מענית אמנות בזכוכית

סטודיו לזכוכית, סדנאות וצימר

מענית אמנות בזכוכית: צבעוניות מתפרצת

הזכוכית היא חלון הראווה של מענית אבל הסיפור האמיתי של מענית אמנות בזכוכית הוא סיפור על יצירה, יוזמה, אמונה וחזון, וגם נכונות ללכת עם הלב

מזוזות בסטודיו של מענית

מזוזות בסטודיו של מענית

הכניסה לסטודיו של מענית אמנות בזכוכית ביישוב קידה קצת מבלבלת: מצד אחד דלת זכוכית בפרופיל בלגי, ומאחוריה עולם צבעוני שקורא לך להיכנס ולגלות את מה שנמצא בתוכו. העניין הוא שמאחוריך, מזמין לא פחות, נוף הבקעה, הרי הגלעד ושפך נחל יבוק. הנוף הזה גורם לך להבין שאם יש מקום שבו ניתן למצוא מוזה, מענית קבעה בו את הבית שלה – ואנחנו עוד הגענו ביום שבו הראות מוגבלת.

“חומר הגלם פשוט מושך אותך”

בכניסה עצמה מוצגות צלחות הגשה, מגשים, קעריות, מזוזות, תכשיטים ודברי יצירה מזכוכית צבעונית המזכירה לנו גלריות בחו”ל. נכנסנו לסטודיו והתיישבנו. על השולחן שכבו חמישה לוחות זכוכית בצבעי כחול, תכלת, ירוק וירוק בהיר, ואנחנו כבר התאהבנו. יש משהו בצבעים האלו, במיוחד כשהם מגיעים בזכוכית, על המרקם והצלילות שלה, שגורמים לרגש להתעורר. אולי זה געגוע, אולי זה הרצון לראות משהו ייחודי בעולם משוכפל שנמכר באיקאה, ואולי, כמו שמענית אומרת, חומר גלם יכול פשוט למשוך אותך.

הסטודיו כולל שולחן רחב ידיים, כיסאות למשתתפי סדנאות, שולחן משרדי, שני שולחנות עבודה, כמה שולחנות שעליהם עבודות בשלבי הכנה שונים, מזוזות זכוכית מיוחדות שהוזמנו מבית מלון באזור טבריה, תנור גדול בקצה הסטודיו ותנור ישן, שמונח בפינה ולדברי מענית “הוא שם כדי שיזכיר לי מאיפה התחלתי”.

פירוש השם מענית הוא תלם, או נכון יותר, התלם הראשון שנחרש בשדה ויש משהו בסיפור של מענית, שהולם את שמה. היא ובעלה משה היו הראשונים להתיישב בקידה לפני 14 שנים. “היינו אז זוג צעיר עם תינוק בן שלושה חודשים, במסגרת גרעין משפחות שהיה אמור לעלות לקרקע בשליחות הגופים הרשמיים”, נזכרת מענית. “בגלל שלא היו לנו ילדים במסגרות היינו הכי ניידים וזמינים, ולכן היינו הראשונים”.

אחרי שהם התמקמו והחלו לחשוב על בית החלומות שלהם, עלה הרעיון של בניית צימר כדי להביא לקידה אנשים שיכירו ויחוו את המקום. צימר מגיע עם חבילה של ארוחת בוקר ולכן מענית עשתה קורס קונדיטוריה לשיפור מיומנות וכך נולד הקונספט של ארוחת הבוקר שאותה היא רצתה להגיש. “עבדנו מהבטן. זה הגיע ממקום ערכי לחלוטין וללא תכנית עסקית”, היא משחזרת.


“זכוכית זה חומר שאי אפשר לדעת מה יתפתח ממנו: מכניסים משהו לתנור ל-14 שעות ונותנים לו לעבוד. מספיק שינוי במיקום בתוך התנור והוא יבוא לידי ביטוי בתוצאה. הריגוש וההפתעה שמלווים את פתיחת התנור, הם אלו שמרתקים ומשאירים אותי בעסק”


מענית אמנות בזכוכית: עבודה סוציאלית, קונדיטוריה וזכוכית

איך הגעת לאמנות בזכוכית?

“למדתי עבודה סוציאלית וגם אמנות, כי המטרה הייתה לעסוק בריפוי באמנות וזו הייתה הדרך הכי מעניינת בשבילי. בחרתי זכוכית במקרה כי לא רציתי למשוך את הלימודים והקורס התאים לי למועד סיום ההיריון. נגעתי בחומר ונשביתי בקסם. קניתי תנור זכוכית קטן שיאפשר לי ליצור בלי לנסוע למכללה ו’יצרתי למגירה’ במטבח של הקרוואן”.

מה היו המוצרים שאותם התחלת ליצור?

מענית - אמנות בזכוכית

צבעוניות מתפרצת. מענית אמנות בזכוכית

“התחלתי בתכשיטים ובדברים קטנים שיוכלו להיכנס לתנור ואז הייתה לי ההזדמנות, באמצעות שותפות של מועצת בנימין, להציג ב’חוצות היוצר’. בזכוכית אין דבר כזה להעתיק, כל יצירה עומדת בפני עצמה והיא יחידה במינה, ולי לא הייתה בעיה לייצר עבודות שאהבתי, עבודות יפות, הקושי שלי היה להיפרד מהיצירות שלי, כי מבחינתי ‘כולם היו בניי’ ואי אפשר לשחזר, אף פעם לא יהיו שניים אותו דבר”.

מדוע זכוכית לא מאפשרת יצירת יצירות זהות?

“זכוכית זה חומר שאי אפשר לדעת מה יתפתח ממנו: מכניסים משהו לתנור ל-14 שעות ונותנים לו לעבוד. מספיק שינוי במיקום בתוך התנור והוא יבוא לידי ביטוי בתוצאה. הריגוש וההפתעה שמלווים את פתיחת התנור, הם אלו שמרתקים ומשאירים אותי בעסק”.

אם תהיתם, אז כן, מענית התגברה על קושי הפרידה מהיצירות והיום תוכלו לרכוש את מוצרי האמנות של מענית בסטודיו שלה בקידה, בחנויות תיירות ברחבי הארץ וגם באתר האינטרנט שלה.


“בסדנה מקבלים הדרכה על זכוכית ומתחילים ליצור, כשהעבודה הראשונית היא בחירה של מה רוצים לעשות, בחירה של צבעים ושיבוצם יחד ע”י חיתוך ושבירה”


סדנאות בזכוכית – הביקוש הגיע מהשטח

איך הגעת מאמנות בזכוכית לסדנאות בזכוכית?

“הרעיון הגיע כתשובה לאנשים ששאלו: ‘מה יש לעשות בצימר?’ וחיפשו פעילויות. אמרתי להם ‘בואו תראו מה אני עושה’ ומשם התקדמנו לסדנאות. התחלנו עם סדנאות זוגיות וקפצנו מהר לקבוצות בגלל הביקוש. בסדנה מקבלים הדרכה על זכוכית ומתחילים ליצור, כשהעבודה הראשונית היא בחירה של מה רוצים לעשות, בחירה של צבעים ושיבוצם יחד ע”י חיתוך ושבירה”.

קראתי באתר שלך שאת יוצרת בשיטה של “פיוזינג”. מה זה?

“זוהי שיטה שבה שוברים וחותכים זכוכית בצבעים שונים ומאחים מחדש. התוצאה היא צבעוניות מתפרצת ואפשרויות יצירה בלתי מוגבלות. את ההתכה מחדש עושים בתנור הגדול. שיטה נוספת שבה אני משתמשת בסטודיו היא ריתוך מקלות זכוכית ואיחוי מחדש ליצירת חרוזים ועגילים ע”י מבער”.

כמה זמן אורכת סדנה?

“סדנה אורכת בין שעה וחצי לשעתיים. בפרק הזמן הזה אפשר לעצב את העבודה שתרצו אבל היא לא תהיה מוכנה. לכן, אחרי שתיפרדו לשלום ותצאו לדרככם, העבודות שלכם יועברו לתנור ויבלו שם 14 שעות. חום התנור יגרום לזכוכיות עם הצבעים השונים להתאחד ולהיטמע למרקם אחד. אם צריך קימור או קיעור כלשהו, כפי שרוצים במקרה של מזוזה או קערה, זה יבוצע תוך שימוש בתבניות”.

הקטע המדליק הוא שאחרי שתשובו הביתה, תחזרו לשגרת היום ותשכחו את הסדנה, תקבלו לביתכם משלוח ממענית עם אמנות הזכוכית שיצרתם. ואם הבאתם אתכם אורח מחו”ל, אז הוא יקבל דרישת שלום ומזכרת מאוד מקורית ומיוחדת מהביקור שלו בארץ הקודש.

לתיאום ביקור אצל מענית: 052-3767091 knofesh@gmail.com  

ואל תשכחו לשאול על הצימר ועל ארוחת הבוקר. בכל זאת, מענית היא לא רק זכוכית, אלא גם חובבת קונדיטוריה ידועה.

לעוד מהחוויה אצל מענית לחץ כאן


אינסטגרם

Something is wrong.
Instagram token error.

פייסבוק

© תיירות חבל בנימין, כל הזכויות שמורות | פיתוח תוכן: המתכנה | תנאי שימוש