תצפיות חורף

5 נקודות תצפית מרהיבות בבנימין

שיר הראות: 5 נקודות תצפית מרהיבות לחורף

לא משנה מהו הנוף האהוב עליכם: מדבר או ים, הרים או מישורים – תוכלו לצפות עליו מבנימין. מיקומו של חבל בנימין וגובהו הטופוגרפי מאפשרים נקודות  תצפית מים אל ים: מהים התיכון אל ים המלח, ומצפון הארץ אל דרומה.

ימי החורף השמשיים מאפשרים תצפית עם ראות מיטבית שתאפשר לכם לראות את ישראל מזוויות חדשות ולהתחבר לטבע ולהיסטוריה דרך העיניים. ברוב עמדות התצפית בבנימין מפות פנורמיות ומסבירנים קוליים שהופכים את התצפית לחוויה מעשירה במיוחד. מאיפה להתחיל? הינה 5 נקודות תצפית שפשוט אסור לכם לפספס החורף.

1. מרפסת ים המלח – מצפה יריחו

נקודות תצפית - ים המלחשמו של היישוב מצפה יריחו מעיד על הנוף שאליו צופים תושביו: נופי צפון מדבר יהודה וים המלח, הרי מואב והעיר הנמוכה ביותר בעולם: יריחו. אחרי שהחזרתם את הנשימה מהנוף עוצר הנשימה על עיר התמרים וסביבתה, תוכלו להקשיב למסבירן הקולי במרפסת התצפית שיחבר אתכם לאירועים תנ”כיים והיסטוריים שאירעו במרחב שאליו אתם צופים. ויש הרבה כאלה.

תיירים המגיעים ממדינות שונות בעולם עומדים נפעמים במרפסת התצפית הזו מהנוף המדברי הקסום השובה את העין ואת הלב. אתם לא צריכים לעבור בנתב”ג כדי להגיע לכאן. זה לא לואו-קוסט, זה נו-קוסט.

איך מגיעים? אחרי שער היישוב מצפה יריחו, נוסעים עד צומת T. בצומת פונים שמאלה ונוסעים כמה מאות מטרים עד המרפסת. חפשו ב-waze “מרפסת ים המלח”.

2. גג הארץ ומגדל לים התיכון – תצפיות בחרשה

מים המלח נעבור לים התיכון, אל שתי תצפיות מרהיבות הנמצאות שתיהן באזור חרשה.

נקודות תצפית גג הארץ

צילום: שחר כהן

גג הארץ: בגובה 750 מטרים מעל פני הים תוכלו לבקר במרפסת תצפית שתגרום לכם להרגיש על גג העולם. מולכם – העיר מודיעין, מישור החוף, תל אביב והים התיכון. דרומה: קו החוף של מישור החוף עד נמל אשדוד. צפונה: קו החוף עד נתניה. תושבי ערי המרכז נוהגים לשחק כאן את משחק “זהה את עירך”. תושבי מודיעין יכולים לזהות אפילו את הבניין שלהם, והימאים אפילו יראו אונייה עוגנת בלב ים.

מגדל לים התיכון: מגדל תצפית הממוקם בתוך האתר הארכיאולוגי “גבעת היקבים“. התצפית היא לזוויות דומות לאלו בתצפית “גג הארץ”, כלומר: הים התיכון ומישור החוף, אך כאן תוכלו גם לסייר באתר ארכיאולוגי מרשים, ולשמוע הסברים על התצפית בעזרת מסבירן קולי שיחבר אתכם לשטח ולהיסטוריה. הכי טוב להגיע לשתי התצפיות ולקבל תמונה שלמה מחלון המשקיף לים התיכון.

איך מגיעים? תצפית “גג הארץ” נמצאת בקצה היישוב חרשה. תצפית “מגדל לים התיכון” נמצאת ב”גבעת היקבים”. באמצע העלייה נמצא חניון גבעת היקבים – קיים שילוט במקום. לחפש ב-waze “גבעת היקבים”.

3. מצפור אלי – רימונים

מצפה אלי, שנקרא על שם אלי אסייג ז”ל, מוותיקי היישוב רימונים, מאפשר תצפית פנורמית רחבה מירושלים ועד הר כוכב. אולם הסיפור של המצפה הוא מה שרואים ממש תחתיו: בקעת הירדן.

המסבירן הקולי בתצפית ילווה אתכם לא רק בתהליך ההתמצאות בנוף, אלא בסיפורים היסטוריים מרתקים, מהתנ”ך ועד תש”ח ומתש”ח לימינו אנו. ידעתם, למשל, שממש כאן, בעמק שלפניכם, כמעט קמה פתח תקווה?

איך מגיעים? נכנסים ליישוב רימונים מכביש אלון. נוסעים עם כביש היישוב עד קצהו המזרחי. אתם כבר תזהו את המצפור.

4. מצפור דני – מצפה דני (מעלה מכמש)

מצפה דניהיישוב מצפה דני הוקם בשנת 1998 לזכרו של דני פריי, תושב היישוב הסמוך מעלה מכמש. מהתצפית תוכלו לזהות את הרי ירושלים התוחמים אותה ממזרח: הר הזיתים והר הצופים. לרגלי ההרים תוכלו לזהות את היישוב מעלה אדומים בואכה ים המלח. בקעת הירדן פרושה לפניכם.

הסיפור הייחודי של הנוף מתצפית זו הוא המדבר ומה שמכונה “ספר המדבר” – האזור הגובל במדבר ואשר לו מאפיינים אקלימיים מיוחדים המכתיבים גם את החקלאות ודרך המגורים בו. המסבירן הקולי בתצפית יסביר את ייחודו של מדבר יהודה כ”מדבר בצל הגשם”, ויחבר אתכם לסיפורי התנ”ך שהתרחשו כאן, ובמיוחד לסיפורו הייחודי של הנביא ירמיהו שפעל ממש במרחב שלפניכם.

איך מגיעים? נוסעים בכביש 60 לכיוון מעלה מכמש, הכניסה למצפה נמצאת קילומטר אחד צפונית לפני הכניסה למעלה מכמש. חפשו בwaze- “מצפה דני”.

5. הר כוכב – כוכב השחר

נקודות תצפית כוכב השחראת ההר הבולט בצמוד ליישוב כוכב השחר אי אפשר לפספס. בערבית נקרא ההר “נג’מה”, כלומר כוכב, כינוי מקובל לגבעות מעוגלות הנפרדות מסביבתן. במקרה הזה הר הכוכב הוא אכן “הורסט”, כלומר גוש המורם מסביבתו ולא חלק משרשרת רכסים. מי שהעניק להר את שמו – “הר הכוכב“, הוא רחבעם זאבי, בהיותו אלוף פיקוד המרכז.

בראש ההר שני מצפורים לתצפית מעולה על הרי בנימין במערב, ירושלים בדרום ובקעת הירדן במזרח. התצפיות הן רק אטרקציה אחת על הר הכוכב. על ההר דרך נופית, מסלולי טיול, שולחנות פיקניק ולמרגלותיו אף מעיין. אגב, הר הכוכב הוא ככל הנראה אחד מההרים שעליהם הדליקו משואות כדי להכריז על ראש חודש בתקופת המשנה.

איך מגיעים? מכביש אלון נכנסים ליישוב כוכב השחר. פונים ימינה בפנייה הראשונה עד לשילוט וסימון שבילים. חפשו ב-waze “שמורת הר הכוכב”.

נקודות תצפית: ביקרתם? צילמתם? תייגו אותנו באינסטגרם: go_binyamin#


אינסטגרם

Something is wrong.
Instagram token error.

פייסבוק

© תיירות חבל בנימין, כל הזכויות שמורות | פיתוח תוכן: המתכנה | תנאי שימוש