סבונטו

סבונטו: ניחוחות של טבע ואהבת אדם

 

בתוך נופי הבראשית של בנימין, ביישוב כוכב השחר, ניצב לו מפעל לסבונים טבעיים עשירי ניחוחות ובריאות. אבל מה שמעניין באמת הוא לא הרכיבים הייחודיים והמפתיעים שבסבונים, אלא סיפורו של היזם שמאחורי הסבון – שלמה קשת, המעסיק במפעל  עובדים בעלי צרכים מיוחדים

יש משהו לא טבעי בסבונים טבעיים. נסו להיזכר לרגע היכן פגשתם לאחרונה ניחוחות של סבוני שמנים או צמחים טבעיים. בקניון, נכון? בתוך חנות אורבאנית מעוצבת למשעי וממותגת להפליא המציעה “חבילות פינוק” ריחניות במיוחד לחג התורן. הדיסוננס בולט: הטבעי והלא טבעי מתנגשים חזיתית.

ואולם, בנסיעה המתעקלת בין הרים ובקעות, זו שמובילה לכוכב השחר שבבנימין, מקום מושבו של מפעל הסבונים “סבונטו”, הכל מסתדר בראש. אווירת טבע בראשיתי, רגבי אדמה עשירים שפרושים בצדי הדרך ונופי ים המלח המתבלים את האווירה – כל אלו מסתדרים היטב עם סבונים טבעיים ושמנים עשירי ניחוחות של טבע, אותם ניתן להריח עוד הרבה לפני שנכנסים לסיור במפעל.

מנצרים לבנימין ומזיתים לסבונים

סיפורו של מפעל הסבונים סבונטו, מתחיל בפניו טובי-הלב של היזם העומד מאחורי הקמתו, שלמה קשת ושל בנו, אלנתן. לא סתם התחלנו בפניו של קשת. עיניו הטובות והשלוות לא מסגירות את ההתמודדויות, הקשיים והכאבים שעברו עליו ועל משפחתו. אל כוכב השחר עברה משפחת קשת מנצרים, אותו ישוב מבודד ופצוע בליבה של רצועת עזה. הם נאלצו לעזוב את המקום לא בשל קשיי הביטחון, אלא מתוך רצון למצוא סביבה שבה יוכלו לגדל באופן מיטבי את בנם, אלנתן, שנולד עם תסמונת דאון.

בסוף החורף של 2011, נחשף שלמה קשת באופן אישי לסיפורו של אחד הפיגועים האכזריים והקשים שידעה ישראל, זה שבמסגרתו נרצחו בני הזוג אודי ורות פוגל ושלושה מילדיהם בביתם שבאיתמר. את אודי פוגל הכיר שלמה היטב, היות שעבדו יחד. נפשו של שלמה סערה. ומה עושה אדם שמאבד את חברו באופן כזה? עומדת בפניו בחירה אם ללכת בנתיב של הרס עצמי או בנתיב של צמיחה. שלמה קשת בחר בצמיחה.

 

סבונטו: סבון טבעי נטו

סבונטו חומרי גלם“אני מאמין שצריך להפנות רגשות חזקים לכיוונים חיוביים ופרודוקטיביים,” אומר שלמה, וזה בדיוק מה שעשה. הוא לקח מיד מקלטרת, עלה לגבעה הסמוכה והכשיר קרקע לגידול עצי זית. למה דווקא עצי זית? הקשר של האיש לזית ולשמן לא התחיל אז – שלמה קשת עבד לפני כן במשק אחיה, אחד מיצרני שמן הזית המובילים בישראל, שם למד להכיר מקרוב את סגולותיו של שמן הזית. בהמשך הדרך אף נסע שלמה לאירופה כדי להכיר וללמוד על זני זית נוספים.

את הזיתים שמסק מעצי הזית שלו כבש שלמה לשמן, ואת שמן הזית הטהור – לסבון טבעי. תחילה רקח שלמה את הסבונים בבית, ואת הריחות שאפפו את הבית וסביבתו זוכרים כולם עד היום. ההמשך הטבעי לסבון הטבעי והריחני היה בהקמת מפעל חדש על גבעות הבראשית הללו. למפעל קרא “סבונטו” – רמז לכך שאין בסבון שום רכיב מיותר: “סבון טבעי נטו”.

מפעל סבונטו נולד להביא פרנסה למשפחת קשת, אבל בעצם מדובר בהרבה יותר ממקור פרנסה רגיל. “אחת המטרות המרכזיות שלנו בהקמת המפעל,” מספר שלמה “היא להעסיק את הבן אלנתן. רציתי שיהיה לו מקום לעבוד, בסביבה נעימה ותומכת. לא רציתי לשלוח אותו לסביבות של פנימייה סגורה, כפי שקורה לרבים”. הסיפור הופך למרגש אף יותר בשל העובדה שלא רק אלנתן עובד במפעל, אלא מרבית הייצור נעשית על ידי חברין של אלנתן – גם הם בעלי צרכים מיוחדים. ושלמה לא מתכוון לעצור כאן: “אנחנו שואפים להעסיק עוד בעלי צרכים מיוחדים, לפחות 8-10 כאלה”.

 

חמאה, בוץ, פחם וחלב עזים: הרכיבים המפתיעים של סבונטו

סבונטו חומרי גלםשמן הזית, שנמסק ונכבש בכבישה קרה, הוא אחד היסודות המשמעותיים של סבוני סבונטו.

למעשה, שמן זית, שכיום מקורו במשק אחיה, מהווה 55 אחוזים לפחות מהרכב החומרים במגוון סבוני המפעל. לתושבי ארצות הים התיכון, כמותנו, אין צורך לספר עד כמה גדולות סגולות הבריאות והמרפא של אחד השמנים הטובים והחשובים בעולם. עם זאת, לצד שמן הזית, להרכב הסבונים של סבונטו מצטרפת רשימה ארוכה ומרשימה של רכיבי בריאות נוספים.

החומר המשמעותי ביותר אחרי שמן הזית נרמז בנוף המיוחד שנראה מכוכב השחר: ים המלח. ואכן, בוץ ים המלח מצוי בכל סבוני המפעל. בנוסף, לסבונטו ישנה סדרת סבוני בוץ ים המלח, שבה הבוץ הוא הרכיב המרכזי.

ומהם שאר החומרים? רק דברים טובים. שלמה קשת, איש סקרן עם ניסיון בחומרים שונים, הכניס את הרוח החקרנית הזו למפעל. בין הדודים, הכלים והתבניות אפשר למצוא, בתהליכי הפקה שונים, מגוון של שמנים ושל צמחי מרפא, בשילובים רבים ומגוונים שרוקח שלמה במוחו הקודח.

השמנים המיוחדים שצדו את עינינו בזמן הביקור כוללים שמן קוקוס, שמן שקדים, שמן עץ תה וחמאת שיאה. הצמחים שמצאנו היו מפתיעים לא פחות: סרפד, נענע, כורכום, מליסה, קינמון, רוזמרין ועשב לימון – לימונית. רבים מהצמחים אורגניים וחלק מהם נלקטים בגבעות בנימין, על ידי שלמה בעצמו. רכיבים מפתיעים נוספים שנכנסים לסבונים ניחנים בסגולות בריאותיות מיוחדות – ספירולינה, פחם פעיל ואפילו חלב עיזים.

 

מרפא לנפש

סבונטו- סבוניםבניגוד לחנויות הסבון האורבאניות, ריחות-הספא המופלאים של הסבונים ושל הצמחים המשמשים כחומרי גלם, הם מרפא אמיתי לנפש. הם מקיפים ומציפים את רצפת הייצור, חנות המפעל, המסדרונות ומשם החוצה אל רחבת החניה וגם מעבר לכך, וזאת למרות האוויר הצח והפתוח של גבעות מזרח בנימין.

את המוצרים של סבונטו אפשר לפגוש בחנות האינטרנטית של סבונטו, בבתי טבע, בתי מרקחת ואפילו במגוון מקומות בעולם. ובכל זאת, נראה שההמלצה הטובה ביותר שנוכל לתת לקוראינו היא: בקרו בכוכב השחר ובמפעל סבונטו בעצמכם. תהנו מהנוף, התמוגגו מהריחות והקשיבו היטב להסבריו של שלמה המספר בהתלהבות כנה על תהליכי הייצור ועל הסגולות של כל אחד ואחד מהחומרים שסיפרנו עליהם, אותם הוא כבר מכיר אישית.

ואם יתמזל מזלכם, אולי תזכו לפגוש גם את אלנתן וחבריו.

 

לעוד מהחוויה בסבונטו לחצו כאן

צילם: אסף בר-שי


אינסטגרם

Something is wrong.
Instagram token error.

פייסבוק

© תיירות חבל בנימין, כל הזכויות שמורות | פיתוח תוכן: המתכנה | תנאי שימוש