מרתון התנ"ך

אתגר הריצה הקדום בעולם

מרתון התנ”ך: לרוץ בתוך נופי בראשית

הבעיה המרכזית של מרתון התנ”ך היא שהנוף שתראו בדרך הוא פשוט עוצר נשימה. נשימה, כידוע, היא פעולה חיונית ביותר במהלך פעילות אירובית, ומכאן הקושי. אבל אם תשאלו את אלפי המשתתפים בשני מרתוני התנ”ך הקודמים – זה שווה כל רגע.

מרתון התנ"ך. צילום: גלעד קולרצ'יק

מרתון התנ”ך. צילום: גלעד קולרצ’יק

מרתון התנ”ך: ריצה מקראית שאורכה בדיוק 42 קילומטר

מסלול מרתון התנ”ך, המתחיל בראש העין ומסתיים באתר המרהיב של שילה הקדומה, כולל לא מעט עליות וירידות המאתגרות את הרצים. דווקא התוואי המאתגר של מסלול המרוץ הוא המאפשר לרצים לחוות חוויה ייחודית של ריצה בין כרמים, נקודות תצפית שונות ובסמוך לנחלים, יקבים ואתרים היסטוריים שונים. למה קוראים למרוץ הזה מרתון התנ”ך? בגלל ספר שמואל ובגלל אדם ששמו יוסף יקותיאלי.

בשנות השישים של המאה הקודמת החליט יוסף יקותיאלי, מהוגי המכבייה, לעשות מעשה משונה: לעקוב אחר התוואי של מסלול המרוץ הראשון המוזכר בתנ”ך, ולמדוד את המרחק. המדובר על מרוץ של “איש בנימין” שבא לבשר לעלי הכהן על התבוסה במלחמה מול פלשתים: “וַיָּרָץ אִישׁ-בִּנְיָמִן מֵהַמַּעֲרָכָה, וַיָּבֹא שִׁלֹה בַּיּוֹם הַהוּא” (שמואל א’, ד’, יב’).

המרוץ המקראי התחיל, אם כן, במיקום המערכה מול פלשתים באבן העזר הסמוכה לראש העין של היום, ומסתיים בשילה, אחת הערים המקראיות החשובות בתולדות ישראל. מה היו תוצאות המדידה? נכון, 42 קילומטר. אם המספר הזה מוכר לכם, אתם לא טועים: זהו המרחק של מרוץ מרתון.

יוסף יקותיאלי מרתון התנך

יוסף יקותיאלי. ממייסדי המכבייה

כך נולד, כ-40 שנה לאחר מכן, מרתון התנ”ך.

מרתון התנ”ך השלישי: לא רק למרתוניסטים

מרתון התנ”ך הוא מרוץ מרתון רשמי לכל דבר ועניין, המוכר על ידי איגוד האתלטיקה ונמדד רשמית על ידי איגוד המרתונים הבינלאומי. חוץ מריצת מרתון מלאה (42.2 ק”מ), מתקיימים עוד שלושה מקצים: חצי מרתון (21.1 ק”מ), מרוץ של 10 ק”מ ושל 5 ק”מ.

במרתון התנ”ך הקודם, שנערך בשנה שעברה, השתתפו יותר מ-3,000 איש, ביניהם עשרות רצים ממדינות שונות ברחבי העולם: ארה”ב, אנגליה, רוסיה, רומניה, איטליה וברזיל. עם כל הכבוד לרצים הבינלאומיים, נראה שבמרוץ הזה יש יתרון למקומיים, שכן המנצח היה לגמרי משלנו: אריאל רוזנפלד, שגמא את המרחק עם תוצאה של 03:14:31 שעות. מדובר בהישג לא מבוטל בהתחשב בכך שמדובר באחד ממסלולי המרתון האתגריים ביותר בעולם.

קהל הרצים הנרשמים למרוץ הוא מגוון: החל מרצים מקצועיים מישראל ומהעולם שבאו להתנסות במרתון הייחודי, דרך אנשים שהריצה היא תחביב שלהם, וכלה בקבוצות רצים מיוחדות כמו כאלה שבחרו לרוץ בבגדים תנ”כיים, קבוצות של נוצרים שבאו לרוץ בנופי התנ”ך, או קבוצת יחפנים שרצים את המסלול ומגיעים אל סופו יחפים אך מרוצים.

כמקובל בריצות מרתון רשמיות, הנרשמים יקבלו חולצות מנדפות זיעה בעיצוב ייחודי, והמסיימים יקבלו מדליות חרס מיוחדות. המרתוניסטים המסיימים את המרתון המלא יקבלו גם את מגן “איש בנימין” – מזכרת מיוחדת מחוויה תנ”כית.

בסוף האירוע ימתין למסיימי הריצות מתחם הפנינג ובו הפעלות שונות, כמו מסאז’ים לשחרור השרירים, חטיפים להחזרת האנרגיה, הפעלות למשפחות הרצים ועוד.

טיפים של מנצחי מרתון התנ”ך השני

כיוון שמדובר במרוץ העובר בתוואי ייחודי, חשוב להתכונן אליו כמו שצריך. לדברי המנצח של השנה שעברה, אריאל רוזנפלד, התכנון המדויק הוא זה שאפשר לו לשמר אנרגיות לסוף המרוץ ולעקוף את המוביל, ריצ’רד ג’ין, ממש בקילומטר האחרון.

מרתון התנך

מרתון התנ”ך. חוויה יוצאת דופן. צילום: גלעד קולרצ’יק

ריצ’רד ג’ין, שהגיע כאמור שני, הוא תושב בריטניה הנשוי לישראלית שאותה הכיר בניו זילנד במהלך צניחה חופשית. הוא מנצל כל ביקור בישראל להשתתפות בריצות רשמיות, ועד כה הוא צבר השתתפות ביותר מ-90 מרתונים ברחבי העולם. ביקשנו ממנו לקבל טיפ על הכנה לריצת מרתון וקיבלנו את התשובה הבאה: “צריכים לשים רגל אחת אחרי הרגל השנייה, ולחזור על הפעולה. הרבה פעמים”. נקודה למחשבה.

כולם מתרגשים: הרצים והמפיקים

בשני מרתוני התנ”ך הקודמים היה ניתן להתרשם מתופעה מיוחדת: מסיימי המרתון התרגשו מאוד בקו הסיום. חלקם הגיעו בדמעות ממש. כנראה יש משהו בריצה בין שבילי התנ”ך ונופי הבראשית של ארצנו שנוגע באנשים עמוק בנפש.

לא רק הרצים מתרגשים – גם המארגנים. משה רונצקי, מנהל מחלקת התיירות של בנימין והרוח החיה שמאחורי יוזמת המרתון, אומר: “בשנתו השלישית של המרוץ המיוחד הזה כבר אפשר לומר בביטחון שמדובר במסורת. בשנתיים הקודמות ביססנו את המרוץ בקרב קהילת הרצים בארץ ובעולם כמרוץ בינלאומי מקצועי שפשוט אסור לפספס. גם השנה נדאג לכך שהאירוע יהיה מקצועי, מושקע וססגוני. אנחנו מתרגשים לקראת המרוץ השנה אפילו יותר מבשנים הקודמות”.

לפרטים נוספים ולהרשמה למרוץ, בקרו באתר מרתון התנ”ך.


אינסטגרם

Something is wrong.
Instagram token error.

פייסבוק

© תיירות חבל בנימין, כל הזכויות שמורות | פיתוח תוכן: המתכנה | תנאי שימוש