טיול עם ילדים

כך תחברו אותם למה שקורה

טיול עם ילדים: איך לעניין את הילדים בטיול?

התארגנתם כל הבוקר עם הסנדוויצ’ים, העמסתם בקושי את כל הציוד בבגאז’ וסוף סוף הגעתם אל היעד: מסלול הטיול שתכננתם. עשר דקות לאחר מכן זה מגיע: “אימא, חם לי”, “אבא, מתי אוכלים?”, “יש עוד הרבה ללכת?”. יש לנו הפתעה בשבילכם: הם לא באמת כל כך רעבים, לא חוטפים מכת שמש תוך עשר דקות, והכושר שלהם טוב יותר מאיך שהם נשמעים. אז מה קורה? פשוט מאוד: משעמם להם.

טיול מעיינות מעיין עטרת

צילום: שחר כהן

טיול עם ילדים: איך לחבר אותם למה שקורה?

טיול עם ילדים הוא לא רק אתגר, אלא גם הזדמנות. הזדמנות לחבר אותם למשפחה, לערכים, לטבע ולהיסטוריה. כדי שזה יקרה, חייבים להשקיע מחשבה בטיול, לראות את החוויה מזווית ההסתכלות שלהם ולתפור את הטיול בהתאם.

הינה 5 דרכים לחבר את הילדים לטיול המשפחתי, וגם לגרום להם לצאת לטיול הבא.

1. שתפו אותם בתכנון

כמה ימים לפני הטיול ספרו לילדים לאיזה אזור אתם מתכננים לטייל, הראו להם במפה את נקודות העניין המרכזיות בו, ומה הפעילויות שאפשר לעשות במהלך הטיול. התייעצו עם הילדים, הקשיבו למה מעניין אותם יותר ומה פחות והתחשבו ברצונות שלהם בתכנון הטיול. עצם התחושה של הילדים שהם מעורבים במידה כזו או אחרת בתכנון הטיול הופכת אותם למגויסים לעניין. שאלו אותם, למשל, מה מעניין אותם יותר: חוויית תלת ממד בשילה הקדומה או מסלול רטוב בנחל פרת? אנחנו מזהירים מראש: הם ישאלו הרבה שאלות. וזה סימן מצוין.

ילדים זוחלים במערות המסתור בגבעת היקבים

 צילום: שחר כהן

2. העבירו אליהם אחריות

תכננתם יחד את מסלול הטיול? מצוין. החליטו על מספר מצומצם של נקודות עניין שבהן תרצו להעמיק וחלקו את האחריות על ההדרכה באותן נקודות בין בני המשפחה. את הילדים הצעירים יותר ניתן לצוות לאחד ההורים או האחים הבוגרים. עודדו את הילדים להשתמש בהמחשות – לחפש תמונות באינטרנט, למשל, או להציג את ההדרכה באמצעות דמות שהם ישחקו. לקיחת אחריות על ההדרכה תגרום לילדים לחוש מעורבים, ללמוד בעצמם על האתר, וגם להתנסות בחוויית העברת חומר. זה יתרום לא רק לטיול חווייתי יותר אלא לתחושת ביטחון עצמי גדולה יותר.

3. התחברו לעולמות שלהם

כאשר אתם מכינים בעצמכם נקודת הדרכה עבור ילדים, נסו להתייחס לנושא מנקודת ההשקפה של הילד ולפי נקודות העניין שלו. אם, למשל, אתם מתכננים הדרכה לילדים צעירים על חיות בר, התחילו בשאלה על זהותו הזואולוגית של “חטפני” מ”מגלים עם דורה” (ספוילר: זה שועל). מטיילים ביער? סמי הכבאי יכול לשמש דמות מופת לבטיחות ביער. לילדים בגילאים שונים תחומי עניין שונים – חברו את נקודות העניין בטיול לעולמות האלה: זה יכול להיות ספר ילדים, שיר שהם אוהבים ואפילו משחק שבו הם משחקים בסמארטפון. אחרי הכול, רוב ילדי ישראל פוגשים חיות בעיקר ב-Hay Day.

4. גיימיפיקציה: הפכו את הטיול לחוויה

טיול עם ילדים

היפכו את הילדים לחוקרים

למה ילדים מוכנים לאכול שניצל דווקא כשהוא מוגש על מזלג שהתחפש לאווירון? כי זה הופך את החוויה המשעממת של אוכל למשחק. אם תהפכו את הטיול ואת ההדרכה לחוויה, הילדים יתחברו אליה באופן טבעי. רוצים להדריך על פרחים או חיות בר? ציידו את הילדים בזכוכית מגדלת והפכו אותם ל”חוקרי טבע” שצריכים לחפש את הפרחים או את עקבות החיות. מתכננים מסלול מעגלי לא ארוך כמו “שביל המעיינות“? בזמן ארוחת הבוקר, אחד ההורים יכול לצאת למסלול מהיר וחשאי ולהחביא בו פתקים במסגרת משחק “חפש את המטמון”.

5. מזכרות מהטיול: ליצור חוויה של עוד

עודדו את הילדים לאסוף לעצמם מזכרות מהטיול. זה יכול להיות איסוף של אבנים שעם הזמן יהפכו לאוסף גיאולוגי. זה יכול להיות איסוף של אצטרובלים, בלוטים ועלים לייבוש, או תמונות סלפי עם שמות האתרים, שילכו ויצטברו. אם אכן חילקתם את נקודות ההדרכה בין בני המשפחה – הקלידו את ההדרכות והדפיסו אותן. את הדפים תייקו לאחר הטיול בקלסר מיוחד שיהפוך ל”ספר הטיולים המשפחתי”. עקרון ההמשכיות ייצור עניין מחודש גם בטיולים הבאים.

סיכום: סוף מעשה במחשבה תחילה – אבל לא תמיד

כדי לתכנן טיול עם ילדים שגם ייתן להם ערך וחיבור, חייבים להקדיש תשומת לב ולתכנן מראש. אך שימו לב: אצל ילדים יש גבול גם לתכנון, אז התכוננו גם לבלתי צפוי. הילדים לא התחברו לטיול למרות המאמצים? קורה. אל תתעקשו להמשיך את הטיול בדיוק כמתוכנן כשהם לא בעניין. הכי חשוב זה לייצר חוויה חיובית בכל טיול מחדש, כדי ליצור ציפייה לטיול הבא.

יש לכם טיפים משלכם איך לחבר ילדים לטיול? ספרו לנו.


אינסטגרם

Something is wrong.
Instagram token error.

פייסבוק

© תיירות חבל בנימין, כל הזכויות שמורות | פיתוח תוכן: המתכנה | תנאי שימוש