אורה כלים יפים

סטודיו וגלריה לקרמיקה

אורה סלומון: מיועצת מס לאומנית קרמיקה

את עבודות הקרמיקה של אורה כלים יפים אפשר לזהות בזכות הדפוס הייחודי שהיא פיתחה בעצמה ומתייחס אל הכלים כאל משטחי ציור 

אורה סלומון היא חידה בלתי פתורה. היא למדה ייעוץ מס ואף עסקה בתחום, אך מהר מאוד למדה שהיא רוצה “לעבוד עם הידיים”. התוצאה: כישרון מתפרץ. עד כמה? אין לנו ספק: אם היא הייתה פותחת גלריה בנווה צדק, למשל, היא כבר הייתה זוכה להציג בביאנאלות הנחשבות ביותר. אבל אורה סלומון, הבעלים של “אורה כלים יפים”, היא אישה צנועה מטלמון, שפשוט אוהבת לעבוד עם הידיים וליצור.

אומנות של צווארון כחול

תחשבו על כלי קרמיקה. על צלחות, קערות וכוסות. על מגשים, אגרטלים, מנורות ופעמונים. על הצבעים והטקסטורות שלהם כפי שראיתם אותם בכל יריד או בכל חנות. יש לכם את המראה בראש? יופי. עכשיו תשכחו הכול. במקום זאת, תחשבו על צבעוניות מתפרצת, על ידיים שמשוטטות לבד על כלי החרס הללו ומנפישות אותן באמצעות יצירה חיה ולא באמצעות הדפסים או תבניות.

אמנית קרמיקה אורה סלומון

צבעוניות משמחת. אורה כלים יפים

הפתיע אותנו לגלות שאורה למדה ייעוץ מס ואף עסקה למשך זמן קצר בתחום זה. לנו לא ברור למה. לאחר כמה דקות במחיצתה ברור שאורה היא אישה נמרצת מדי לעיסוק משרדי רגיל. ואכן אנו מגלים במהרה שאורה היא גם רצה למרחקים ארוכים של חצאי מרתון. רק לאחרונה, למשל, היא השתתפה במרוץ הר לעמק, שבו רצה כ-30 קילומטרים.

אורה היא לבבית, חייכנית וצנועה. “צווארון כחול”, היא נוהגת לומר על עצמה בחיוך, ולציין שהיא בחרה בקדרות בגלל ההתעסקות עם חומר הגלם. לאחר שהבינה שיש לה משיכה עזה לעבודה עם הידיים, היא למדה קרמיקה ומאז היא יוצרת כלים שונים כבר 20 שנים. זה התחיל כמו אצל הרבה אומני קרמיקה: קצת אובניים, קצת קערות וקצת צבעים אבל לאט לאט היא תפסה סגנון, סוג של חתימה, דפוס שמזוהה איתה, כזה שגורם לאנשים לזהות את העבודות שלה.

סגנון ייחודי שנוצר מתוך התמדה

אורה לא יודעת להניח את האצבע על מה גרם לזה ומה הוביל אותה למחשבה פורצת הדרך להתייחס לכלי הקרמיקה כאל בד ציור ופשוט לתת למכחול לשוטט עליו לאחר טבילה בפלטת הצבעים. היא גם לא יודעת לומר מתי זה התחיל וממי קיבלה את ההשראה. מבחינתה זו פשוט ההתמדה, אפילו סוג של אובססיביות לגעת בחומר ולהמשיך ליצור.

אורה סלומון כלים יפים

גוש אפרפר שהופך לכלי מעוטר

היא לא פוסלת את האפשרות שהשפעה מסוימת הגיעה מהעיסוק של אחותה בבדים ומהצבעוניות שבה היא נוהגת להתלבש – צבעוניות השונה כל כך מהענווה הפנימית שהיא משדרת. היא גם יודעת לשרטט נקודות ציון בדרך שלה אל סגנונה הייחודי: משילוב פסי צבע, דרך נקודות, פרחים ועד לקומפוזיציה השלמה, שמבדלת אותה מאומני קרמיקה אחרים.

חומר הגלם מגיע אל אורה בתצורת גוש חומר, שמזכיר גרסה אפורה ופחות סימפטית של גוש גבינה צהובה בסופר. כמו כל קרמיקאי, היא תוסיף לו מים ותעצב את הצורה שלו בהתאם למחשבה שעלתה בראשה או בהתאם להרגל שאצבעותיה צברו עם השנים. לאחר מכן היא תייבש אותו ותחל להעניק לו את המגע הייחודי שלה. את החלק הזה היא עושה בחלל עבודה שהקימה לעצמה בתוך הבית, במרחק נגיעה מהסלון. לדבריה, זה מאפשר לה “להיות עם כולם” ועדיין לשקוע בעולמה הפרטי.

אורה כלים יפים: כמה זה עולה לנו?

טווח המחירים של “אורה כלים יפים” נע בין 30 שקלים לסיכה ועד 850 שקלים לכיור נטילת ידיים, מהדגמים שהפכו להיות פופולריים עם התפשטות טרנד עיצוב הבית והמעבר לכיור רחצת ידיים שיושב על פלטת עץ. מלאי העבודות שלה כולל קדירות בישול צבעוניות, אגרטלים שמטילים צל על הפרחים שיהיו בהם, מנורות ואהילי תאורה, שייתנו לאור בבית שלהם נופך אחר, כלים לייבוש סכו”ם שיצבעו את המטבח שלכם בצבעים עליזים וגם פעמונים, שיצלצלו ברוח ויוסיפו צבע בכניסה, בגינה או במרפסת.

עבודה, ברוך השם, לא חסרה לאורה. אנשים מכירים, אוהבים, ולקוחות מגיעים מפה לאוזן ומהיכרות אישית עם העבודות שהיא מציגה. אחת לשבוע היא אורזת את כל העבודות ועולה לירושלים, שם היא פורשת דוכן בשוק בצלאל. לפעמים היא מגיע גם לירידי לילה שעורכת העירייה, אבל הכי טוב להגיע אליה לטלמון, לראות את העבודות, את התהליך, להכיר את האישה שמאחורי הצבע ולהבין שיש כאן אומנית, שלא מבינה עד כמה היא מיוחדת ופורצת דרך.

לפרטים נוספים ותיאום ביקור לחצו כאן

 


אינסטגרם

Something is wrong.
Instagram token error.

פייסבוק

© תיירות חבל בנימין, כל הזכויות שמורות | פיתוח תוכן: המתכנה | תנאי שימוש