ירמי קמחי

סיפורו של אומן עץ

אומן עץ ולא נגר: סיפורו של ירמי קמחי

עבודות עץ בגדלים משתנים נמצאות בכל פינה: מפסלים קטנים ועדינים, ועד לארונות קודש עצומי ממדים. את כולם בנה ירמי קמחי, אומן עץ, בגפו, ולכולם קו אסתטי דומה: תשומת לב רבה לפרטים ולדיוק, יחד עם תחושה של תנועה טבעית, כמעט כמו ריקוד. גם ארונות הקודש המאסיביים נראים אלגנטיים וקלילים ביחס הפוך לגודלם הרב.

“לכל עץ יש תכונות ייחודיות לו. יכולתי לזהות כל עץ לפי הריח”

ירמי קמחי

ירמי קמחי. אומן עץ

מתברר שלירמי קמחי יש מערכת יחסים מיוחדת מאוד עם עץ, נוסף על המון מוטיבציה ואהבה לעבודה עצמאית ועבודה פיזית עם הידיים. ישבתי איתו לשמוע איך התחיל הרומן שלו עם העץ, על העלייה שעשה לארץ ישראל מארה”ב בגיל 17 ועל הרעיונות האומנותיים שלו להמשך הדרך.

ירמי, אני מבינה שגדלת בארה”ב.
כן. נולדתי וגדלתי בארה”ב במקום מאוד פסטורלי — אית’יקה שבמדינת ניו יורק. ההורים שלי היו פרופסורים באוניברסיטה בעלת שם עולמי, אך אנו גרנו מחוץ לעיירה בחווה מבודדת. מחוץ לבית היו יער קטן, אגם ושדות. אני בן יחיד, והוריי היו עסוקים באוניברסיטה, וכך מצאתי את עצמי הרבה לבד, בחוץ, עם הטבע.

אז כך התחיל החיבור עם העצים?

כן. בנערותי למדתי לזהות את כל העצים באזור. את הבית היינו מסיקים באמצעות עצים בחורף. הייתי כורת את העצים, מבקע אותם, ולעיתים גם חורט על עץ. גיליתי שלכל עץ יש תכונות ייחודיות לו: ישנם כאלה עם סיבים דקים, ויש עבים יותר. יש עצים רכים, ויש קשים. יכולתי לזהות כל עץ לפי הריח שלו בלבד. בחורף אפשר לזהות את העצים לפי הגזע שלהם, ובאביב לפי העלים. זה עולם ומלואו. התחברתי אליהם.

ואז, כילד דמיינת שתבנה ארונות קודש עשויים עץ בארץ ישראל?

ממש לא. החלום שלי היה להיות חלוץ באלסקה ולחיות שם עם הטבע. עשיתי צעדים לקראת זאת, ולימדתי את עצמי לצוד ולדוג, ואפילו גידלתי עיזים לחליבה. לחיות עם הטבע היה הדבר המתבקש בעיניי ­– הכי נכון והכי יפה.

אלסקה, ירושלים, נהלל: ירמי קמחי עושה הכול עד הסוף

עבודות עץ של ירמי קמחי

מעבודותיו של ירמי קמחי

למה אלסקה – חיפשת חיים קשים במיוחד?

אם כבר עושים משהו, עושים אותו עד הסוף. זה משהו שלמדתי על עצמי, ואני פועל לפיו במהלך חיי בכל תחום שבו אני בוחר.

אבל לבסוף מצאת את עצמך רחוק מאוד מאלסקה. איך הגעת לארץ?

נכון. זה קרה בגיל 17. אבי, בהיותו פרופסור, עשה שנות שבתון ברחבי העולם. כשהייתי בכיתה י’, בחר אבי להגיע לשנת שבתון בירושלים.

אז זה לא אתה שבחרת להגיע לכאן?

אפשר לומר שהביאו אותי בעל כורחי לירושלים. אבל אמרתי לעצמי שאם אני כבר כאן, אנסה להפיק תועלת לתוכנית שלי – מעבר לאלסקה. אז הלכתי לבית ספר חקלאי בנהלל. זה לא היה קל: רק התחלתי ללמוד עברית ולא הייתי רגיל להיות בתוך חבר’ה, אלא להתבודד. זו הייתה שנה קשה, אבל הרגשתי משיכה גדולה לארץ על אף כל האתגרים.

“פתאום הרגשתי שאני שייך למשהו גדול – לעם”

כחובב אלסקה הקרה, מה חיבר אותך לישראל החמה?

במהלך השנה למדתי על ההיסטוריה של עם ישראל ועל השואה. אתה שומע את הסיפורים על העם היהודי, ומבין שהדברים באמת התרחשו ממש כאן, בארץ הזאת. בחגים כמו פסח, יום העצמאות ויום הזיכרון, אתה מרגיש שייך לקולקטיב. כל חיי הורגלתי להיות מתבודד ופתאום הרגשתי שאני שייך למשהו הרבה יותר גדול – לעם.

איך החוויה של המעבר מהתבודדות לחברה חמה?

אני תמיד בוחן את הסוגיה של איך האדם הבודד, היחיד, רואה את עצמו בחברה. מה המתח בין הפרט, היחיד, לחברה. זו סוגיה לא פתורה אצלי. אני חווה את זה כל הזמן. זה לא מקרי שבחרתי תחום עיסוק שבו אני יכול להיות אדון לעצמי. למעשה רוב הזמן אני עובד כאן לבד, וכך אני הכי יעיל.

חלק מהיצירות שלך מאוד גדולות פיזית. איך אתה עושה הכול לבד?

כל דבר גדול מורכב מפרטים קטנים. חשוב לדעת לפרק את הפרטים, להרכיב חזרה ולקחת בחשבון את הזרימה הפנימית של התמונה הכוללת. צריך לדעת שיש הנדסה ויש את ההיבט העיצובי, האומנותי, והם צריכים להתמזג יחד.

ירמי קמחי, אומן עץ: “גם יצירות גדולות מורכבות מפרטים קטנים”

עבודות עץ של ירמי קמחי

מתוך קטלוג העבודות של ירמי קמחי

איך למדת לעבוד עם עץ מהפן האומנותי?

אחרי שירותי בצבא רציתי לרכוש מיומנות בידיים. עוד מנערות הייתה בי כמיהה לעסוק באומנות אך לקח לי כמה שנים להגיע לכך, משום שתחילה למדתי לתואר ראשון במזרחנות ותולדות עם ישראל באוניברסיטה העברית. הייתה תקופה שחשבתי להמשיך לתואר שני בערבית, אבל היה לי חשק לגעת בעץ.

אז איך מתחילים ללמוד על עבודה בעץ?

עבדתי כעוזר של כמה נגרים באזור עם מסורת טובה של עבודת עץ. התחלתי גם לקרוא הרבה חומר עיוני בנושא. ידעתי שזה הייעוד שלי. עשיתי קורס בסיסי של עבודה בעץ בארץ, ואז נסעתי לארה”ב, לפנסילבניה, לעבוד כשוליה של אומן עץ. אחרי שנה של התנסות, חזרתי לארץ והקמתי את הסדנה.

אילו תכונות צריך כדי להיות “אומן עץ”?

אנשים חושבים שאני יושב כל היום ומלטף את העצים. אבל זה לא המצב. יש כאן עבודה פיזית קשה. בנוסף, כדי להגיע לגימור יפה ועבודה נכונה, צריך משמעת עצמית ודיוק. כשאתה עושה 25 שנים את אותה הפעולה אתה צריך דרך לחוות את זה בצורה מיוחדת בכל פעם, אז אתה נכנס לזה ומשתדל לצקת תוכן אפילו בדברים הפשוטים.

עבודות עץ של ירמי קמחי“החיים קצרים. לא אעשה את אותה עבודה פעמיים”

אז כל עבודה שלך היא כמו יצירת אומנות ייחודית?

בהחלט. אני אף פעם לא חוזר על אותו דבר פעמיים. אם מגיעים אליי לקוחות שראו עבודה שלי ומבקשים שאעשה להם גם פריט זהה, אני מסביר להם שהחיים קצרים. את השולחן הזה לא אעשה לך שוב כי עשיתי אותו כבר.

מה העבודות שאתה הכי נהנה לעשות?

אני אוהב גיוון. במגזר הפרטי אני יכול לעשות שולחן סלוני, מיטה, סט כיסאות לבית ופריטי ריהוט ייחודיים על פי בקשות הלקוח. לא אעשה, למשל, מטבחים וארונות פשוטים. לבתי כנסת אני עושה ארונות קודש ובימות. יש סט שלם כרגע המיועד להגיע לבית כנסת בממפיס, טנסי. פחות חשוב מה אני עושה אלא איך.

“חשוב לי שתהיה התאמה בין היצירה שלי לחלל שבה היא נמצאת”

הלקוחות מבינים את הפן האומנותי או שלפעמים מתייחסים אליך כמו אל נגר?

יש ויש. אם השאלה הראשונה של לקוח היא “כמה זה עולה?” אני מבין שהבנאדם לא תפס את העניין ואת העבודה שלי. אבל לפעמים אתה קולט שיש מישהו שמתעמק ומסתכל וזה נגע לו. אם יש תקציב סביר אז כל השאר יסתדר.

ובכל זאת, כמה עולה יצירה שלך?

זה מאוד משתנה. תראי, המחירים הם לא זולים. אבל הם הגונים למדי ביחס לתמורה. צריך להבין שזה משהו אחר לגמרי. אני ל

עבודות עץ של ירמי קמחי

סדנת העץ של ירמי קמחי

א צובע את העץ שלי בביץ — הכול אצלי בצבעים טבעיים וגם הפרטים שנראים אולי מינוריים ופשוטים כרוכים בהרבה עבודה, חשיבה ותשומת לב.

אחרי 25 שנים בתחום – עוד יש לך חלומות לא ממומשים?

הכמיהה שלי היא לעסוק בפרויקט עם ערך מוסף. אני חושב על מיכאלנג’לו שעבד ארבע שנים על הקפלה הסיסטינית, למשל, וזה כל כך מדבר אליי. אני רוצה לקחת חלק בפרויקט שאני משאיר אחריי, זה יכול להיות גם בשיתוף פעולה עם יוצרים אחרים. אני מחכה ליזם או לאיש רוח שרוצה לקבץ סביבו כמה אנשים לעשות משהו כזה. אני משאיר את זה בכוונה פתוח.

רוצים לבקר בסדנה של ירמי קמחי, אומן עץ, ולהתרשם מעבודות העץ שלו? התקשרו 052-3213980.


אינסטגרם

Something is wrong.
Instagram token error.

פייסבוק

© תיירות חבל בנימין, כל הזכויות שמורות | פיתוח תוכן: המתכנה | תנאי שימוש