יותר טוב ממזגן

טיול מודרך למעיינות בנימין

יותר טוב ממזגן: טיול מעיינות לכל המשפחה

עזבו את ההתחממות הגלובאלית ובואו נדבר על ההתחממות הלוקאלית. חם. חם פה מאוד. התחושה היא שארבע העונות זה משהו תיאורטי שמלמדים בגן הילדים, אך בשטח יש רק קיץ. מזגן הוא הפתרון הקל, אבל יש גם דרכים אחרות להצטנן בכיף. שלחנו את כתב השטח שלנו לטיול מודרך במעיינות בנימין. הנה יומן המסע שלו.

אני אוהב מרחבים. לכן, בזמן שכולם מצטופפים בגנים לאומיים ושמורות טבע, אני תמיד נשאר במרחבי הסלון שלי. אבל, כאשר מודיעים לי שאני מצטרף לסיור מודרך במעיינות ושבילים חדשים שזה עתה סומנו בחבל בנימין, אין לי תירוצים. אני מצטרף.טיול מעיינות

08:30 מתאספים בתחנת דלק רננית סמוך ליישוב בית אריה

לא ידעתי שיש כל כך הרבה אנשים ערים בשעה הזו. זה שמשפחות עם ילדים נמצאות כאן לא מפתיע אותי – הילדים ממילא מעירים את כולם בבוקר, כפי שניכר מעיניו הטרוטות של אבא אחד שסביבו התרוצצו כעשרה ילדים, חלק שלו וחלק של השכנים. אבל מה עושים פה זוגות שיצאו לגמלאות וגם בחורה צעירה עם מבטא אמריקני כבד? ניגשתי ושאלתי.

“עליתי לא מזמן לארץ מניו יורק”, מספרת לי העולה החדשה והתוססת, “ראיתי באינטרנט שמתארגן טיול עם מורה דרך בחבל הארץ הזה, שאני עוד לא מכירה, וממש התלהבתי. והלהבתי גם אותם”, והיא מצביעה על פטריסיה וג’ון. פטריסיה וג’ון מתגלים כאם ובנה, שעשו עלייה לפני שנה וחצי מפריז ומתגוררים היום בתל אביב. גם הם נרגשים לגלות חבלי ארץ חדשים.

08:45 הכירו את חזקי. מורה דרך מהאגדות

מורה דרך טוב צריך לא רק להבין את השטח ולדעת איך להסביר אותו למטיילים. הוא צריך להיכנס לראש של המטיילים ולהבין את הצרכים הבסיסיים שלהם: אוכל ושירותים. ואכן, חזקי התגלה כמורה דרך הקשוב לקהל מטייליו: הוא מתחיל בתדרוך מהיר על המסלול הצפוי ומיד עובר לתדריך מפורט על המאפים שאפשר לרכוש בחנות תחנת הדלק.

הלב מתרחב לראות את כל עם ישראל, דתיים וחילוניים, מבוגרים וצעירים, אנשי גוש דן והפריפריה, מתאספים לקהל אחד כאשר מה שמחבר ביניהם הוא אהבת טבע, אהבת הארץ ובורקס חם על הבוקר.

09:00 מעיין מאיר: על שיחי פטל ונוער שוחר שכשוך

הרכבים של המטיילים סומנו בדגלים, השיירה מתגבשת וכרגיל לקחתי על עצמי את תפקיד המאסף. כזה אני, אחריות זורמת בעורקיי, ואני המאסף האולטימטיבי – זה שאפשר לסמוך עליו שמדי פעם יבצע עצירות חפוזות בשולי הדרך כדי לצלם את הנופים המשתנים בדרך. אחרי זה כולם אומרים לי תודה באינסטגרם.טיול מעיינות

אנחנו נוסעים על כביש 465 (חוצה בנימין) כביש שנבנה על הדרך העתיקה שהייתה מובילה את תושבי השומרון בזמן העלייה לרגל אל בית המקדש. לאחר נסיעה של כעשרים דקות הגענו אל חניון מוסדר של מעיין מאיר הסמוך לנווה צוף, ועלינו בשביל אל המעיינות. ההליכה הקצרה לא הכינה אותנו למה שייגלה לעינינו תוך דקות ספורות: בוסתן קסום עם עצי תאנה ושיחי פטל עסיסיים. חזקי הפליא בהסברים על חשיבותו ההיסטורית של המקום, החל מלפני 4,000 שנה, בזיהוי המקום עם “עיניים” המקראית ועוד, אבל אי אפשר להרבות בהסברים כשלפניך מעיין מזמין שכזה. הילדים  קפצו מהר מאוד לבריכות והמבוגרים פרשו את ארוחת הבוקר על שולחנות העץ תחת הצל.

מתברר ששיחי הפטל הם לא סתם תפאורה נאה. הם הסיבה שאנחנו נמצאים כאן. חזקי, שמכיר כל פינה, שביל וסיפור בשטח, מגלה לנו שלמעשה את המעיינות האלו גילו בני נוער מהיישובים הסמוכים שחיפשו בריכות שכשוך. איך מגלים בריכות שכשוך? מחפשים את שיחי הפטל שדורשים הרבה מים ומסמנים איזורים חשודים כמעיינות. הצעירים התחילו לנקות את השטח הסמוך לשיחי הפטל עד שגילו את הבורות. בפרויקט משותף עם בחור שהקדיש את עבודת הדוקטורט שלו לשחזור ההיסטוריה בבנימין, ניקו את הבורות עצמם דבר המצריך מלאכת ידיים מיומנת ועדינה.טיול מעיינות

ההסבר להיווצרות המונית של מעיינות באיזור הוא שההרים במחוז גופנא  בנויים משכבות שונות של סלעים: חלקן בולעות מים וחלקן לא (אקוויפר ואקוויקלוד). המים זורמים בין שכבות הסלע עד קצה ההר בו השכבות מתכווצות והופכות לדקות יותר. כך, בין השכבות, המים זורמים מבלי להיבלע במי התהום – והם בוקעים החוצה במעיינות בצידי ההר.

11:00 גבעת ההליסטון: כפר קדום שנדם

הגענו אל גבעת ההליסטון, בלבו של היישוב נווה צוף. כאן מצויים שרידיו המרשימים של כפר קדום שראשיתו ככפר יהודי בימי בית שני ואחריתו לפני כמאתיים שנה. בין השרידים בגבעת ההליסטון ניתן למנות כבשן סיד, חלקי בית בד, מקווה טהרה, מערכות קבורה, גתות ומבנים שונים.

גולת הכותרת של הממצאים במקום: מקבץ של מתקנים ייחודיים חצובים בסלע שלדעת פרופ’ זוהר שימשו לייצור יין מתוק ואיכותי הנזכר במקורות כ”הליסטון”. חלק מעקרונות ייצור יין ההליסטון הוא שסחיטת הענבים נעשית רק ע”י כובד הענבים עצמם מה שמעלה את הסוכרים ביין ובהתאם גורם לאחוז אלכוהול גבוה. המסלול בגבעת ההליסטון הוא קולי – כלומר ניתן לשמוע הסברים על האתרים השונים במסלול ע”י עמדות הסבר קוליות בהפעלה עצמית. זה נחמד, ומאפשר לטייל במקום גם ללא הדרכה, אבל זה לא אותו דבר כמו עם חזקי, יליד נווה צוף, הבקי כל כך בהיסטוריה המקומית.

12:10 מעיין עטרת: פינת זולה של הטבע

טיול מעיינות מעיין עטרת

צילום: שחר כהן

לאחר נסיעה קצרה הגענו ליישוב עטרת. בקצה היישוב שביל המוליך אל מעיין עטרת. המדובר בנביעה קטנה שנוצלה היטב: היא מוליכה את המים אל שתי בריכות: האחת בריכה רדודה המתאימה מאוד לפעוטות וגובהה לא עולה על 80 ס”מ, והשנייה עמוקה יותר ומתאימה למבוגרים בגודל מלא ומגיעה גם לעומק של 2 מטרים. הבריכות מקושרות זו לזו באמת מים קטנה.

במתחם המעיין מוצבים ספסלי פיקניק הצופים אל הנוף – רכס הרים מרהיב, ואני מבחין גם בכמה ערסלים ובהם מטיילים מנומנמים. החלפתי לבגד ים, קפצתי למים הקרירים והשקפתי על הנוף סביב.

שמתי לב שהחיוך שהתקבע לו בפנים שלי זהה לחיוך של זוג מבוגר וחביב שהצטרף לטיול: דוד ואינה. ואז אינה אמרה בדיוק את מה שאני חשבתי: “אני יושבת על האינטרנט ומחפשת לנו את גן עדן. והנה: מצאנו גן עדן שלא הכרנו”.

אם גם אתם “יושבים על האינטרנט ומחפשים את גן עדן”, כנראה שתמצאו אותו בבנימין, בשפע של מעיינות, מסלולי טיול, אטרקציות ואתרים. מחכים לכם.


אינסטגרם

Something is wrong.
Instagram token error.

פייסבוק

© תיירות חבל בנימין, כל הזכויות שמורות | פיתוח תוכן: המתכנה | תנאי שימוש