חוות עמק איילון

פסטורליה משפחתית קרוב לעיר

אירועים ייחודיים ואהבה גדולה לבעלי חיים: חוות עמק איילון

יש יישובים בעלי שמות לא מחמיאים. “זנוח” ו”מעברות” הן דוגמאות קלאסיות וגם “מבוא חורון” נשמע, ובכן, כמו חור. אלא מה? אם אתם במודיעין ושמים בווייז “חוות עמק איילון” במבוא חורון, תגלו שבתוך פחות מעשר דקות אתם שם.

חוות עמק איילון

חוות עמק איילון: מה תרצו לעשות?

הקרבה לעיר לא מפריעה לתחושת הפסטורליות. להפך, הניגודיות בין שכונות מודיעין, גשר הרכבת לירושלים והשדות המוריקים שסביב הופכת את הפסטורליה למיוחדת במינה. מה יש בחווה? נראה שכמעט הכול: בינות לנחל קטן וגשר עץ פוגשים ארנבים, שרקנים, ציפורי אהבה בשלל צבעים, עיזים יפות מראה וגם גמל שנראה טיפה מבולבל מכל הירוק שסביבו. אוהל האירועים רחב הידיים שנמצא במקום מעיד על אחד השימושים המרכזיים בחווה: אתר אירועים ייחודי ותוסס.

אחרי סיור מהנה במתחם הפסטורלי, גילינו אגף שלם ומיוחד המסתתר בחווה ובו עשרות כלבים חמודים ויפים. כשתהינו לפשר העניין קיבלנו את המידע כי בחווה מתקיימת פעילות ענפה בתחום טיפולי שצובר תאוצה בארץ: כלבנות טיפולית. מתברר שענף זה תופס מקום של כבוד בין ענפי הטיפול המוכרים יותר, כמו רכיבה טיפולית, ועל כך יעידו עשרות סטודנטים מקמפוס ברושים של אוניברסיטת תל אביב, שמגיעים לחווה באופן קבוע על מנת לרכוש תעודה בענף המיוחד והמתפתח הזה.

חוות עמק איילון: משפחה שהיא עסק

חוות איילון היא למעשה עסק משפחתי השייך לשמוליק גליקמן ושני בניו: אביתר ושלמה. כאשר מבוא חורון – שהיה קיבוץ ולאחר מכן מושב שיתופי – עבר הפרטה, הפך שמוליק גליקמן את פינת החי שפתח לפני כן להנאת ילדי היישוב לעסק משפחתי. המשימה המשפחתית: לקרב את הדור שלנו חזרה למקורות ולטבע. איך תכלס עושים את זה? זה בדיוק מה ששאלנו.

אביתר, אילו פעילויות מתקיימות כאן בחווה?

יש לנו כמה מחלקות בחווה. נתחיל בכלבייה. יש לנו פנסיון לכלבים, חוגי אילוף כלבים לילדים, כלבנות טיפולית ואילוף כלבים. יש כאן ארבעה מאלפי כלבים כיום והכלבייה יכולה להכיל עד 100 כלבים.

מי מגיע להשתתף בשירותי הכלבייה?

מדובר בלקוחות פרטיים המגיעים מכל הארץ, לאור העובדה שהכלבייה נחשבת לעומדת בסטנדרטים גבוהים במיוחד.

ראיתי את אוהל האירועים הגדול. אני מבינה שגם מתקיימים כאן אירועים.

נכון. חוץ מהכלבייה יש לנו גן אירועים שבו אוהל מונגולי ייחודי. אנחנו מקיימים כאן חגיגות בר ובת מצווה, שבע ברכות, בריתות ועוד. אירועים משפחתיים בעיקר.

מסלול בר מצווה וסלפי עם גמל

חוות עמק איילון

אוהל מונגולי ייחודי לאירועים

איך נראה אירוע כזה אצלכם?

ישנם אלו שבוחרים לחגוג ב”אירוע קלאסי”: קודם כול הם נהנים מהאווירה של החווה בקבלת הפנים וכמובן לא שוכחים את הסלפי עם הגמל. ואז אנחנו נותנים שירות – החל מהמקום עצמו והגברה שזה הבסיס, ועד להבאת קייטרינג, תקליטן, צלם ומעצבת שאפשר לקחת דרך ספקים מומלצים שעובדים בשיתוף פעולה עם החווה.

ומה יש באירוע שהוא “לא קלאסי”?

ישנה אופציה לשלב את האירוע עם פעילות בר או בת מצווה של גיבוש קבוצתי עם חברים. הפעילות היא מודרכת וייחודית וחיברנו אותה לנושא גיל המצוות. הילדים נפגשים לפני שמגיעים שאר האורחים לפעילות חווייתית של שיתוף פעולה והמון כיף בחווה, ורק לאחר מכן מתקיים האירוע עם שאר האורחים.

ומה בדבר פעילויות שוטפות במהלך השנה?

יש לנו שלל פעילויות כאן שמתקיימות במהלך השנה ובמיוחד במהלך הקיץ והחגים. לילדים ישנן פעילויות עם בעלי חיים כמו סדנת עולם היונקים וחליבה. בחליבה יש את נושא סימני טהרה בבעלי חיים שניתן להמחיש על העז, והסבר על שופרות וקרניים. ישנה התנסות בחליבה מעשית. ישנה גם הדגמה של ייצור גבינה.

לחלוב עז ולהחזיק נחש: חוויה כיפית וגם לימודית

איך הילדים העירוניים מגיבים לחליבה?

יש הירתעות ראשונית לעיתים, ולשמחתנו לרוב יש לאחר מכן הרבה הפתעה כשמגלים משהו חדש, מעניין ומרתק. זה כיף לחלוב את העז. רואים את השינוי אצל הילדים תוך כדי התהליך.

חוות עמק איילון

סדנת היכרות עם זוחלים בחוות עמק איילון. תמונה: משה רבי-צילומוש

אילו סדנאות נוספות יש?

ישנה סדנת היכרות עם זוחלים: יש תצוגת זוחלים גדולה וגם נחשים שאפשר להחזיק בידיים. כך הילדים מבינים שלא כל נחש הוא ארסי ומסוכן, אלא להפך. אנחנו מלמדים ילדים איך להתנהג במידה שהם פוגשים נחש בטבע. צריך להבין מתי זה מסוכן וגם איך להתנהג בצורה נכונה כשגם הנחש המסוכן ביותר עומד מולך.

ראיתי שיש אצלכם גם שלל ציפורים. גם איתן יש פעילות?

בהחלט. יש לנו יוני דואר ויונים מיוחדות: יונה טווסית עם נוצות שנראות כשל טווס, יונת אריה שנראית בעלת רעמת אריה ועוד. הילדים תמיד מרותקים מהיונים המיוחדות. הם שומעים את הסיפורים המיוחדים על כל יונה, ואז לומדים על יוני הדואר. כל ילד וילדה יבינו איך היו שולחים דואר בעבר: מה הקשר בין היונה לבין האוטו הגדול והאדום של היום. זה נושא מעניין.

נגיע אל הלחם והחמאה של כל חווה: פינת ליטוף יש?

ודאי. יש לנו פינת ליטוף. מלטפים בה שרקנים וגורי כלבים. חשוב לנו שיתחשבו בשרקנים, שיהיה נעים גם להם וגם לנו, ולכן מלטפים אותם בתוך סלסילות מיוחדות שמגינות עליהם. ישנה גם אופציה לטיול עם כלבים מגזעים קטנים. זה נהיה הלהיט של התקופה. בנוסף, אפשר לעשות סיבוב רכיבה על גמל וכמובן להאכיל האכלה מפוקחת את כלל החיות בחווה. תנו קצת עשב לחמור ותראו כמה הוא נחמד.

לא שוכחים את הבוגרים: פעילויות גיבוש לחברות ולקבוצות

חוות עמק איילון

פעילויות לנוער וגם פעילויות גיבוש קבוצתי לחברות. תמונה: עוז איזנטל

ומה לגבי פעילויות לבוגרים?

יש לנו פעילויות לנוער וגם פעילויות גיבוש קבוצתי לחברות. מדובר בפעילות מגבשת דרך חוויה של מתקני חבלים ומגוון סוגים של מתקנים, שבהם אנו עובדים יחד בשיתוף פעולה וגם לומדים. יש תקשורת, חלוקת תפקידים, חשיבה מחוץ לקבוצה, בדגש על כך שהכול מלווה בחוויה שהיא גם תחרותית וגם אתגרית.

איך נראה יום כזה של גיבוש קבוצתי?

קבוצה שמגיעה תגיע אלינו לקבלת פנים בבוקר. תוגש שתייה קלה, ויש פינת קפה ועוגה. יש אפשרות גם לארוחת בוקר. לאחר מכן תתקיים פעילות של כשלוש שעות, ובסיום תוגש ארוחת צוהריים חמה בתפריט בשרי או חלבי. מופע אילוף הכלבים גם נכנס כאן, הוא רב גילאי. הוא מתאים גם לילדים, למשפחות, לקבוצות ולמבוגרים.

מתי אתם פתוחים?

בחורף משפחות ומבקרים יכולים להגיע בימים א-ה בשעות 09:00–17:00 ובקיץ עד 18:00. ביום ו’ בשעות 09:00–16:00. בחגים ישנן שעות פעילות מיוחדות. משפחות יכולות להגיע עצמאית ללא תיאום, אך לקבוצות יש צורך בתיאום מראש.

חוות עמק איילון: תמיד יש משהו חדש

עשיתי סיבוב נוסף בחווה. הפעם ראיתי גם את הצבים האפריקאיים הגדולים ואת הארנבות הפרוותיות. נראה שבכל פינה כאן מחכה הפתעה אחרת, ולא סתם תושבי מודיעין חוזרים לכאן שוב ושוב עם משפחותיהם. אם אתם מחפשים פסטורליה משפחתית, אבל ממש קרוב לעיר – חוות עמק איילון היא מקום אידיאלי.

לעוד מידע על חוות עמק איילון: הקליקו כאן


אינסטגרם

Something is wrong.
Instagram token error.

פייסבוק

© תיירות חבל בנימין, כל הזכויות שמורות | פיתוח תוכן: המתכנה | תנאי שימוש