מסלולי טיול לפסח

נוף ירוק, פריחה מרהיבה ומסלולי מים זורמים

איפה לטייל בפסח? המסלולים שיוציאו אתכם מהבית

השנה אתם פשוט לא יכולים להרשות לעצמכם לא לצאת אל הטבע בפסח. כלומר, חופשת חול המועד היא תמיד הזדמנות לצאת לטיול משפחתי בחיק הטבע אבל השנה מדובר בהזדמנות מיוחדת, שממש לא כדאי להחמיץ. נתחיל בזה שיש לנו הרבה ימי חול המועד, מה שמאפשר לנו גם לבקר את הסבתות והדודות וגם לצאת לטיולים, ונמשיך בכך שרוב הגשמים השנה ירדו דווקא בסוף החורף, מה שאומר יותר נוף ירוק, פריחה מרהיבה ומסלולי מים זורמים שנדיר למצוא בעונה זו בדרך כלל. לכן השאלה אינה אם, אלא איפה לטייל בפסח?

כדי שלא יהיה לכם תירוץ להבריז, הכנו לכם רשימת מסלולי טיול שתענה במדויק לשאלה איפה לטייל בפסח ושתתאים לכל סוג של משפחה: החל ממשפחות מטיילות וכלה במשפחות שלא מרבות לצאת מהבית ולא רגילות למסלולים ארוכים מדי. מה שנותר הוא רק לבחור את המסלול שמתאים בדיוק לכם, לארוז פק”ל קפה וכמה מצות, ולהפעיל את ה-waze.

1. למשפחות אוהבות לכת ומים: טיול רטוב בנחל שילה וביקור בשילה הקדומה

אם אתם מהמשפחות שלא חוששות ללכת אך כן מעדיפות מסלול שאינו אתגרי, נחל שילה הוא בול בשבילכם. המסלול הזה ייקח אתכם עמוק אל הטבע, וגם אל שרידי מעשה ידי אנוש – שרידים ארכיאולוגיים עתיקים ובריכות האוגרות מימי מעיין. תחילת המסלול בחניון הגדודים העבריים. משם נצא בשביל עפר נוח בין כרמי הגפנים והזית, נגיע אל גב מים גדול, נמשיך בשביל שיוביל אותנו בנחל שבין ההרים התלולים עד לעין עוז. כאן תמצאו מעיין עם בריכה לגדולים או בריכה נוספת, רדודה יותר, לקטנים. הרכב יוכל לאסוף אותנו כאן או לחלופין אפשר להמשיך בשביל העפר ולחצות במעבר שמתחת לכביש 60 ולסיים במעיין הגבורה.

איפה לטייל בפסח

סובב שילה הקדומה

סיימתם את המסלול ועדיין האדרנלין זורם לכם בדם? אתם מוזמנים לקפוץ לביקור בשילה הקדומה, שבימי הפסח תלבש חג ותוסיף להיצע המרהיב הקיים בה גם שוק איכרים, שחקנים ושלל פעילויות לילדים ולנוער. שימו לב: מניסיוננו, קשה להוציא את הילדים משילה הקדומה, אז קחו בחשבון שזה ייקח להם כמה שעות.

רמת קושי:

קלה–בינונית. טיול רגלי – אך לא כזה היוצר שרירים תפוסים למחרת. הטיול כולו, כולל בילויי מים על הדרך, נמשך כשלוש שעות.

המסלול:

מתחיל בחניון הגדודים העבריים (צומת שילה) ומסתיים בעין עוז (צומת עלי). המשמעות: דרושה הקפצת נהגים בסוף המסלול. ניתן להשאיר רכב אחד בחניון מעיין עוז. איך מגיעים? נוסעים דרך כביש 60 לצומת שילה.

נחל שילה

נחל שילה

2. ארכיאולוגיה, מחילות ומגדל לים התיכון: גבעת היקבים

גבעת היקבים היא אתר ארכיאולוגי שנקרא כך על שם היקבים התת קרקעיים שנמצאו בו. לאורך השביל באתר פרושות תחנות הסבר קוליות שיוליכו אתכם בקלילות ובידענות ברחובות הכפר הקדום, בין בית הבד הקדום שפעל בטכנולוגיה ייחודית, הקולומבריום, מחילות המסתור מימי בית שני ונקודת התצפית המרהיבה “מגדל לים התיכון”. שימו לב: אם ראיתם פיל תועה בדרך, לא להיבהל – זה רק פסל פיל בגודל מלא, זכר לימי החשמונאים ומאבקם ביוונים.

גבעת היקבים

גבעת היקבים

הליכה של כ-20 דקות יכולה להוליך אתכם גם למעיין טלמון הזורם לבריכה באורך של כארבעה מטרים, ובגובה מים של יותר ממטר וחצי. סביב המעיין נטועים עצי זית מרשימים ולידם שולחנות פיקניק, נדנדה ודק שממנו נשקף נוף יפהפה, כדי שתוכלו לנוח מהמאמץ האדיר.

רמת קושי:

קלילה. המסלול בתוך גבעת היקבים הוא קצר ומעגלי: מאות מטרים בשביל מסומן שברובו אינו תלול. הרכב נמצא במרחק נגיעה כל הזמן ומהווה אופציית מילוט נוחה לפדלאות.

המסלול:

שעה של סיור נוח וקליל באתר וסביבתו. אם אתם אוהבי מעיינות תוכלו ללכת כ-20 דקות למעיין טלמון. איך מגיעים? יש waze, אך חניון גבעת היקבים שנמצא בסמוך לחרשה מתהדר גם בשילוט בולט כך שאין בעיה לדעת איפה לטייל בפסח.

ילדים זוחלים במערות המסתור בגבעת היקבים

מחילות המסתור בגבעת היקבים. קרדיט צילום: שחר כהן

3. מסלול ישראלי אולטימטיבי: שביל המעיינות בפארק גיבורות התנ”ך

מה ישראלים מחפשים? שילוב של אתר פיקניק, אטרקציית מים ומסלול הליכה בטבע – ואם אפשר שתהיה גם פריחה, אז למה לא. שביל המעיינות בפארק גיבורות התנ”ך הוא בדיוק זה: שביל מסודר ונעים שמתפתל בין עצי החורש ופוגש חמישה מעיינות שנקראו על שם גיבורות תנ”כיות. לאחרונה נוספו למסלול עוד שני מעיינות – “הנביעות העליונות”, המתאימות למי שירצה להאריך מעט את המסלול.

שביל המעיינות

שביל המעיינות

פינת החמד הזו כוללת את כל מה שהמשפחה הישראלית הממוצעת מחפשת: מסלול מסודר, חורש ופריחה, מים לטבילה ולשכשוך, ספסלי פיקניק ומרחק סביר לרכב בכל שלב במסלול. המעיינות השונים מתאימים לגילאים שונים של הילדים.

רמת קושי:

קלה. המסלול המעגלי עובר בשביל מסודר שאומנם לא מתאים לעגלות הילדים, אבל בשביל זה יש לכם ידיים או מנשא.

המסלול:

מעגלי. זמן הבילוי הממוצע: כשלוש שעות, כולל עצירות ובילוי במעיינות. קיים חניון מסודר במקום. איך מתחילים? מכניסים ל-waze “פארק גיבורות התנ”ך”.

מעיין הכרמים שביל המעיינות

מעיין הכרמים, שביל המעיינות

4. תצפית פנורמית: טיפוס אל הר הכוכב

מסלול טיול מעגלי מהר הכוכב עד מעיין הכרמים ייקח אתכם דרך פריחה צבעונית ומגוונת, שמשלבת חורש ים תיכוני וצמחי מדבר עם שרידים ארכיאולוגיים שונים. נקודת השיא של המסלול היא ללא ספק תצפית פנורמית מרהיבה על ירושלים, הרי בנימין, ים המלח, הבקעה והרי הגלעד בעבר הירדן המזרחי. העלייה אל ההר היא בשביל המסומן ירוק–לבן ובסוף המסלול נגיע אל מעיין הכרמים.

איפה לטייל בפסח

תצפית כוכב השחר

רמת קושי:

בינונית. ככה זה כשיש תצפית גבוהה שצריכים לטפס אליה.

המסלול:

מעגלי. אם תלכו על טיול מושקע ובילוי במעיין – שריינו לעצמכם כארבע שעות. כדי להגיע לנקודת ההתחלה עליכם להיכנס דרך כביש אלון אל כוכב השחר, ולפנות ימינה בפנייה הראשונה עד לשילוט ולסימון שבילים.

הר כוכב

איפה לטייל בפסח

5. מיטיבי לכת: מנופי פרת לעין מבוע

מסלול יפהפה בשמורת הטבע נחל פרת – מהיפות בישראל. באפיקו של נחל פרת (ואדי קלט) נובעים שלושה מעיינות גדולים: עין פרת, עין מבוע ועין קלט. במהלך הטיול נפגוש נחל זורם עם בריכות ומפלי מים, חורשה גדולה של עצים, נוף מצוקי מרשים, ושרידים ארכיאולוגיים המגיעים עד ימי הורדוס.

איפה לטייל בפסח

נחל פרת. קרדיט: אילן נרינסקי

רמת קושי:

קשה. מסלול ארוך ומעט אתגרי למשפחות מיטיבות לכת.

המסלול:

ארוך (כשש שעות כולל זמן במים). ניתן לקצר את המסלול ולסיים אותו בעין מבוע – אז נדרשת הקפצה לנקודת ההתחלה. נקודה זו נמצאת בכניסה לנופי פרת – שם יש מתחם חניה.

כבר יודעים איפה לטייל בפסח?

אם כבר בחרתם מסלול מנצח, אתם מוזמנים להוסיף אטרקציות, להזמין לינה או לבקר ביקב. חבל בנימין המרהיב מחכה לכם עם כל התשובות לשאלה איפה לטייל בפסח.


אינסטגרם

Something is wrong.
Instagram token error.

פייסבוק

© תיירות חבל בנימין, כל הזכויות שמורות | פיתוח תוכן: המתכנה | תנאי שימוש