מרתון התנ"ך

מירוץ בינלאומי ייחודי

מרתון התנ”ך: מרוץ מקצועי וחוויה בלתי נשכחת

מתי משהו הופך ל”מסורת”? כאשר מפסיקים להדגיש שהוא “מסורת”. מרתון התנ”ך, המשחזר ריצת מרתון מקראית מראש העין לשילה, מתקיים זו השנה השלישית ברציפות, ובשקט בשקט הופך למרוץ חובה בקהילת הרצים הישראלית ומעורר עניין הולך וגובר בקהילת הרצים הבינלאומית. זהו לא מרוץ שבאים לשבור בו שיאים, בכל זאת: מדובר במסלול מאתגר במיוחד. זהו מרוץ שפשוט אסור לפספס את החוויה בו.

מרתון התנ”ך: 3,000 רצים מרחבי ישראל והעולם

יותר מ-3,000 רצים ורצות השתתפו השנה במרוץ, שכלל כמה מקצים: מרתון, חצי מרתון, 10 ק”מ, 5 ק”מ ומקצה לילדים עם צרכים מיוחדים ובני משפחותיהם. רוב הרצים ישראלים, כמובן, אך יותר ממאה רצים ממדינות שונות השתתפו בו, וביניהן: ברזיל, פולין, שוודיה, רוסיה, ספרד וקבוצה מרשימה של רצים מסין.

בין קבוצות הריצה שהשתתפו במרוץ בלטו רצים מלאי כושר של יחידות צה”ליות שונות וקבוצות ריצה מקומיות. בין הרצים פגשנו ישראלים כמעט מכל מקום באזור מהמרכז: מתל אביב, ממודיעין, מירושלים, מראשון לציון, מרמלה, ועוד ועוד. מרגש היה לראות משפחות שנרשמו למקצה לילדים עם צרכים מיוחדים ובני משפחותיהם, לובשות את חולצות המרוץ ויוצאות לדרך.

מה מושך את כל הרצים האלה להגיע למרוץ שאין להם סיכוי לשבור בו שיא? שאלנו את אחד הרצים, אריק נחום ממודיעין.

“באתי בשביל החוויה – שברתי שיא במקרה”

אריק, אני מסתכל על המרוץ הזה שכמעט כולו בעלייה, ואני שואל: למה?

ריצות מקצועיות הן לא רק כדי לשבור שיא, יש בהן אלמנט של חוויה. יש מרוצים מפורסמים בארץ ובעולם, שנרשמים אליהם כי חייבים להיות שם ולא כדי לשבור שיא. אבל אני חייב להגיד שבאופן מפתיע שברתי פה שיא, והגעתי באחד המקומות הראשונים בקטגוריית הגיל שלי.

מרתון התנך

אריק נחום. שבר שיא אישי במקרה

איך אתה מסביר את זה?

אין לי הסבר. אולי זה הנוף, האוויר והאווירה. זה אחד המרוצים שהכי נהניתי להשתתף בו: גם סופר מקצועי וגם מאוד נעים ומשפחתי ומאוד מושקע.

מה זה אומר מרוץ מושקע?

זה כל הפרטים הקטנים: איכות ועיצוב החולצה שמקבלים בערכה, כמה בקבוקי מים מחולקים בדרך, מה כולל מתחם המזון בסוף. כאן היה שפע של בקבוקי מים ומים בטעמים, פירות, פחמימות, והכול בלי הרגשה של “קח רק אחד ותתקדם”. גם המדליות לזוכים יפהפיות ומיוחדות. וכמובן: מופע מדהים של חנן בן ארי בסוף המסלול – כזה דבר לא ראיתי באף מרתון בישראל. בכלל, האנשים פה מאוד מאוד נחמדים. באמת חוויה. ואתה יודע מה עוד שונה כאן? חוסר המסחריות.

כלומר?

בדרך כלל מתחמים בסוף מרוצים כוללים הרבה חברת מסחריות שמנסות למכור אביזרי ריצה. כאן היו גם כאלה אבל גם הרבה מעבר לכך, הרבה תוכן: דוכן עם משקפי תלת ממד שניתן לראות בהם את משכן שילה, הרבה מידע על טיולים באזור. אני ועוד שני רצים המשכנו אחרי המרוץ לסיור בשילה הקדומה, ומאוד מאוד נהנינו, ממש מקום להביא אליו את הילדים שלא הכרתי קודם.

תבוא בשנה הבאה גם?

ברור. ואני מביא עוד כמה חברים מקבוצת הריצה שלי שלא יכלו להשתתף השנה.

המנצחים: מדריכת ריצה ואיש חינוך

המנצח הגדול של המרתון בקטגוריית הגברים הוא לוקאץ’ וילק מפולין שגמא את המרחק ב-03:23:25. 32 שניות אחריו הגיע יפתח פשחור ושבע דקות לאחר מכן יוסף פיש. בקטגוריית הנשים המנצחות היו איילת שרם (04:12:33), אוריאן הרץ (04:31:11) ולימור מילר (04:43:43).

אחרי שהסדירו קצת את הנשימה, תפסנו את איילת שרם, זוכת המרתון בקטגורית הנשים, ויפתח פשחור, שהגיע במקום השני בקטגוריות הגברים, לשיחה על החוויה, וניסינו לקבל מהם טיפים של מנצחים.

איילת, מה זוכת מרתון עושה בחיי היומיום?

אני בת 42 ואם לשתי בנות. אני מתגוררת בחולון, ומאמנת קבוצת ריצה בעיר שנקראת “Shrem’s Running”. יש לי גם קבוצות TRX שאני מדריכה.

יפתח, גם אתה עוסק בכושר בחיי היומיום שלך?

האמת היא שלא. אני בן 23 ומתגורר בקיבוץ מירב שם הוריי גרים, ובשאר הזמן אני בקיבוץ עין הנציב. אני עובד בקבוצות חינוך בעמק, שבמסגרתן אני עובד בבתי ילדים בעין הנציב ובכיתה של חינוך מיוחד. העבודה שלי גמישה מבחינת שעות העבודה, כך שיש לי הרבה זמן לאימון.

איך הגעתם לעולם הריצה?

איילת: אני רצה מגיל 8. מצאתי שכיף לי לרוץ. תמיד הייתי טובה בזה. בשנתיים האחרונות אני משתתפת בעיקר בריצות מרתון ובאולטרה מרתון, שהיא ריצת 60 ק”מ. גם השתתפתי במרוץ יומי שבו ב-24 שעות רצתי 115 ק”מ.

יפתח: גם אני תמיד אהבתי ספורט, אבל האהבה לריצה התחדדה אצלי לקראת סוף התיכון, כשהתחילו דיבורים על הצבא ועל יחידות קרביות. לא היה לי פרופיל קרבי בגלל שאני חולה בסוכרת נעורים. התגייסתי כמתנדב, וידעתי שלא אהיה חייל קרבי. כנראה חיפשתי מקום אחר להוציא בו את האנרגיות ולקחת על עצמי אתגרים. בהמשך זה התפתח לתחרויות איש הברזל, טריאתלון ומרתונים.מרתון התנך

בתור מתחרים עם הרבה ניסיון, מרתון התנ”ך הוא מיוחד?

איילת: בהחלט. מדובר בהזדמנות לרוץ בחבל ארץ מדהים. שנית, זה אחד המרתונים המאתגרים ביותר שיצא לי לקחת בהם חלק. יש לו רמת קושי גבוהה.

יפתח: אין מרוצים כאלה בארץ. אני גם נהניתי מהזדמנות הפז שניתנה לנו לרוץ במקום כזה ולסיים בשילה הקדומה. גם מבחינת המסלול מדובר במרתון ייחודי. זה לא העליות של ירושלים ולא מרוצים שטוחים של טבריה. המסלול מתחיל בנקודה אחת ומסתיים באחרת.

יש לכם טיפים של מנצחים?

איילת: כן. צריך להתאמן על ריצות בעלייה ולעבוד על חיזוקים בשרירים המתאימים ברגליים. אך בנוסף, צריך לתכנן את המרתון בצורה נכונה. צריך לא לרוץ מהר בהתחלה וגם לא מהר בירידות. צריך למתן את עצמך, גם מבחינת שמירה על דופק נמוך יחסית לאורך כל המרתון. זו הדרך להצלחה.

יפתח, אתה מסכים?

בהחלט. אני חושב שלדעת לחלק את הכוח נכון הוא אחד הדברים החשובים ביותר, וזו עבודה שיש לעשות במהלך כל המרתון עם שמירה על הדופק. צריך הרבה סבלנות ולהשאיר כוח לסוף, משום שבירידה לצומת רחלים מתחיל המרוץ באמת מבחינתי. יש שם כ-10 ק”מ של סיום עם הרבה עליות. אם הגעת לשם עם כוח, אז תצליח.

מתי מרתון התנ”ך הבא? 18.10.2019 , כבר לא צריך להגיד לכם שזו מסורת.


אינסטגרם

Something is wrong.
Instagram token error.

פייסבוק

© תיירות חבל בנימין, כל הזכויות שמורות | פיתוח תוכן: המתכנה | תנאי שימוש