מורה דרך

אריאל פילבר

אריאל פילבר, מנהל בית ספר שדה עופרה: “אני עדיין הכי נהנה מההדרכה”

אין הרבה אנשים שמכירים את השטח כמו אריאל פילבר, מנהל בית ספר שדה עופרה. כתושב בנימין וכמי שעוסק בהדרכת טיולים באזור יותר מ-13 שנים, קשה למצוא אבן, שיח או בעל חיים שהוא לא מכיר אישית בשטח. כל זה לא הכין אותו לרגע שבו מצא את עצמו צופה בשיטפון מתוך מערה שמאחורי המפל בוואדי רשאש.

 

אריאל פילבר: “על גיאוגרפיה ועל היסטוריה אין ויכוח”

אריאל פילבר מורה דרךנניח לרגע את השיטפון, ונחזור 13 שנים לאחור, אל תחילת הקריירה ההדרכתית של אריאל פילבר. כבר במהלך שנת השירות שלו בבית ספר שדה עופרה הוא החל בהדרכה, ולשם חזר גם לאחר שירותו הצבאי. הוא עבד כמדריך וכרכז הדרכה עד שהגיע לניהול בית הספר והוא בעל תעודת מורה דרך מורשה מטעם משרד התיירות ובעל תו תקן של משרד החינוך.

בית ספר שדה עופרה הוא לא עוד בית ספר שדה, הוא אייקון. הוא אחד מבתי הספר הוותיקים והפעילים ומראשוני בתי הספר שהעמיקו את תחום הגיאוגרפיה המקראית. אין זה פלא, אפוא, שלאורך השנים פעלו בו דמויות שהפכו לחלק בלתי נפרד מתחום הסיור, ההיסטוריה והארכיאולוגיה, וביניהן ההיסטוריון והארכיאולוג פרופ’ חנן אשל, מומחה הגיאוגרפיה המקראית פרופ’ יואל אליצור, הסייר והחוקר הנודע זאב (ז’אבו) ארליך, שהיה ממקימי בית הספר ועוד. מעניין מאוד לשמוע ממקור ראשון איך מרגיש מנהל בית ספר שכזה.

אריאל, כמי שעבר את כל התפקידים בשרשרת – מה בעצם עושה מנהל בית ספר שדה?

יש הרבה עבודת מטה ולוגיסטיקה חשובה כמו לייסד תשתיות של שבילי טיולים ומסלולים בבנימין, כמו גם עבודה מול הצבא והפקת אישורים. אנחנו עושים הכול כדי לסייע ולהקל על מטיילים הרוצים לטייל באזור.

זה נשמע כמו המון עבודת שטח לוגיסטית. יוצא לך עוד להדריך בבנימין?

בטח! אני מדריך בעיקר “הדרכות בכירות” כמו קורסי הכשרה של מורי דרך, מדריכי טיולים ותו תקן, סיורי צבא ואח”מים וגם קבוצות של “מיטיבי קשב” שמעוניינים בהדרכה מעמיקה.

אריאל פילבר מורה דרך

הטיול מתחיל בהבנת הגיאוגרפיה המקומית

גיוון הקבוצות הזה נשמע מאתגר, איך אתה מתאים לכל קהל את הטיול שהכי יתרום לו?

טיול בסופו של דבר נוגע בהמון תחומים. הוא מתחיל בגיאוגרפיה פיזית, איפה אנחנו נמצאים. מה נמצא מימין לנו ומה משמאל. מה גובל מצפון, דרום, מזרח ומערב. איך היו נראות נחלות שבטי בני ישראל בעבר ומה גבולות המועצה האזורית היום. על הנתונים הפיזיים מושיבים את התשתית ההיסטורית, הטבע והנוף. מתוך זה נגיע לעת החדשה ולסיפורי ההתיישבות לצד סיפורים עכשוויים. אני לא הופך את הטיולים שלי למשהו פוליטי אלא עושה סיור היכרות עם השטח והנוף האנושי. אני מאמין שאם אביא אנשים ואלמד אותם את השטח והנוף יחד עם האלמנט האנושי שקיים היום, הם יאהבו את זה ולא יסלדו מזה. אני לא מדבר על קונפליקט ופוליטיקה אלא על הדברים שאין עליהם ויכוח. על ההיסטוריה והגיאוגרפיה אין ויכוח, ואז אפשר גם ללמד איך הדברים האחרים הם גם חלק מהנוף האנושי היום.

 

“אני אוהב חידות ארכיאולוגיות תנ”כיות”

מתוך שלל הנושאים שעליהם אתה מדריך, מה הנושא שאתה הכי מחובר אליו?

במקום הראשון ללא ספק אני אוהב להדריך על התנ”ך וסיפוריו. במקום השני אני מאוד מחובר לכל סוגיות שמירת הטבע. תנ”ך ושטח הם המומחיות שלי ומתוך כובע נוסף שאני מחזיק בו, “רכז שמירת טבע איו”ש” מטעם החברה להגנת הטבע, אני לומד להכיר את השטח בצורה מעמיקה לא רק מההיבט הפיזי אלא גם ובעיקר את החי והצומח, את האיומים וההזדמנויות שיש בשטח.

הבור הסיני אריאל פילבר

אריאל פילבר במעמקי הבור הסיני

אז אתה מורעל על השטח של ארץ התנ”ך ומכיר כל פינה בבנימין – יש לך אזור שאהוב עליך?

אני תושב בנימין כל חיי כך שאת השטח אני מכיר היטב ואני אוהב להדריך עם התנ”ך ביד במקומות שבהם הסיפורים התרחשו. אני אוהב את כל חבל בנימין ואם אני נאלץ לבחור אזור אחד בוא נגיד שהפייבוריט זה אזור כביש 60, דרך אלון וואדי קלט.

ואם הייתי מבקש ממך לבחור רק אתר אחד בבנימין, שאליו אתה הכי מחובר?

זה קשה. ברשותך אני אבחר שניים – תֵּל אֶל פוּל וקובור בני אִסְרַאאִיל.

נזרום עם הבקשה. תתחיל מתל אל-פול?

תל אל פול הוא אתר ארכיאולוגי בפסגת זאב שיש המזהים אותו עם ארמונו של שאול המלך. אני מאוד אוהב את הנקודה הזו, קודם כול כי זאת אחת התצפיות הכי טובות על ארץ בנימין. דבר שני, האתר קצת סמוי מן העין כי לא רואים את החפירות הארכיאולוגיות אז אנשים לא יודעים את הסיפור ההיסטורי של המקום הזה. לבסוף, יש חיבור תנ”כי שאני מאוד אוהב לעשות בין האירוע הדרמטי של פילגש בגבעה שהתחיל שם, מדרום לנחלת בנימין, ומסתיים בתיקון גדול בתל שילה. שילה הקדומה היא אתר מוכר מאוד, ואני טוען שהסיפור של שילה מתחיל בעצם כאן.

מעניין. ומה לגבי האתר הנוסף?

 קובור בני אִסְרַאאִיל הוא אתר ארכיאולוגי שחלק מהחוקרים מזהים כמקום קבורת רחל אימנו בנחלת שבט בנימין. תענוג בשבילי להדריך בשני האתרים האלה כי הם מכנסים בתוכם את כל מה שצריכה הדרכה הנוגעת בנושא חידות ארכיאולוגיות תנ”כיות. שימור שם האתר לאורך הדורות, זיהויים גיאוגרפיים שאפשר לנתח מתוך הסיפור התנ”כי וממצאים ארכיאולוגיים שמשלימים, תומכים ועוזרים להרכיב את הפאזל שאתה רוצה להרכיב.

אחרי 13 שנות הדרכה – לא משעמם אותך לראות את אותו הנוף כל הזמן?

איראל פילבר

ואדי ראשש

יש בבנימין נופים, שגם כאשר הם הופכים לשגרתיים, הם מקבלים ממד נוסף ברגעים מסוימים.

אני אספר לך על אתר מדהים ועל תופעה מרגשת שהייתי עד לה. בתוך ואדי רשאש יש מפל ובתוך המפל יש מערה. יצא לי לטייל אל המערה הזאת בזמן שיטפון ובעצם מצאתי את עצמי מאחורי המפל בתוך המצוק כאשר המים זורמים מולי ותחתיי. זה נוף שהוא שגרתי בבנימין, אבל פתאום כשיש אירוע של זרימות חזקות אז הנקודה הזאת הופכת להיות נקודה מאוד מיוחדת וחזקה במרחב.

מדהים. יש עוד אתרים עם הפתעות בבנימין?

בהחלט. האתר המפתיע ביותר עבורי נמצא בוואדי חרמייה. בתוך הוואדי יש בונקרים ירדניים שלא רואים ובקושי אפשר לזהות. כשאתה מגיע אל הפתחים המוסווים שלהם בתוך הר בעל חצור, לפתע אתה מגלה חללים ענקיים שאפשר להכניס אליהם אפילו רכב. לפני שלוש או ארבע שנים בשלג הגדול זה בכלל היה מדהים.

אם אני רוצה לטייל לבד בבנימין, חוץ מאתר התיירות של בנימין, יש עוד מקורות מידע טובים?

יש שני ספרים שהוצאתי בשיתוף עם מועצת יש”ע אך לא אעיד על עצמי ובמקום זאת אגיד דבר כזה: יש ספר שנקרא “מדריך למטייל בשומרון”, כתבו אותו נתנאל אלינסון ודביר רביב. הכרך השני שלהם נוגע גם בצפון בנימין. הספר הזה מבחינתי הוא אחד הספרים הכי טובים לטיולים שיצאו כי הוא לא ספר של סיפורי דרך. הספר הזה נותן ידע ותוכן יחד עם חיבורים והקשרים ברמה הגבוהה ביותר. החלום שלי הוא שהם ימשיכו את העבודה ויוציאו ספר על כל בנימין, מדרום לשילה עד רמת בית אל.

לפני שניתן לך לחזור לנהל את בית ספר שדה עופרה, תוכל לתת לנו המלצה ליום טיול בבנימין?

בשמחה. אני ממליץ מאוד על מסלול מיטיבי לכת מקידה לעינות פצאל – ואדי רשאש. זה מסלול שמתאים במיוחד למי שחשקה נפשו במסע חוצה גבולות – גבולות גיאוגרפיים, אקלימיים והתיישבותיים. אין מתאים לכך מאפיקו המתחתר של ואדי רשאש, היורד בחדות של כ-1,000 מ’ מֵהר בנימין לבקעת הירדן, ועל הדרך חושף מעיינות זכים ומלאי חן. אם יש שאלות או שרוצים להתעדכן בטיולים באזור – מוזמנים להתקשר אלינו לבית הספר: מספר

למסלול המלא שעליו המליץ אריאל פילבר: לחצו כאן


אינסטגרם

Something is wrong.
Instagram token error.

פייסבוק

© תיירות חבל בנימין, כל הזכויות שמורות | פיתוח תוכן: המתכנה | תנאי שימוש