פעילות לחנוכה

יש מה לעשות עם הילדים בחנוכה, ועוד בחינם

תנו לנו להתנבא רגע: בעוד מספר ימים הילדים שלכם יטפסו על הקירות בבית. אתם, לעומת זאת, תחפשו בנרות, תרתי משמע, מה לעשות איתם בחופשת החנוכה. לא משנה כמה זה יעלה. וזה בהחלט יעלה: אין כמו ימי החנוכה כדי לחנוק את התקציב המשפחתי החנוק.
הסופגניות שהיו פעם עולות שקל וחצי במכולת עולות היום בקניון 8 שקלים ויותר, וכרטיס לפסטיגל? הכינו לפחות 110 ₪ לכל ילד, וזה אם אתם ברי מזל וזכאים להנחות. ובינינו: הקשר בין הפסטיגל לחנוכה רופף יותר מהקשר בין קופת אקספרס בסופר לבין שמונה מוצרים.

ואפשר גם אחרת. אפשר ליהנות מחברתם של הילדים בחג, להעשיר אותם ואת עצמכם בחוויה משפחתית עם הפעלות חווייתיות שגם מוסיפות ידע – וכל הטוב הזה, בחינם.

קוראים לזה “פסטיבל המכבים”.

פסטיבל המכבים – במקומות בהם באמת חיו המכבים

בימים חמישי,שישי ושני בחנוכה יתקיים ברחבי חבל מודיעין וחבל בנימין “פסטיבל המכבים”, הכולל למעלה מ 50 אטרקציות. השנה נבנה הפסטיבל לפי מסלול הכולל 3 מוקדי פעילות מרכזיים בחינם. 3 המוקדים האלה ישמשו גם כתחנות מידע לשאר האטרקציות בפסטיבל ותחולק בהם מפת הפסטיבל.

איך להוציא מהפסטיבל את המקסימום? מסלול הפסטיבל נבנה כך שניתן לבלות בו בשתי דרכים מרכזיות: האחת, לבנות מסלול של יום שלם בין 3 נקודות המידע המרכזיות. השנייה, לפצל את הביקור בפסטיבל למספר ימים, ובכל יום להתמקד באזור אחר וליהנות בו מיותר אטרקציות בסביבה.

אז אנחנו רק נניח כאן את 3 המוקדים המרכזיים של הפסטיבל – אתם כבר תרכיבו מהם את הפסטיבל האישי שלכם.

 

 [א] מוקד פעילות ראשון: מודיעין הקדומה וקברי המכבים

תעלומת קברות המכבים: האם ניתן למצוא כיום את שרידי אחוזת הקבר החשמונאית המפוארת המתוארת במקורות היסטוריים של התקופה? סיור מודרך בשרידי מודיעין הקדומה, בשיתוף שחקני רחוב, ינסה להשיב על השאלה.

בנוסף, ארכיאולוגים מרשות העתיקות יאפשרו לראשונה ביקורי קהל מודרכים באתר בו נחשפו לאחרונה ממצאים חדשים השופכים אור על התעלומה.

פעילות עם ילדים בחנוכה

עוד בנקודה זו:

  • סדנת אֹמן – באווירת פיוטי החנוכה.
  • רפאות כלים – הדבקת כלי חרס מרוסקים הנחשפים בחפירות הארכיאולוגיות.
  • סדנאות פסיפס – בעקבות סיפורה של מנורת בית המקדש.

הדרכות של נציגי רשות העתיקות בממצאים החדשים שהתגלו באזור.

 

[ב] מוקד פעילות שני: נילי – קרבות המכבים

מקברות המכבים – לקרבות המכבים: לאחר פרוץ המרד מסופר שהמכבים ברחו אל ההרים ומשם ניהלו את הקרבות – במשך שלוש שנים. אבל על איזה הרים מדובר? תצפית מודרכת, מלווה בכתב חידה, תשקיף על האזורים בהם חיו המכבים לאחר פרוץ המרד ועל המקומות בהם התרחשו קרבות המכבים.

פעילות לילדים בחנוכה

בנוסף, בבית העם של נילי תוכלו לצפות ואף להשתתף בהצגות חנוכה של תיאטרון “פויקה” – בהן הקהל תורם להתפתחות העלילה. האם הילדים שלכם יצליחו לעזור לשחקנים למצוא את כד השמן ונר המכבים האחרון? אנחנו בטוחים שכן.

 

[ג] מוקד פעילות שלישי: גבעת היקבים – בעקבות לוחמי המרד

גבעת היקבים היא אתר היסטורי נרחב ומשופע בהפתעות. בין שרידי היישוב הקדום יסתתרו מכבים ויוונים וישקפו את החיים התוססים בצל המרד. בין השאר תוכלו לזחול עם או בלי הילדים במערות מסתור תת קרקעיות, לצפות באתר קדום מאוד להכנת שמן זית ולהשתתף במגוון סדנאות והפעלות:

  • סדנת חרש ברזל לייצור כלי נשק עתיקים.
  • סדנת קדרות לייצור כדים עתיקים ודגם אישי של מטבע חשמונאי.
  • סדנת ייצור שמן זית בבית הבד, עם טוויסט – הכנת תה מעלי זית.

בשלוש המוקדים האלה תוכלו גם לרכוש במחיר סמלי של 5 ₪ תחפושת מכבי לילדים.

פעילות לילידים בחנוכה

טיול בין שלושת נקודות העניין האלה ימלא יום פעילות שלם, משעות הבוקר ועד שעות אחר הצהריים.

כאמור, חוץ מנקודות הפעילות המרכזיות האלה, שהן חינמיות, תוכלו לבחור להרחיב את המסע שלכם בחבלי מודיעין ובנימין בשפע האטרקציות שסביב, כאשר חלק מהאטרקציות הינן בתשלום.

אם אתם לא יכולים לחכות כבר עד התחלת הפסטיבל, אנחנו מזמינים אתכם בינתיים לבחון עד כמה אתם מכבים ולהתחיל ללמוד על מה באמת קרה כאן בחנוכה. כי סיפורי חנוכה, אירעו היסטורית ממש כאן בחבלי מודיעין ובנימין.

 


אינסטגרם

Something is wrong.
Instagram token error.

פייסבוק

© תיירות חבל בנימין, כל הזכויות שמורות | פיתוח תוכן: המתכנה | תנאי שימוש