חוות ארץ בראשית

חוויה תנ"כית שתחזיר אתכם לאחור בזמן

הלוחש לגמלים: הכירו את בועז מארץ בראשית

באתר האינטרנט של חוות “ארץ בראשית” הובטח לי לעבור “חוויה מקראית”. נו, חשבתי לעצמי, מה כבר יכולה לכלול חוויה מקראית? להסתובב במדבר 40 שנה? לעלות בסולם עם מלאכים? לאכול נזיד עדשים?

אבל הציניות הזו התפוגגה מהר מאוד. בסוף הביקור, כשממש לא היה לי חשק לעזוב את המקום ונאלצו לגרד אותי משם, הרגשתי שגורשתי מגן עדן. שזו אכן חוויה מקראית.

ארץ בראשית

הלוחש לגמלים בארץ בראשית

ארץ בראשית: קבלת פנים חמימה מעבד אברהם

את “ארץ בראשית” ראיתי כבר מרחוק. עליתי בכביש לכיוון היישוב אלון כשמצד ימין נשקף נוף מרהיב של גבעות עגלגלות וצהובות ובאופק ים המלח התכלכל, ואז הבחנתי בחמישה אוטובוסי תיירים נחים ממסעם המפרך במעלה הגבעה.

יצאתי מהרכב והשתלבתי בקבוצה של כ-50 תיירים מהמזרח. הם התקבצו סביב בחור בעל בלורית נאה, כותונת לגופו וסנדלים תנ”כיים לרגליו, שהציג את עצמו בפניהם באנגלית כדמשק אליעזר, עבד אברהם. הוא מיהר להציע להם גלימות משעשעות ללבוש על בגדיהם, והזמין אותם לעלות על גמלים כדי לבוא ולהתארח באוהל אברהם.

תחפושות, גמלים, נוף משגע וחזון מטורף

בליל כזה של תרבויות לא חשבתי שאמצא כאן. עבד אברהם דובר אנגלית, תיירים מהמזרח המדברים בשפתם ומצלמים את המאורע כמנהג עדותיהם, ומובלים על גמלים לכיוון מתחם אוהלים, שם מחכה להם — כן, ניחשתם נכון — אברהם אבינו.

נשמע כמו מיקס תיירותי קלישאתי? אז ממש לא. משהו באותנטיות של המקום גרם להכול לעבוד. נכון, האוטובוסים נחו ממש בקרבת מקום, ומתחת למחלפות התנ”כיות היו בגדי היומיום של התיירים, אבל הנוף הנשקף מהמקום, בשילוב הגמלים, המשחק והתחפושות, הכניס את כולם לאווירה. ראו את זה בעיניים שלהם.

מי עומד מאחורי הבלגן הנהדר הזה? בועז עידו. אז ישבתי איתו לשיחה על המקום הלא שגרתי שיצר, המשיכה שלו למשחק ולתחפושות, והחזון הכמעט מטורף שלו להמשך הדרך.

בועז, איך התגלגלת ליצור מקום שמציע “חוויה מקראית”?

במשך שנים רבות עבדתי כמדריך טיולים והתנ”ך תמיד היה מרכזי מאוד עבורי. היה חשוב לי להסביר לתיירים ולמטיילים על הסיפורים התנ”כיים שהתרחשו במקומות שבהם הם מבקרים. יום אחד פשוט החלטתי להתחפש ולהיכנס לדמויות ממש, ועל ידי כך להסביר לקבוצות שהדרכתי על המקום. הייתי הסוס של מונטיפיורי, דבורה הנביאה, ועוד שלל דמויות מתקופות שונות.

“הנהג של הרכב לידי עצר ואמר לי: הילד שלי בטוח שאתה אברהם אבינו”

ואיך הגיבו הקבוצות כשהמדריך פתאום הופך לדמות?

התגובות היו מדהימות. אני חושב שהדרכה צריכה להיות מיוחדת, מעניינת, משונה, שונה, אטרקטיבית, ואני מצליח להגיע כך לאנשים יותר. זה מחבר יותר.

והקבוצות שמגיעות לכאן נכנסות לאווירה ומתחברות לדמויות?

מאוד. יש לי סיפור משעשע על כך. נסעתי פעם לאילת עם כל המשפחה. הרכב מאחוריי אותת לי ומתוך דאגה עצרתי בצד. הנהג נעצר לידי ואמר לי: אני מתנצל אבל הבן שלי ראה אותך ואמר: זה אברהם אבינו בכבודו ובעצמו. מתברר שהם ביקרו אצלנו עם קבוצה שנתיים לפני כן, והילד כל כך האמין למשחק שהוא התרגש לפגוש בי שוב והיה מוכרח לומר שלום לאברהם אבינו.

מכל סיפורי התנ”ך אתם מתמקדים דווקא בסיפורי אברהם. למה?

כשהגעתי ליישוב אלון ידעתי שאני רוצה להקים כאן מקום תיירותי. הנוף ממש זעק לכך. ישבתי עם אשתי, פתחנו תנ”ך לראות מה התרחש כאן, וגילינו שיש כאן סיפור מקראי חשוב: הסיפור של המריבה בין רועי אברהם לרועי לוט. חשבנו: מתלבש יופי – אברהם אבינו,

תנ”ך, גמלים. רציתי להפוך את המקום לשחזור של אותה חוויה מקראית ממש במקום שבו היא אירעה.

“צעדתי במשך שלושה ימים עם שבעה גמלים מהנגב עד לכאן”

אבל לא היה כאן כלום. גם לא גמלים. איך הופכים חזון למציאות?

הקמתי הכול בעצמי. הייתי בן כ-30. הייתה לי הרבה מוטיבציה. הקמתי אוהל אחד ודיר עיזים. ואז הייתה המשימה של הבאת הגמלים.

ארץ בראשית

לא היו גמלים באזור?

היום כן. אז לא היו. היה לי ניסיון קודם עם גמלים, משום שהדרכתי בסיני זמן רב והסתובבתי עם גמלים שם כשנתיים. אז הגעתי לכפר בדואי בנגב, וקניתי מהם שבעה גמלים.

איך מעבירים שבעה גמלים? במשאית?

ממש לא. צעדתי איתם עד לכאן. רק אני והגמלים. זה לקח שלושה ימים והייתה חוויה נהדרת.

אחרי שהתיירים פוגשים את דמשק אליעזר, מה המשך הסיפור?

דמשק אליעזר מקבל את האורחים ומזמין אותם לקבלת אורחים באוהל אברהם. מלבישים אותם בתלבושות ואברהם רץ לקראתם ושוטף להם את הידיים והרגליים, ומספר להם את הסיפור מהתנ”ך. אליעזר חוזר בבהלה ואומר שאין אוכל להגיש להם. בשלב זה, אליעזר מקים את האורחים ודורש מהם לעזור לו לסלק את רועי הצאן של לוט שפרצה איתם מריבה.

והם קמים נחושים להגן על רועי אברהם?

רוב האורחים באמת קמים מוכנים למריבה. אבל אז אברהם קם ואומר שהדרך שלו היא דרך של חסד ושלום. כמעט בכל קבוצה יש התרגשות גדולה. לא משנה אם הם יהודים, נוצרים, או מהיכן הם מגיעים בארץ, הסיפור אקטואלי להיום: דרך הגישור והשלום של אברהם אבינו. זה מרגש את כולם.

ומה אחרי ההצגה? המון פעילויות ואוכל טוב

מה קורה אחרי שנגמרת ההצגה? 

ארץ בראשיתההצגה היא בעצם הפתיח למקום. יש לנו גם אוכל טוב ופעילויות נהדרות לקבוצות ולילדים הקשורות כולן לתקופת התנ”ך: פסיפס, קדרות, רעיית צאן, שאיבת מים מבור המים, רכיבה על גבי גמלים והדרכות מרובות על המקום ועל סיפורים מקראיים חשובים נוספים. אנחנו גם עושים כאן אירועים מיוחדים כמו בר מצווה וחתונות.

אמרת שיש כאן אוכל טוב. מה בתפריט?

אנחנו משתדלים להיצמד לתפריט ארצישראלי: עוף בסילאן, דבש ותמרים, סלטים טריים, פיתות וחומוס ועוד. הכול ברמה מאוד גבוהה והכול מוגש על כלי חרס ובאווירה תנ”כית.

מי מגיע לבקר אתכם בדרך כלל?

התיירות אצלנו מגוונת מאוד: החל מגני ילדים, דרך נוער, נוער חו”ל, נוצרים, יהודים, מבוגרים, אנשי עסקים מכל העולם, חברות הייטק גם ממרכז הארץ, חברות וארגונים שמגיעים לימי גיבוש וכיף מכל הארץ. ב2017 עברנו את ה-60,000 מבקרים שזה יפה מאוד לאתר בסדר הגודל שלנו.

כתייר, אפשר פשוט להגיע או שצריך לתזמן איתכם ביקור מראש?

אנחנו עובדים בכל ימות השבוע חוץ משבת, אבל בהחלט צריך לתאם מראש כשמגיעים. לנו כבר יש הזמנות של 300 איש לחודש הבא. גם משפחות מחו”ל, קבוצות של ישראלים, קבוצה מסינגפור, קבוצה של אמריקאים ועוד.

החזון: כפר מלונאי תנ”כי. את הרכבים תשאירו בחוץ

יש לך רעיונות לעתיד של ארץ בראשית?

כן. האמת היא שיש רעיון גדול מאוד שכבר ממש קורם עור וגידים ואני מקווה שיצא לפועל בעוד כשנתיים כשהאישורים הסופיים יינתנו. אני קורא לזה “כפר תנ”כי”.

מה זה אומר בפועל?

אנחנו נבנה מבני אבן כמו אלו שהיו בתקופת התנ”ך לאירוח. אך האירוח הוא לא רק במבנה אלא יכלול כפר שלם שיתפקד סביב השעון. אנשים יגיעו לחניה עם הרכב שלהם ושם ישאירו את המאה ה-21 מאחור. חמור יגיע לרכב והם יעמיסו את המזוודות עליו. בקבלה כולם יהיו לבושים בבגדים תנ”כיים. המקום יהיה בנוי כמו כפר ובו אפשר יהיה גם למצוא בתי מלאכה כמו קדר או אופה. אנשים יגיעו ל-24 שעות ויעברו את החוויה.

בעידן שבו בתי מלון מציעים טכנולוגיות מתקדמות – אתה הולך אחורה?

אני רואה שאנשים רוצים את החוויה הזו. אנשים מגיעים לארץ בראשית פעם אחר פעם. אם אתה נותן להם חוויה מקיפה, ולא רק של כמה שעות – לא יכול להיות יותר טוב מזה. אין לי ספק שלמקום יהיה ביקוש רב.

יש מצב שבועז צודק. איך אני יודעת? כי גם אני ממש לא רציתי לעזוב את המקום. בהחלט היה מתאים לי לשים את הרכב בצד לכמה ימים ופשוט להיות כאן. בסוף, כשנאלצתי לשוב לטרדות היומיום ולרכב הממוזג, חשתי שגורשתי מגן עדן. אבל הוא היה איתי עוד זמן רב אחרי הביקור. אם עוד לא ביקרתם בארץ בראשית, תעשו לעצמכם טובה ובואו.

עוד פרטים על ארץ בראשית תוכלו לקבל כאן


אינסטגרם

Something is wrong.
Instagram token error.

פייסבוק

© תיירות חבל בנימין, כל הזכויות שמורות | פיתוח תוכן: המתכנה | תנאי שימוש