתקופה זו של השנה. מעין עוז נחזור בחזרה למכונית, או שנמשיך לעבר צומת עלי על כביש 60, במידה שיש לנו תחבורה משם.

 

סיור מודרך בשילה הקדומה

כל הישראלים באו, מרחוק ומקרוב, אל שילה, המרכז הרוחני של ישראל. כך היה בימי קדם. בימינו התעוררה שילה הקדומה להעשיר אותנו בחוויות חדשות בנות ימינו, גם ללמד אותנו על הימים ההם ולהמשיך לגלות עוד ועוד ממצאים מימי משכן שילה.

אחרי שנהנינו מעושר האילנות בבנימין, נוכל להכיר גם את החיים היהודיים הקדומים בבירתו הרוחנית, אבל בדרך הכי עדכנית שיש. הולוגרמה חדשנית של משכן שילה מוצגת בתוך מרכז המבקרים “מגדל הרואה”. זהו מגדל תצפית ייחודי בעיצובו שהוקם בלב שילה הקדומה ובתוכו ניתן ליהנות ממופע אור קולי חווייתי שבו נוכל כמעט לגעת בכלי המשכן ולראות מקרוב כיצד פירקו ובנו אותו.

ממגדל הרואה אפשר גם לצפות בכל נוף הקדומים המקיף את שילה. מכאן אפשר לחוש בארץ התנ”ך, מיהודה ועד לשומרון, ולהכיר את עמקיה והריה, כולל את רכס רמת חצור ואת הר “בעל חצור” שבשיאה, אחד ההרים הגבוהים בישראל.

נוסף על מגדל הרואה, אפשר לתור באתר הארכיאולוגי הפעיל שבשילה הקדומה, “עיר המשכן”, שבו מתגלים עוד ועוד ממצאים, מהם בני כמה אלפי שנים. כמה מהממצאים הללו מוצגים במוזיאון הארכיאולוגי במגדל הרואה. עוד אפשר לסייר באזור במסלולי אופניים, לקפוץ למעיין הסמוך או להתמקם באחת הפינות המוצלות ולערוך פיקניק משפחתי.

איך מגיעים: אם הגענו מכיוון נחל שילה, פשוט נחצה את כביש 60 (בזהירות!), ניסע לכיוון שילה ולאחר כ-200 מטרים מראשית כביש הגישה, נפנה שמאלה ונעקוב אחר השילוט אל אתר שילה הקדומה. לחלופין, אפשר פשוט להגדיר באפליקציית הניווט את היעד “שילה הקדומה”, או, כ-4 קילומטרים דרומית לכניסה ליישוב עלי, על כביש 60, נפנה מזרחה (שמאלה לבאים מעלי, ימינה לבאים מכיוון ירושלים), לכיוון היישוב שילה, ואז נפנה שמאלה כפי שהסברנו.

סעודה ישראלית באווירה איטלקית במסעדת מרלו

על שולחנות וכיסאות מעץ, במבנים מעוטרים בעצים ומהם נשקפים נופי בנימין הישראליים כל כך, אפשר לסעוד ארוחה שמשלבת בין האופי השורשי המקומי ובין מטבח איטלקי קלאסי. מסעדת מרלו, הסמוכה לשילה העתיקה, היא מקום מצוין לסעוד בו ארוחת בוקר עשירה ומלאה או ארוחת צוהריים או ערב מוקפדת ובה מיני פסטות, פיצות, טוסטים ומנות דגים, וגם קינוחים נאים לעין וטעימים לחיך.

מרלו מתאימה מאוד גם לעצירת-אתנחתא של קפה משובח, אחד הפנים המושקעים במסעדה. הקפה נטחן במקום מפולים שנבחרו בידי צוות המסעדה. מובן שהקפה גם הוא משתלב היטב בקינוחים ובעוגות המוגשות במרלו.

איך מגיעים: מסעדת מרלו נמצאת בקצה העלייה המרכזית, בכניסה ליישוב שילה, מצד ימין

כשרות: מהדרין, חלבי

 

טיול שני: מסלול פריחה מהר כוכב אל מעיין הכרמים

נטייל בין עצים פורחים בהר כוכב ובמעיין הכרמים, נכין אדניות במו ידינו, נריח ריחות גן עדן ונקנח בסעודת מלכים בשרית בסגנון מדברי.

מסלול פריחה מהר כוכב אל מעיין הכרמים

סיורים לט"ו בשבט מעיין כרמים

צילום: יהושע מנשה

סמוך לכוכב השחר מתנשא הר יוצא דופן. שמו העברי הוא “הר כוכב” או כיפת הכוכבים, והוא מוכר גם כ”קובת א-נג’מה”. לפי מסורות מסוימות ההר הזה שימש בימי קדם חלק משרשרת הדלקת המשואות, לבשר על ראשי החודשים. כדי להגיע לשם, מכוונים את אפליקציית הניווט ליישוב כוכב השחר, או נוסעים מאזור מעבר מכמש צפונה לכיוון כביש 457, שהופך ל-458, ופונים ימינה (מזרחה) לכיוון היישוב. מייד לאחר הסיבוב בכביש הגישה, נפנה ימינה לכיוון ההר הגדול שמולנו. נחנה למרגלות ההר ונוכל לטפס אל התצפית מההר, באמצעות שביל העפר המסומן בירוק. לאורך העלייה נבחין בשרידי מערות מגורים ובבורות מים.

התצפית למעלה עוצרת נשימה: מכאן הכול תלוי רק בבהירות האוויר. “ביום בהיר”, כמו שאומרים, אפשר לראות כאן אפילו את החרמון. גם בימים פחות צחים נוכל לראות מכאן את ירושלים והרי בנימין וגם את ים המלח, בקעת הירדן והרי הגלעד. בימים שסביב ט”ו בשבט, בעיקר בשנה גשומה כעתה, נהנה מהפריחה הנהדרת שעוטה את כל הטבע שסביבנו, מההר ועד לספר המדבר.

לאחר שנרד, נוכל להמשיך ברגל או ברכב, על פי הסימונים, אל מעיין הכרמים, הידוע גם כ”גינות מתניה”. זוהי פינת קסם אמיתית, מעיין נובע ובריכות מים שהוסדרו לביקור, חינם אין כסף. המקום עתיר במפלי מים ובצמחייה עשירה, ויש בו פינות מוצלות לישיבה ולפיקניק.

ביקור במפעל הסבונים החברתי “סבונטו” בכוכב השחר

סיורים לט"ו בשבט - סבונטוממש מול מעיין הכרמים נוכל ליהנות מביקור ייחודי במפעל הסבונים “סבונטו”. הביקור כאן טוב לגוף ולנפש. נופי בנימין המתמזגים בנופי ים המלח הם סביבתו הטבעית של מפעל הסבונים המדיף לכל עבר ריחות נפלאים. הארומה חודרת לצמחים והחומרים הטבעיים והמקוריים שבהם משתמשים שלמה קשת וצוותו כדי ליצור את אותן יצירות ריחניות, שמן זית, בוץ מים המלח, צמחי מרפא שונים ומגוונים ואפילו פחם וחלב עיזים. סבונטו אינו מפעל סבונים ככל מפעלי הסבונים, ולא רק בזכות החומרים המיוחדים והנוף מרהיב העין; קשת הקים את המפעל בין היתר כדי לאפשר פרנסה בכבוד לבנו ולחבריו, בעלי צרכים מיוחדים.

ט”ו בשבט בסבונטו: המפעל יהיה פתוח למבקרים בט”ו בשבט ואפשר יהיה ללמוד כיצד מייצרים סבון באופן טבעי ומהם תפקידיהם של שמן הזית, צמחי המרפא ושאר החומרים המיוחדים. המפעל כולו הוא חגיגת צמחים ואילנות, אולם מי שירצה להתנסות בסבון שמיוצר ממש מגזע עץ, יוכל להתנסות ולרכוש מסבון הפילינג-קינמון, המיוצר מקליפת העץ הפנימית.

איך מגיעים: אם ביקרנו במעיין הכרמים, סבונטו נמצא ממש מולו. אם נגיע ישירות מחוץ ליישוב, נכוון את אפליקציית הניווט ליישוב כוכב השחר, או שניסע מאזור מעבר מכמש צפונה לכיוון כביש 457, שהופך ל-458, ונפנה ימינה (מזרחה) לכיוון היישוב. ניסע בכביש הגישה ומעט לפני היישוב עצמו, “סבונטו” נמצא מימין.

אתר אינטרנט: www.saboneto.co.il
טלפון: 02-5409030

סדנת “לגעת בעץ” במצפה יריחו

סיורים לט"ו בשבט לגעת בעץעל גבעה מדברית בנופיו הקסומים של מדבר יהודה, ממש מעל לאזור יריחו וים המלח, נמצא היישוב התוסס מצפה יריחו, ולמרות הסביבה הצחיחה, דווקא כאן נמצא את סדנאות “לגעת בעץ”. לפני כחמש שנים, בעקבות פעילות חנוכה משפחתית רבת משתתפים, הבינו יפעת בן סעיד הנדסאית האדריכלות ובעלה חיים, נגר הפנים והחוץ, כי יש בהם יכולת להעניק לגדולים ולקטנים את מתנת העשייה וההישג. בני הזוג בן סעיד גילו כי העיסוק בחומרים הללו נהדר לא רק לכלל הציבור, אלא מעניק מתנה מיוחדת ללקויי קשב וריכוז, מבוגרים וצעירים, שזוכים להצליח במשימה ואף לקבל על כך פידבק.

בסדנאות היצירה אפשר לעצב וליצור אדניות מעץ טבעי, במגע בלתי ישיר עם החומר, לפי הטעם האישי, בליווי צמוד של בן סעיד, וכמובן לקחת אותן הביתה ולטעת או לשתול בהן את הצמחים האישיים שלנו. הסדנאות הקלאסיות מתאימות לזוגות, למשפחות ולקבוצות, מגיל 13 עד 120. לילדים יש סדנאות מיוחדות לאדניות קטנות יותר.

ט”ו בשבט ב”לגעת בעץ”: מי שירצה להשתתף בסדנה לייצור אדניות, לגדולים או לקטנים, מוזמן ליצור קשר עם יפעת באמצעות ווטסאפ ב-052-6195684.

איך מגיעים: היישוב מצפה יריחו ממוקם על כביש 1 היורד מירושלים אל ים המלח, בצידו הצפוני של הכביש, משמאל, למי שבאים מכיוון ירושלים. הוראות הגעה מדויקות יינתנו בתיאום עם יפעת בן סעיד.

פייסבוק: www.facebook.com/lagat.beth

סעודת מלכים במסעדת “הכנענית”

מה הייתם אומרים לו הצענו לכם לבוא לאכול אצל לוחמי הסיירת של השפים? כמי שהתמחה בהקמת מתחמי אוכל משובחים לפי הזמנה על חולות וסלעי המדבר, הצוות שהקים את מסעדת “הכנענית” על אם הדרך מירושלים לים המלח הוא מעין סיירת גסטרונומית. שף המסעדה, אורי נרינסקי, נולד בברזיל, למד בישול, צבר ניסיון קולינרי והתמחה בבשרים בארגנטינה. עם השנים החליטו המומחים המדבריים לייסד מושב קבע ולהגדיר אותו כ”מסעדת שף מדברית”. שמה של המסעדה שהוקמה: “הכנענית”.

התמחות המסעדה, כהגדרתה, היא בבישול מדברי. המסעדה נעזרת בחומרים כגחלים מעצי הסביבה כדי ליישן ולעשן נתחי בשר משובחים, שריחם עולה למרחקים. מֶרְחבי הכנענית צופים אל נופי המדבר ובתוכם טאבונים, מגשי ורהיטי עץ והמון אווירה צעירה-מדברית.

במסעדה תמצאו מאזטים מלאים בעושר של ירקות, צמחי תיבול ושמנים איכותיים, שאותם מלווים מאפים ריחניים ומתובלים. המאזטים והמאפים הם התפאורה לנתחי ולמנות בשר ועוף משובחים במיוחד, מפילה, אסאדו וצלעות, דרך פרגיות ואווזים ועד לנקניקיות ושניצלים, המוגשים לצד הומפרייז כנעניים או תפוחי אדמה שנאפו במדורה, כמובן.

איך מגיעים: המסעדה ממוקמת במתחם תחנת הדלק של כפר אדומים, על אם הדרך בכביש 1, בירידה מירושלים לים המלח. התחנה נמצאת מצפון לכביש, משמאל – למי שבאים מכיוון ירושלים.

פייסבוק: www.facebook.com/hacnaanit

כשרות: רבנות מטה בנימין

 

צילום תמונה ראשית: טובי שריד


אינסטגרם

Something is wrong.
Instagram token error.

פייסבוק

© תיירות חבל בנימין, כל הזכויות שמורות | פיתוח תוכן: המתכנה | תנאי שימוש