האלטרנטיבה שלכם לחופשה בסיני

חאן דרך ארץ המרדפים

האלטרנטיבה שלכם לחופשה בסיני: חאן דרך ארץ המרדפים

חאן דרך ארץ המרדפים“אל תיבהלי מכביש העפר”, אמר לי דוד דוידסון, איש החזון מאחורי חאן דרך ארץ המרדפים. “מתחנת הדלק של כפר אדומים יש שילוט, ופשוט צריך לעקוב אחר השביל עד שתגיעי לחאן”. אני לא נבהלת מדרכי עפר, בטח לא כאלה שמוליכות אותך אל נוף מדברי שלו כל כך. אם יש משהו שמלחיץ אותי זה דווקא שמות מלחיצים. נניח חאן דרך ארץ המרדפים. אני חייבת לברר מי רודף פה אחרי מי.

“נדמה לי שהתבלבלתי והגעתי לסיני”

טוב שיש ויקיפדיה. מתברר ש”ארץ המרדפים” הוא בסך הכול כינוי מן העבר לאזור שבו התנהלו מרדפים אחרי מסתננים בשנות מלחמת ההתשה שלאחר ששת הימים. אבל האמת היא שלאחר שפגשתי את דוד בחאן וזכיתי לחיוך ולחיצת יד חמה מלווה בקפה שחור, הדבר האחרון שהתחשק לי זה לרדוף אחרי מישהו. תחושת שלווה מוכרת אפפה אותי. ואז הבנתי מה התחושה הזו.

“נדמה לי שהתבלבלתי והגעתי לסיני”, אמרתי לדוד שהנהן וחייך שוב: “זו בדיוק הכוונה”.

אנחנו עומדים במטבחון קטן הפתוח אל המדבר. יש מים זורמים וגזייה, ולתדהמתי – גם מקרר. “אז יש כאן חשמל?” אני שואלת בפליאה. “תפתחי את המקרר ותגלי”, עונה דוד עם ניצוץ בעיניו, שעם פתיחת דלת המקרר גיליתי את פשרו. המקרר הוסב לארון שבו מקופלים מצעים נקיים עם ניחוח של כביסה. “לא, אין לנו כאן חשמל”, הוא מסביר בחיוך רחב. “הגעת ללב הטבע. כאן הדברים נעשים בפשטות”.

“התל אביבים מגיעים לכאן כדי להירגע קצת מהרעש של העיר”

חאן דרך ארץ המרדפים

דוד צדק. חאן דרך ארץ המרדפים הוא מקום מושלם לאירוח פשוט, שבו אפשר להתחבר מחדש לטבע, לשקט, לאדמה, וגם – זה לזה. תוכלו להשתמש במטבחון של המקום, במקלחת עם מים חמים שממנה ניתן לראות את השמים זרועי הכוכבים, ולהתפנן על מזרנים בסגנון סיני. על כוס קפה שחור וצלוחית תמרים עסיסיים ביררתי עם דוד איך ומדוע פתח את החאן המיוחד הזה ולמי הוא מתאים במיוחד.

אני חייבת לשאול: מה החיבור החזק הזה לסיני?

“בתור ילד הייתי המון בסיני. הסוג הזה של האירוח, הפשוט, המחובר לטבע ולאדמה, הלינה שבה ישנים קרוב לאדמה, לשבת בלילה עם מדורה, אלה דברים שמתחברים לי מאוד לאישיות שלי. ידעתי שזה מה שאני רוצה וזו הסיבה שהקמתי את החאן הזה”.

עם כל הכבוד לסיני – מה קורה אם יורד גשם?

“החאן מוגן מפני גשם והוא גם מחומם עם תנור חמר שבנינו. בקיץ גם נהדר כאן, כאשר בתוך החאן האזור נשאר קריר. האזור נוח מאוד מבחינת מזג אוויר”.

מי מגיע להתארח כאן?

“מגיעים אנשים מתל אביב ומהמרכז, תיירות פנים הכוללת בודדים, קבוצות ומשפחות. מגיעים גם תיירים כמובן – הלילה, למשל, היה כאן זוג אמריקאים שבחרו להתארח אצלנו. ויש קבוצות שמגיעות לכאן לאירועי גיבוש. יצא לי לאחרונה לעשות כמה כאלה שהיו ממש טובים לגיבוש. זה מתאים לצוותים קטנים של כ-20–30 עובדים. המקום יכול להכיל עד 60 איש”.

נו, באמת. המפונקים של תל אביב מגיעים לאירוח בחאן?

“ממש כך. זה נותן להם אפשרות נהדרת. שעה מתל אביב הם מקבלים את השקט והיופי של המדבר. במרחק נגיעה. הם מגיעים לכאן כדי להירגע קצת מהרעש של העיר”.

“הילדים שוכחים מהמסכים לחלוטין”

חאן דרך ארץ המרדפים

אז אם אין כאן חשמל, מה עושים עם האורחים כשהם מגיעים?

“בדרך כלל אנשים מגיעים אחר הצהריים. מדהים לראות איך שהם מגיעים ואיך הם יוצאים מכאן. הם מגיעים עם הלחץ של העיר ושל התקופה המשוגעת שבה אנו חיים. לאט לאט הם נכנסים לאווירה. זה קורה בשלבים. קודם כול אוכלים, נרגעים קצת. יושבים מסביב למדורה, נרגעים עוד יותר. ואז השיא: מקלחת חמה עם שמיים פתוחים. בסוף ממש קשה לגרד אותם מכאן. הם לא רוצים לצאת”.

גם ילדים נהנים? הם לא מתבאסים שאין חשמל להטעין את הסמארטפונים?

“זה מדהים לראות את הילדים. הם שוכחים מהמסכים לחלוטין. הם הולכים כאן בגבעות ואוספים שבלולים, נהנים מהמדורה. הביחד כאן הרבה יותר פשוט כי אין את הסחות הדעת. אם הבחירה היא בין לקחת כמה חדרים במלון או אכסניה לבין לבוא לכאן ולבלות יחד — ברור שכאן נוצרת אווירה משפחתית ודיבור שלא קורה לכולנו ביומיום. למשפחות זה מקום מאוד טוב. מאוד מגבש”.

ומה אם לא מתחשק לי לבשל – יש לאן לנסוע?

“כן. אומנם כשמגיעים לכאן מרגישים מנותקים מהציוויליזציה, אבל האמת היא שאנחנו במרחק נסיעה קצר מהיישובים שסביב. מי שלא רוצה לבשל, יכול להגיע רק עם הדברים ללינה ולאכול ארוחות במסעדות מקומיות נהדרות — מפיצה, פלאפל, מסעדת קרפים מגניבה ועד למסעדת בשרים”.

ומה עושים ביום שלמחרת? יש לך המלצות?

חאן דרך ארץ המרדפים“לגבי טיולים, יש את נחל פרת והמעיינות שהם מאוד יפים ומתאימים מאוד בקיץ ועם ילדים. גם מסלול נחל אוג מאוד פופולרי, נעים גם בימי הקיץ החמים ומתאים למשפחות. יש גם מסלולי אופניים מדהימים, אטרקציות, טיולי ג’יפים, רכיבה על גמלים, וחוויה תנ”כית בבראשית. לא חסר מה לראות ולעשות באזור”.

בטח נוצרים כאן מפגשים מרתקים עם אורחים, לא?

“כן. יש לי כאן הרבה מפגשים מיוחדים. יש אורחים שחוזרים כל הזמן. יש משפחה שכבר כמה שנים חוזרת כל שנה לחגוג כאן את ליל הסדר. זה מדהים לראות. הם מגיעים עם כל הדברים הנדרשים לליל סדר מלא, ומבלים את החג כאן בחאן”.

“אתרי התיירות באזור מתמלאים ואין מספיק פתרונות לינה”

מה גורם לאדם לקום יום אחד ולפתוח חאן?

“במקור אני מירושלים, ולאזור הזה הגעתי בעקבות חתונה. כלומר, כשאשתי ואני חיפשנו מקום להתחתן, הגענו ל’ארץ בראשית‘, שהיא חווה מקראית שיש בה, בין השאר, גם מתחם לאירועים. סגרנו שם גם חתונה, גם עבודה וגם מגורים. התחלתי לעבוד כמדריך בארץ בראשית. תוך כדי העבודה ראינו שיש צורך תיירותי אמיתי למקום לינה. יש כאן אזור תיירותי מדהים עם הרבה אפשרויות הולכות ומתפתחות. האתרים באזור הולכים ומתמלאים אבל אין היכן ללון”.

חאן דרך ארץ המרדפים

אז הבנת שאתה רוצה לפתוח עסק משלך?

“כן. כעבור חמש שנים של עבודה עבור אחרים, הרגשתי את הצורך להתקדם הלאה, וביחד עם הבעלים של ‘ארץ בראשית’ פתחתי את המקום. כשהוא ראה שאני עומד על הרגליים הוא שחרר”.

מה עלות האירוח בחאן?

“העלות משתנה בהתאם לגודל הקבוצה ולתאריך. היא נע בין 50 ל-100 שקל ללילה”.

יש לך רעיונות לפיתוח החאן בעתיד?

“כן. אנחנו מפתחים עוד חדרי אירוח. אני מקווה שנתפתח ונתרחב, שימשיכו להגיע לכאן אנשים וליהנות מהמקום הקסום הזה”.

האמת? גם אותי היה צריך לגרד מהחאן הנעים הזה. אבל נאלצתי להמשיך בדרכי אל ארץ המרדפים של מטלות היומיום. אם גם לכם בא להתנתק קצת מהשגרה והלחץ, להתחבר מחדש לאדמה, לעצמכם, למשפחתכם או לבני הזוג שלכם – דוד דוידסון מחכה לכם עם חיוך רחב, כוס קפה שחור והמון המון שלווה.


אינסטגרם

Something is wrong.
Instagram token error.

פייסבוק

© תיירות חבל בנימין, כל הזכויות שמורות | פיתוח תוכן: המתכנה | תנאי שימוש