הסטודיו של שבותיה

סדנאות קרמיקה

יצירה, מאפים וחיוך: הסטודיו של שבותיה

שמחתי מאוד שבסדר היום שלי יש ביקור בסטודיו לקרמיקה. זה תמיד מרגיע אותי. אבל מה שקרה הוא שכבר הדרך ליישוב גבעת הראל, בין גבעות ירוקות ונעימות למראה, הספיקה להסב לי שלווה פנימית. ובכל זאת, הסטודיו של שבותיה בגבעת הראל היה הדובדבן שבקצפת ההרגשה הפנימית.

הסטודיו של שבותיה

הסטודיו של שבותיה. צבעוניות נעימה

חימר ושוקולד: הילכו שניהם יחדיו?

שביל עפר מוביל לסטודיו של שבותיה הנמצא בקצה שטח נרחב. הסטודיו פשוט, נעים, שקט ומואר. אבל במקום ריח של חמר אני מריחה משהו מוכר, שלא לומר ממכר: שוקולד. ואכן, במרכז שולחן עבודה גדול כבר מחכות לי עוגיות ועוגת שמרים שאפתה שבותיה. האמת? שילוב הריחות שממלא את אפי מפתיע ונעים. חמר ושוקולד: מי היה מאמין.

שבותיה לוי, ישובה בין קערות, ספלים, מזוזות, פסלי רימונים אדמדמים וכיורים מחרס, מקבלת אותי בחיוך. ניכר לעין שהיא נהנית ממלאכתה, ואני מסוקרנת לשמוע על הסטודיו ועליה עצמה לא פחות מלטעום את טעמה של עוגת השוקולד הריחנית.

שבותיה, אומנים לא בוחרים בקלות מקום מושב. למה גבעת הראל?

אני גרה בגבעת הראל כבר עשר שנים. אני במקור מהצפון והייתי גם תקופה ארוכה בשכונת נחלאות בירושלים. גבעת הראל היא יישוב מדהים עם אנשים מקסימים בעלי לב גדול. זה יישוב מגוון ויש הרבה עסקים בתוך היישוב וגם לא מעט נשים עצמאיות העובדות מהבית. אפשר לומר שאומנם הנוף יפה, אבל נמשכתי בעיקר לנוף האנושי של המקום.

איך התחיל הרומן שלך עם החמר?

תמיד אהבתי אומנות, אבל כשגיליתי את החמר לא עזבתי את התחום הזה. כשהייתי סטודנטית, הגעתי לחוג קרמיקה בירושלים. המשכתי ללמוד עוד ועוד. אפשר לומר שכבר שש עשרה שנים אני לומדת ומתפתחת בתחום זה.

הסטודיו של שבותיה

חבל שאי אפשר להעביר את ריח השוקולד בתמונה

“עצם תהליך העבודה עם חמר הוא תרפיה וריפוי לנפש”

מה מושך אותך כל כך בחמר?

קודם כול, תהליך העבודה בחמר עצמו, ללא קשר לרצון ליצור משהו יפה או שימושי, הוא מרתק. יש כאן ממש תהליך. בחמר אפשר לשנות ולעבד, מבלי לדבר יותר מדי. בעצם התהליך יש תרפיה וריפוי לנפש.

זה משהו שאת מרגישה תוך כדי עבודה?

כן, אני רואה שהעבודה והתהליך מרגיעים אותי ועוזרים לי לסדר את המחשבות, וזה ניכר גם אצל האנשים שמגיעים אליי ללמוד וליצור.

מתי החלטת להפוך את האהבה הזו למקצוע ולפתוח סטודיו?

העיסוק בקרמיקה התחיל אצלי כתחביב. אנשים שהגיעו לבקר את משפחתנו אהבו את היצירות שלי וביקשו לקנות יצירות כמתנות לחגים. זה היה לי מוזר מאוד. בהמשך, דחפו אותי מהסביבה לפתוח חוגי קרמיקה, אבל אני הרגשתי שאני צריכה עוד להתפתח.

אבל לבסוף זה קרה.

כן. כשהרגשתי מוכנה לכך, פתחתי את החוג הראשון לילדים לפני שבע שנים. החוג נפתח עם המון עידוד ודחיפה של בעלי, צבי, שהיה מאחורי הקלעים. הוא קנה לי את האובניים הראשונות שלי כמתנת יום הולדת, והתנור הראשון היה תנור שבנינו יחד בכניסה לקרוון שלנו. באיזשהו שלב הבנתי שאם אני רוצה להמשיך עם זה, צריך להיות לי מקום. החלטנו לבנות את הסטודיו.

ואת מרוצה מההחלטה?

מאוד. היום אני כל כך נדהמת לראות לאן זה הגיע. לא חלמתי שהסטודיו יפרח ככה. היום יש לי מחשבות אפילו להרחיב את הסטודיו ולבנות מרפסת גדולה לסדנאות ולמבקרים.

הסטודיו של שבותיה: חוגים, סדנאות ומוצרים למכירה

אילו פעילויות מתקיימות כיום בסטודיו?

היום בסטודיו אני מעבירה חוגים קבועים, בעיקר לנשים ולילדים המגיעים בשעה קבועה מדי שבוע. אני גם עושה סדנאות חד פעמיות למסיבות רווקות, ימי הולדת, צוותי עובדים ועוד. יצא לי להעביר סדנאות של 150 איש בחוץ, או לקבוצות קטנות יותר של עד 15 איש סביב השולחן בסטודיו. מגיעים אליי מכל הארץ.

הסטודיו של שבותיה

סדנאות יצירה. גם לכם מתחשק?

מכל הארץ מגיעים דווקא לגבעת הראל הקטנה?

הסטודיו שלי, מצחיק ככל שזה אולי יישמע, ממוקם במקום נוח במרכז הארץ. לאחרונה, למשל, העברתי סדנה משפחתית לעשרה אחים, שהגיעו כל אחד מחלק אחר בארץ: אחד הגיע אפילו מאילת והשני מרמת הגולן.

אילו יצירות מעניינות, למשל, מכינים בהדרכתך?

גמדים חמודים לגינה, שבלולים, צבים, כלים מדליקים. מכינים גם המון כלים שימושיים שכיף להשתמש בהם בבית: קערה לחומוס, קערה לחסה ועוד. יש כאלה שעושים דברים פרקטיים ויש את אלו שיעדיפו לעשות דברים דמיוניים ואומנותיים יותר. אני נותנת יד חופשית למי שמגיע.

היצירתיות שלהם משפיעה גם עלייך?

בטח. הדברים שלי נותנים השראה לאחרים, אבל הלימוד הכי גדול שלי הוא מהעבודה המשותפת עם מי שמשתתף בחוגים.

אילו כלים את אישית נהנית ליצור במיוחד?

אני אוהבת ליצור נטלות לנטילת ידיים. יש לי עבורן חותמת מיוחדת עגולה והן סוג של סימן ההיכר שלי. אני גם נהנית לעשות כלים לחגים: כלי לדבש לראש השנה או צלחת לליל הסדר. בעיקר אני אוהבת את העבודה עם האנשים ואת הקבוצות המגוונת שמגיעות לסדנאות.

מה עושים איתך אנשים המגיעים לסדנה?

בסדנה, מכיוון שאי אפשר לעבור את כל תהליך יצירת הכלי מההתחלה עד הסוף, אנחנו עובדים בעיקר על עיטורים. אני מציעה מבחר כלים שעברו שריפה אחת והם עוד לא צבועים. כל אחד בוחר כלי ומקשט וצובע כיד הדמיון. אחרי כמה ימים, הכלי צריך לעבור שריפה נוספת ואני שולחת להם את הכלי ארוז באריזת מתנה לאחר שריפתו.

כמה עולה השתתפות בסדנה או חוג?

סדנה עולה 50–100 שקל ליחיד. מדובר בסדנה של כשעתיים וחצי, אבל אני זורמת עם המשתתפים — ישנם משתתפים שצריכים יותר זמן, ויש כאלה שיש להם פחות סבלנות.

המוצרים שלי הם גם בעלויות שונות: נטלות: כ-90 שקל, קערות, 30–90, מזוזות: 80.

עלות החוגים היא 420 שקל לחודש, ומדובר בשעתיים וחצי בשבוע. לחוגים מגיעים משתתפים בכל הגילים: מילדים ועד פנסיונרים. תמיד בסדנאות אני מגישה את מאפי הבית, עוגות ועוגיות. אנשים תמיד נדהמים מהנחת שמשרים הסטודיו והעבודה עם החמר.

אני יוצאת מהסטודיו מאוהבת. שבותיה רקחה כאן שילוב של שלווה, אומנות, יצירה, נוף וכמובן – מאפים מדהימים ושוקולד. אולי אבוא בקרוב להכין כלי לעוגה?


אינסטגרם

Something is wrong.
Instagram token error.

פייסבוק

© תיירות חבל בנימין, כל הזכויות שמורות | פיתוח תוכן: המתכנה | תנאי שימוש