אנשים מצלמים באמצע הדרך

סדנת צילום בסמארטפון

שביל המעיינות המצולמים: סדנת צילום בסמארטפון

מעיין הגיבורות

תפתחו את העיניים תסתכלו סביב – ותראו המון אנשים שמצלמים. מאז שהסמארטפון השתלט על חיינו אנחנו מתעדים הרבה יותר רגעים מחיינו השוטפים, ומסתמכים על כך שמסגור רגעים מחיינו באמצעות לחיצה על כפתור וירטואלי הופך את הרגעים האלה לחגיגיים יותר. הסמארטפון שיש לכם עכשיו ביד הוא מכונת צילום של ממש, שרובנו לא יודעים לנצל. שלחנו צלם סלפי חובב אל סדנת צילום בסמארטפון שהתקיימה בשביל המעיינות בבנימין כדי לבדוק אילו מרגליות ניתן להפיק מהטלפון החכם. התוצאה: יומן של סלפיסט שנשלח לטבע.

09:00, מתחם אייס בצומת שילת

אני לא ממש חובב טבע, למרות שהייתי רוצה שיהיו לי מניות בטבע. כלומר, פריחה מזכירה לי בעיקר את הביקור האחרון אצל רופא העור ופחות את חיננית הבתה או הכלנית המצויה. לכן כל כך הפתיע אותי לגלות כמה אנשים התעוררו ביום שישי מוקדם בבוקר כדי להצטרף לטיול וסדנת צילום בסמארטפון ובמצלמות דיגיטליות.

עשרות אנשים התגודדו סביב מורה דרך לתדריך לפני יציאה לסיור, ומה שהיה בולט במיוחד הוא שאי אפשר היה לקטלג את הקהל לפי סטיגמה מסוימת. היו שם מבוגרים וצעירים, דתיים וחילוניים, תל אביבים וירושלמים – והדבר היחיד שהיה משותף לכולם הוא החיבה לצילום. ואולי גם לטיולים.

09:15, יוצאים לדרך

אל הסיור אנחנו נוסעים בשיירה של רכבים פרטיים. הרכבים מסומנים בדגלים מתנופפים וגם הרכב שלנו נקרא אל הדגל. אני אדם חופשי ולא אוהב להרגיש כלוא, לכן התמקמתי אסטרטגית בסוף השיירה, מה שגם אפשר לי מרווח תמרון אסטרטגי לעצור מדי פעם בצד הדרך ולצלם את הכבישים המפותלים ומורדות הרכסים שהציצו מאחורי כל עיקול. כחובב נהיגה, נהניתי מהדרך לא פחות מהנוף ששילב בין הירוק ההררי של בנימין לצהבהב של יהודה.

בנימין סיור צילום ופריחה

קרדיט: Kobi Refaeli

09:45, בית הקפה “בד בבד”

עצירה ראשונה בבית קפה “בד בבד”, הממוקם על ראש גבעה סמוך לטלמון. הדבר הראשון שתופס את העין הוא העובדה שכבר מהרגע שחניתם אתם נמצאים במצפור מדהים המשקיף על שורות גפנים במורדות הר. הדבר השני שתפס אותי היה הריח של קרואסון השוקולד. אז עם כל הכבוד לנוף ולסמארטפון, התמקדתי בקפה ומאפה. שזה, אגב, אחלה נושא לצילום באינסטוש.

11:00, שביל המעיינות בפארק גיבורות התנ”ך

נתחיל בזה שהמסלול ממש מקסים ושווה לבקר בו בלי קשר לסדנת צילום או לפריחה. בתוך צמחיית חורש טבעית חבויים מעיינות מגדלים שונים והתחושה היא של טבע פתוח ובתולי. השביל קל להליכה גם לחובבי לסת כמוני, והטבע הנעים קירב בין לבבות המשתתפים. אולם לא התכנסנו כדי להתפייט על הטבע או על עם ישראל, אלא כדי ללמוד איך לצלם בסמארטפון.

בשלב זה אכן התפצלה הקבוצה לאלה שנרשמו לסדנת צילום בסמארטפון ואלה שנרשמו לסדנת צילום במצלמות דיגיטליות. את קבוצת הסמארטפונאים הנהיג בעוז קובי רפאלי, מורה דרך שהוא גם מורה מוכשר לצילום שמצלם אך ורק בסמארטפון ומוציא תחת ידיו יצירות אמנות מרהיבות. מישהי לידי לחששה שהכינוי של קובי הוא “מלך האינסטגרם”, ואנחנו התמלאנו יראת כבוד.

11:30, הטיפים של קובי לצילום בסמארטפון

 

הסדנה של קובי נחלקה לשני חלקים. החלק הטכני כלל הדרכות איך להשתמש בכל פיצ’ר שמציעות מצלמות הסמארטפון, איך לא להיתקע בלי סוללה בשטח, וכיצד לגרום לסמארטפון להיות פחות אוטונומי ויותר ידני. החלק האמנותי כלל שלל עצות ליצירת צילומים שמספרים סיפור. אלה התובנות שרשמתי לעצמי במהלך הסדנה:

  1. השגת יציבות: כדי להשיג יציבות למצלמה ניתן כמובן להשתמש בחצובה המותאמת לטלפונים לניידים, שניתן לרכוש ברשת במחירים שווים לכל נפש. אך יש גם פתרונות שאפשר לאלתר בשטח. למשל: להצמיד צד אחד של הסמארטפון לקרקע וכך לקבע אותו במהלך הצילום. ניתן גם לצלם באמצעות טיימר כדי למנוע את תזוזת המצלמה עקב לחיצה על כפתור הצילום במסך.
בנימין סיור צילום ופריחה

מצלמים בשביל

  1. קיבוע נתוני צילום: כאשר רוצים להתמקד באובייקט מסוים, יש לאפשר למצלמה להתקבע על האובייקט – דבר שייעשה אוטומטית אם האובייקט ממורכז למרכז המסך שלכם. הנקודה שבה בחרה המצלמה להתמקד מסומנת בריבוע. אם תלחצו על הריבוע הזה – תשיגו קיבוע של נתוני האובייקט מבחינת מיקוד וחשיפה. כעת, גם אם תזיזו את העדשה ותציבו את האובייקט בפינת המסך או במיקום אחר – התמונה תצולם בהתאמה לאותו אובייקט.
  1. תמונה מעניינת אינה ממורכזת: רוצים להציב דמות בפריים? לצלם עץ בשטח? אם האובייקט המרכזי יהיה ממורכז – התמונה תהיה הרבה פחות מושכת ומעניינת מאשר אם תצלמו את האובייקט המרכזי כשהוא בצד, שכן מרכוז הדמות ישטח את הנוף. יש הגורסים כי כדי להשיג מיקום מושלם יש לחלק את התמונה לתשעה ריבועים, ולמקם את האובייקט המצולם בפינה השמאלית העליונה של הריבוע הימני התחתון. יש המכנים נקודה זאת “נקודת הזהב”.
  1. גיבוי: אל תצאו לשטח בלי סוללת גיבוי נטענת וגם כרטיס זיכרון (לאנדרואיד) או אמצעי להורדת קובצי צילום (באייפון). הכי מבאס זה לפספס את התמונה המושלמת רק כי נגמרה לכם הסוללה, ומרפי אכן דואג שדברים כאלה יתרחשו מדי יום.
  1. הסלפי ההפוך: כלל ידוע הוא שמצלמת הסלפי, הנחשבת למצלמה משנית, תהיה פחות איכותית מהמצלמה הראשית של הסמארטפון. לכן, אם אתם רוצים להשיג סלפי איכותי, כדאי להחזיק את המצלמה הפוך – כאשר המצלמה הראשית היא זו שמצלמת אתכם. איך תדעו שאתם בתוך הפריים? התמקדו עם עיניכם בעדשת המצלמה.

12:00, פיזור חלקי

בשעה 12:00 הסתיימה הסדנה. חלק מהמשתתפים מיהרו להחזיר את הילדים ממוסדות החינוך, אך לא מעט משתתפים נשארו בשביל המעיינות לצהריים ולהמשך צילום אישי במקום המיוחד הזה.

14:00, בבית

סיכום אישי: האם התחברתי יותר לטבע אחרי הסדנה הזו? בואו נגיד שבטוח התחברתי יותר לסמארטפון. אבל אני כן יכול לומר שלהנציח רגע או זווית, כשאתה נקי מכל הרעשים של הציוויליזציה האורבנית, הוא אכן דבר מיוחד שמאפשר ראייה מזווית אחרת ולא שגרתית. תוכלו לקרוא לזה השראה.

 


אינסטגרם

Something is wrong.
Instagram token error.

פייסבוק

© תיירות חבל בנימין, כל הזכויות שמורות | פיתוח תוכן: המתכנה | תנאי שימוש